800px-letna_stalin_sousosi
24.11.2016
Kategorie: Historie

Stalinismus v Československu

Sdílejte článek:

COM/J. PADĚVĚT

Jiří Padevět je český spisovatel, knihkupec a nakladatel. V roce 2014 získal cenu Magnesia Litera za knihu Průvodce protektorátní Prahou. Za stejnou publikaci obdržel i ocenění Slovník roku 2013. Na sociální síti se velmi zajímavě rozepsal o jedné z nejtemnějších kapitol v historii naší vlasti. Dovolujeme si jeho úvahu zde přinést i našim čtenářům:

Zkusil jsem popsat první fázi komunistického režimu v Československu jako úvod k připravované knížce. Původně to mělo být stručné a výstižné, ale nějak jsem se u toho rozčílil.

V roce 1948 začala jedna z nejtemnějších kapitol moderních dějin Československa. Po třech letech přípravných prací dostal se stát, který byl už jenom parodií na demokracii první republiky, definitivně do spárů komunistických mocipánů. Ti, podporováni komunisty ze Sovětského svazu, začali hovořit o boji za mír.

V praxi tento boj znamenal válku proti občanům Československa, kteří byli jiní, než si komunističtí propagandisté, vrchnost a příslušníci ozbrojených složek představovali. Bezprostředně po 25. únoru 1948 začalo zatýkání, šikanování a pronásledování osob, které měly tu odvahu přemýšlet jinak, například pro Pavla Tigrida si přišlo zatýkací komando dokonce 23. února 1948 odpoledne, naštěstí už byl na cestě za hranice.

Po únoru československý stát, reprezentovaný lidmi, neštítícími se žádné špatnosti, pronásledoval vojáky, policisty, kněží všech církví, intelektuály, politiky jiného, než komunistického smýšlení, včetně sociálních demokratů a zcela likvidoval tradiční struktury státní, církevní i společenské. V případě sedláků se dokonce pokusil, z větší části bohužel úspěšně, zlikvidovat celou společenskou třídu.

Soudnictví, kultura, sdělovací prostředky i další profesní skupiny byly řízeny dosazenými lidmi, jejichž jedinou kvalifikací byla příslušnost ke zločinecké organizaci, která řídila stát. Této organizaci se podařilo, i přes odpor tisíců lidí deformovat společnost na dlouhé roky a všechny, kdo neprojevovali dostatek servility, nebo kdo se přímo nepřidali ke zlu, zabít, nebo alespoň zavřít do věznic a pracovních lágrů.

V ovzduší marnosti, v šedi, ozařované pouze rudou hvězdou, se řada statečných pokusila proti zlu bojovat se zbraní v ruce. Nebyla to jenom skupina bratří Mašínů, ale desítky dalších lidí, kteří se pokusili o nemožné, porazit tisícihlavou příšeru, krmenou každý den odsouzenci na smrt, mnohaletými tresty odnětí svobody, tříděním uranové rudy holýma rukama, střelbou na hranicích a hulákáním lůzy, požadující ještě přísnější tresty pro nevinné.

Na události let 1948 až 1956, tedy doby, které říkáme stalinismus, ale měli bychom jí říkat přesněji období, kdy Komunistická strana Československa vraždila, křivě soudila, žalářovala, mučila, vyháněla z domovů a kradla majetek občanů Československa, kdy devastovala společnost i krajinu tak, že jsme se z toho dodnes nevzpamatovali, je nutné pohlížet optikou doby, nikoliv pohledem dneška, pohledem z pohodlí demokracie a dostatku.

ZDROJ: Jiří Padevět

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč

Celkem za měsíc: 12 078,00 Kč
Vybráno 34.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 244 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.