sssr
8.5.2018
Kategorie: Historie

SSSR by ani za nic nezvítězil bez Velké Británie a USA

Sdílejte článek:

PETR HARAZÍM

Nerad o tom mluvím, ale musím i vzhledem k těm všem, kdo položil svůj život za to, abychom my žili. I vzhledem k těm, kdo si to nepamatují, nebo nechtějí pamatovat a vědět. A já jim to chci připomenout.

Za pár dní, stejně jako každý rok, Rusko pod vlajkami a stužkami nafouklé pohádky vítězománie opět zapomene o mnohém vážném, globálním a pravdivém. Zapomene, že nebyla žádná zvláštní a individuální Vlastenecká válka Ruska proti Německu. Zapomene, že byla Světová válka, ve které proti nacismu a fašismu bojovalo více než 40 zemí, válka, ve které by samotný Sovětský svaz bez svých hlavních spojenců, tedy Velké Británie a Spojených států, za nic nezvítězil. Rusko znovu zapomene, že to byla právě Velká Británie s Francií, které jako první vyhlásily válku s Hitlerovi v září 1939 poté, co napadl Polsko. Rusko znovu zapomene, jak Stalin vtrhnul do druhé části Polska, okupoval pobaltské země i o tom, že 30. listopadu vtrhl do Finska. Rusko opět zapomene nato, že sе paranoik a tyran Džugašvili až do 22. června 1941 přátelil s nacisty a posílal jim suroviny. Rusko opět nevzpomene a nezamyslí se nad tím, proč v této válce ztratilo více než 25 milionů lidí (na každého zlikvidovaného nacistu 7 ruských obětí).

Rusko opět zapomene o zahraničních praporech a vlastních klucích, sotva ukončivších školu, které posílali do první linie s jednou puškou na dva až tři vojáky. A oni běželi neozbrojení, dokud někdo z kamarádů nepadl mrtvý k zemi, kdy si mohli vzít sdílenou pušku. Rusko si nevzpomene na to, jakých zvěrstev se dopouštěla jeho armáda v obsazeném Berlíně (a nejen tam) – jak znásilňovali, vraždili a kradli jeho vojáci obyčejné německé obyvatelstvo.

Proč si Rusko nevzpomene? Proč zapomene? Protože je otrávené lží desítky let. Protože někdy bývá nejen hrdost, ale často i velký stud za své předky a Rusko a jeho národ neumí přiznávat ani vinu, ani chyby. Současné ruské „elity“ se neumí ani omluvit za své včerejší diplomaty. Ale o tom až někdy jindy.

Nejdůležitější je, že Rusko 9. května nevzpomene na to, že praví veteráni a účastníci té strašné války nikdy nesálali radostí v tento den, neskákali a nesmáli se – oni tiše vzpomínali na ty hrůzy, obavy, strach bolest a smrt. Oni vzpomínali na obličeje a poslední slova svých kamarádů. Oni o tom nechtěli mluvit a když je někdo hodně prosil, tak mnoho povídat nemohli a nemohli ani důkladně vybírat momenty a slova. Taková byla doba. Celou pravdu jste povědět nemohli. Stejně jako dnes.

Viděl jsem, jak veteráni tiše seděli s pohárem vodky a kouskem černého chleba, ponoření do těžkých vzpomínek, když mládež, která nikdy necítila vůni střelného prachu, oslavovala. Rusko zapomnělo, že 9. května není svátkem pro ty mladé. To byl svátek pro ty, kteří bojovali. A i pro ně dosti hořký s opravdovými slzami zármutku a bolesti v očích.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2020: *****

Anonymní dárce 800,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavol Hloška 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč

Celkem za měsíc: 6 011,00 Kč
Vybráno 17.17%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 147 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 2,81 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.