euro119
19.3.2020
Kategorie: Ekonomika

Srovnání pandemie koronaviru a bankovní krize ukazuje, koho skutečně potřebujeme a komu vládci dávají peníze

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

Evropská investiční banka (EIB) včera uvolnila na nízkoúročené úvěry pro malé a střední podniky zasažené ekonomickými problémy kvůli epidemii koronaviru 40 miliard eur. Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) na tento účel uvolnila 1 miliardu Eur. Evropská komise začíná jednat o změně rozpočtu EU, která by umožnila vyčlenit pro členské státy zasažené koronavirem 27 miliard Eur. Peníze by měly jít na nákup zdravotnického vybavení a na podporu vědy. Ale pozor. Tyto peníze ještě nemohou proudit do členských států k nemocnicím a záchranářům. Komise teprve začíná hledat, kde je v rozpočtu vezme. Poté to musí projednat s Radou ministrů a Evropským parlamentem. Až potom bude moci peníze někam poslat. A to hned tak nebude.


Pro laika to jsou obrovská čísla. Ve skutečnosti se EU nijak nepředala. Srovnejme si tato čísla s tím, kolik EU a členské státy „napumpovaly“ do bank během finanční krize v roce 2008. Jen evropské banky spolkly 780 miliard eur od Evropské centrální banky (ECB). Další více než 1,1 bilionu eur (1.100 miliard eur) vydaly národní rozpočty na sanaci následků bankéři vyvolané finanční krize.

I ve srovnání s USA působí pomoc EU pandemií zasaženým členským státům jako chudá příbuzná. US prezident Donald Trump již minulý týden vyhlásil v USA stav nouze a uvolnil 50 miliard dolarů JEN NA TESTOVÁNÍ. Aby bylo možné včas zachytit co nejvíce nakažených, kteří by mohli nemoc dál přenášet. Současně ohlásil, že na základě mimořádných pravomocí, které americká vláda má během stavu nouze, bude ministerstvo financí uvolňovat další miliardy pro nemocnice a záchranáře, aby byla zajištěna nezbytná zdravotní péče. „Federální rozpočet dá tolik kolik bude potřeba. Jde o absolutní prioritu.“, řekl Trump na při vyhlášení nouzového stavu 13. 3. 2020.

Pro srovnání Federální rezervní systém v roce 2008 na sanaci bank rozdal 700 miliard dolarů. Dalších 780 miliard dolarů dala federální vláda na pomoc podnikům zasaženým finanční krizi.

Suma sumárům bankéři, kteří „prošustrovali“ peníze střadatelů ve spekulacích na finančních trzích, dostali o řád více, než kolik peněz chce EU dát zdravotníkům na záchranu životů. Toto srovnání asi nejsyrověji odhaluje, jak si koho vládci cení. Nezpochybňuji potřebu odvracet kolaps finančního systému. Ten by mohl způsobit zastavení chodu ekonomik a tím i zdravotnictví a dalších sektorů, které k životu nutně potřebujeme.

Odsuzuji však to co se dělo v rámci finanční krize se sektory, které jak se ukazuje nyní při pandemii koronaviru, jsou životně důležité. EU donutila evropské země brutálně seškrtat veřejné výdaje. Odnesly to školství, veřejná doprava, údržba infrastruktury a hlavně zdravotnictví. Netvrdím, že škrty ve zdravotnictví v Itálii jsou jedinou příčinou rychlého šíření choroby. Výrazně však přispěly k tomu, že nemocnice nemají dost lidských ani technických kapacit pro pomoc postiženým. Spoluviníky smrtí mnoha lidí, kterým se nedostalo ani kyslíkových přístrojů, které je mohly zachránit, jsou Evropská komise, Evropská centrální banka a bývalá italská vláda, která škrty ve zdravotnictví prováděla.

Nechci šířit poplašné zprávy. Ale i vlády ODS, v nichž byl ministrem financí Miroslav Kalousek, prováděly brutální škrty ve zdravotnictví, které silně přispěly k tomu, že řada lékařů a zdravotních sester odešla pracovat do zahraničí. Naše nemocnice mají v průměru třetinový podstav sester. Některá oddělení v nemocnicích fungují jen „na výjimku“ udělenou krajským úřadem, protože nemají počet lékařů, který je stanoven ve vyhlášce o požadavcích na personální věcné a technické vybavení jednotlivých oddělení. Z dotací EU si sice krásně opravily budovy a pořídily nové přístroje. Jenže ty jsou bez lékařů a zdravotníků, kteří je obsluhují nepoužitelné. Obdobně jsou na tom i zdravotnické záchranné služby, které provozují výjezdové sanitky.

Koronavirová krize ukazuje, že bude nutné zásadně změnit dotační politiku. Peníze z dotací by nemělo být možné dávat soukromým firmám na stavbu čapích hnízd. Vůbec by neměly jít na nějaké politické neziskovky a jejich škodlivé projekty, jako inkuze ve školství. Přehodnotit však bude nutné i podmínku, že v oblasti veřejné infrastruktury může stát, kraje nebo obce čerpat jen dotace na pořízení nebo obnovu majetku. Nutně potřebujeme posílit financování provozu veřejných služeb. Potřebujeme peníze na platy lékařů a zdravotníků, ale i učitelů, hasičů a dalších profesí, které jsou nezbytné k zajištění fungování společnosti. I takový popelář je pro přežití důležitější než bankovní analytici, měnoví dealeři, account manažeři a hordy jiných „papíráků“, kteří se točí kolem obchodů s „pečeným vzduchem“ na kapitálových trzích.

  • MUDr. Ivan David, FB
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč

Celkem za měsíc: 13 678,00 Kč
Vybráno 39.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 187 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,55 out of 5)
Loading...
loading...
3 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.