konevpamatnik
10.9.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Historie

Srovnání: Dva pomníky osvobození Stalin a Koněv

Sdílejte článek:

MAREK STEINER

Stalinův pomník bylo v létech 1955 až 1962 největší skupinové sousoší v Evropě. Bylo postaveno v Praze na Letné. Byl ztvárněn jako řada za sebou stojících postav v čele se Stalinem, za ním stály další postavy. Po Stalinově levici to byli zástupci sovětského lidu (dělník, vědec, kolchoznice a rudoarmějec). A po jeho pravé ruce pak zástupci československého lidu (dělník, rolnice, novátor a vojín). Dvě z postav měly konkrétní podoby, a to Julia Fučíka a Ivana Vladimiroviče Mičurina.

Sousoší bylo odhaleno 1. května 1955 pod heslem „Svému osvoboditeli – československý lid.“ Šlo bez jakékoliv pochyby o pomník osvobození. Bezpochyby maršál Stalin organizoval a vedl vítěznou válku proti nacistickému Německu a jeho spojencům. Při tom projevil i osobní odvahu, když zůstal v Moskvě ohrožené bezprostředním nacistickým vpádem, uspořádal tehdy vojensku přehlídku na Rudém náměstí apod. Toto přispělo k první významné porážce nacistů a jejich ústupu od hlavního města. Přitom neopomíjíme Stalinovy nespočetné chyby, zbytečné a nesčetné oběti, které byly také důsledkem jeho vedení, zbytečné čistky v armádě, zločiny atd.

Přesto byl tento pomník osvobození v roce 1962 odstraněn samotnými komunisty. V roce 1956 došlo ze strany Nikity Sergejeviče Chruščova při kritice tzv. kultu osobnosti J. V. Stalina také k částečné kritice jeho zločinů. Naši komunisté jako věrní vazalové následovali vítr z Moskvy a tento pomník osvobození byl v listopadu 1962 zcela zlikvidován.

Samozřejmě žádná veřejná diskuse, byť zčásti podobná té dnešní kolem pomníku maršála Koněva, se nevedla. Prostě povaha totalitního režimu toto nedovolila. Zkrátka samotní komunisté po zvážení menší části zločinů Stalina usoudili, že jeho podoba nemůže být součásti jakékoliv pomníku osvobození. Mimo jiné šlo o zločince a masového vraha odpovědného za smrt miliónů nevinných občanů, původce a organizátora genocidy ukrajinského národa a jiných. Komunistická genocida organizována Stalinem dosahovala svým rozsahem nacistické genocidy.

Z analogických důvodů je zcela legitimní diskuse, zda je vhodné, aby maršál Koněv byl součásti jakéhokoliv pomníku osvobození. I když maršál Koněv neměl zdaleka tolik moci jako Stalin, je třeba bilancovat a naše diskuse je oprávněná. Již v roce 1991 byla jeho socha v Krakově sejmuta a přemístěna do Kirova v Rusku. Jako politický komisař Rudé armády se v letech 1918 až 1919 podílel na krvavém teroru proti hladovějícím rolníkům v okolí severoruské Vologdy. V roce 1921 měl podíl na brutálním potlačení vzpoury kronštadtských námořníků proti bolševické diktatuře. V roce 1938 působil jako vojenský poradce v Mongolské lidové republice, sovětské kolonii, v době, kdy zde armádou byly zavražděny a popraveny desetitisíce nevinných lidí, například budhistických mnichů. V roce 1956 v Maďarsku řídil a prováděl vojenskou intervenci za účelem likvidace rodící se svobody a demokracie. V důsledku zásahu maršála Koněva zahynuly desetitisíce nevinných obětí. Svoji roli sehrál i při okupaci ČSSR v roce 1968.

Při Viselsko-oderské operaci Rudé armády v lednu a únoru 1945 ztratil Koněvův 1. ukrajinský front 266 tisíc mrtvých a zraněných vojáků. Pro srovnání 1. běloruský front pod vedením maršála Žukova, který se také podílel na této ofenzivě přišel při ní o 77 tisíc mrtvých a zraněných, což byly proti Koněvovi ztráty čtvrtinové. Řadoví vojáci Rudé armády byli pro Koněva v daleko větším rozsahu pouze Kanonenfutter (potrava pro děla) než pro jiné sovětské velitele. Těmto vojákům mají být věnovány pomníky.

Srovnání ruského ministra kultury Medinského týkající se starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře ke gauleiterovi NSDAP je zcela neodůvodněné a ubohé. Soudruh ministr by se měl spíše starat o odstranění takového monstra jako mausoleum V. I. Lenina na Rudém náměstí, které představuje orientální kult uctívání božstva a o naplnění vůle zesnulého VIL být pohřben v Petrohradě vedle své matky. Toto je plně v jeho kompetenci.

JUDr. Marek STEINER

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 13 377,- Kč
Vybráno 38.22%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 199 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 3,06 out of 5)
Loading...
120 komentářů