
Srdcervoucí pohled na “kdysi anglický Londýn”
NZSK 13|05|2016
V Anglii i jinde jsou rušeny naše tradiční svátky, tak aby nevyvolávaly vášně u muslimských spoluobčanů. Naopak my, jejich oslavy, svátky musíme trpně snášet, potupně přijímat jako něco obohacujícího, pro společnost přínosného.
Podívejte se jak vypadají každoroční oslavy Ashura v Londýně z roku 2014. Svátek Ashura připadá na desátý den muslimského měsíce muharramu, kdy v roce 680 zemřel imám Husajn ibn Alí, vnuk proroka Mohameda. Zahynul v bitvě u Karbaly, při boji proti drtivé přesile vojáků, kteří byli věrni chalífovi Jazídovi. Toho šíitská tradice považuje za nepravého věřícího, který muslimskou víru přijal jen z pragmatických důvodů.
Naopak Husajn se stal pro šíity prototypem pravého věřícího a pravého mučedníka, který prý prohlásil: „Pokud Mohamedovo náboženství nemůže žít dále, aniž bych já zemřel, ať mě šavle rozsekají na malé kousky!“
Šíité – „šíat Alí“ – jsou následovníci Alího, tedy Husajnova otce. Podle šíitů to měl být Alí a po něm jeho syn Husajn, kdo se měl stát právoplatným následníkem Proroka, a nikoli ti, kdo se prý vedení obce chopili neprávoplatně.
Šíité se tedy snaží jít ve stopách Alího i Husajna a dokonce pociťují stud za to, že z jejich předků Husajnovi nikdo nepomohl. Proto se také šíité cítí být spojeni se všemi utlačovanými a poníženými. Naopak v Husajnových nezbožných ale mocných nepřátelích, jako byl chalífa Jazíd, vidí ztělesnění nepřátel své víry.
Šíitský islám byl vždy menšinovým vyznáním v rámci islámu a právě mentalita formovaná podle vzoru mučedníka Husajna dávala šíitům sílu vytrvat, případně jim poskytla i jistý pocit vyvolenosti. Někdy byli sunnité viděni právě jako ti, kdo navazují na Husajnovy vrahy, a svátek Ašura se stal momentem, kdy se případná sunnitsko-šíitská nevraživost projevovala nejvýrazněji, včetně teroristických útoků sunnitských radikálů na šíitská shromáždění k uctění imáma Husajna. Také šíitský režim v současném Íránu těží z tradičních šíitských představ o významu mučednictví a o světodějném poslání šíitské víry, a s úspěchem jí politicky využívá.
Video si můžete prohlédnout zde (klikem na fotografii):
Redakce
S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)
Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.
***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2021: *****
Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 555,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč
Celkem za měsíc: 2 655,00 Kč
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.