PENIZE
10.5.2021
Kategorie: Ekonomika

Správná cesta jsou úspory, méně úředníků a méně výdajů

Sdílejte článek:

PL/VLASTIMIL TLUSTÝ

Bývalý ministr účtuje s vládou. Jde jim o prachy a moc. Bohatnou „spříznění“. Je to záměr a propaganda.

Byl ministrem financí a mezi občanskými demokraty proslul tím, že jako první přišel s návrhem rovné patnáctiprocentní daně. Ekonom Vlastimil Tlustý své pravicové zásady neopouští ani dnes a před pár týdny oznámil, že se stal předsedou odborné komise pro průmysl a obchod hnutí Trikolóra pod vedením nové předsedkyně Zuzany Majerové Zahradníkové.

O počínání vlády Andreje Babiše v boji s pandemií si myslí své. „Vláda cíleně likviduje ty, které nepovažuje za své voliče, a pomáhá bohatnout spřízněným. Vytváří tím také obrovský prostor pro korupci. Toto je zásadní politický a ekonomický zločin,“ říká Vlastimil Tlustý.


tlustyZdá se, že pandemie covidu-19 je alespoň pro tuto chvíli na ústupu. Jak byste zhodnotil dosavadní počínání české vlády v boji s pandemií?

Katastrofa zdravotní a katastrofa ekonomická, způsobená z menší části epidemií a z větší části chybami a zlými záměry vlády. V počtu zemřelých je naše země nejhorší ve světě a v zadlužení a hloubce krize budeme také mezi nejhoršími. Vládnou nám neschopní a nenasytní, kteří prohlubují krizi kvůli svému politickému a finančnímu prospěchu.

Kde udělala vláda podle vás největší chybu? Naopak, najdete něco, za co byste vládu pochválil?

Odmítla hned na začátku poskytovat částečné náhrady za prokázané výpadky příjmů a zvolila desítky nepřehledných takzvaných podpor, mířících pouze na některé skupiny poškozených. Velkou část peněz na dluh rozdává zcela netransparentně v podobě vládních záruk za komerční úvěry vybraným subjektům, aniž jsou známa kritéria výběru. Tyto záruky jsou přitom ve skutečnosti dary „vybraným“, a lze očekávat, že o většinu těchto stovek miliard stát přijde, protože příjemci takto zaručených úvěrů je nesplatí vůbec nebo částečně. Z těchto dvou „strategií“ vyplývá, že vláda cíleně likviduje ty, které nepovažuje za své voliče, a pomáhá bohatnout spřízněným. Vytváří tím také obrovský prostor pro korupci. Toto je zásadní politický a ekonomický zločin.

Hlavním nástrojem boje vlády s pandemií byl lockdown maloobchodu a služeb, kdežto velké supermarkety a továrny zůstaly dlouhou dobu takřka bez omezení. Ustojí podle vás argumentace, že bylo třeba snížit mobilitu obyvatel, ale zároveň zachovat alespoň průmyslovou výrobu?

Byl to zlý záměr doprovázený masivní propagandou a politickou kampaní se snahou zakrýt to před voliči a uchovat podporu stran vládní koalice.

Podle ministra průmyslu Karla Havlíčka jsou podnikatelé velmi štědře kompenzováni za uzavřené provozovny, ať už jde o program Antivirus, tak o další kompenzační programy, kterých bylo svého času přibližně čtyřicet. Jak pomoc vlády vůči podnikatelům hodnotíte vy?

Tato tvrzení jsou právě tou kampaní. Lepší než slova jsou čísla o rozsahu škod způsobených lidem a jejich porovnání s výší skutečně přijatých peněz od vlády. I v tom jsme jedněmi z nejhorších na světě.

Říká se, že po bitvě je každý generál… Kdybyste byl před rokem součástí vlády, jak byste postupoval v boji s epidemií vy?

Tak jak postupovaly jiné státy, to je vyplácením procentuální části prokázaných škod.

Vládní opatření stála již stovky milionů korun, Česká republika se radikálně zadlužila. Co ještě podle vás mohou ustát veřejné finance?

Nezávislý kontrolní úřad zjistil, že stát používá na výdaje spojené s řešením epidemie jen přibližně polovinu peněz vypůjčených od našich dětí a vnoučat. Astronomické zadlužení pod záminkou řešení epidemie přinese už příští rok nárůst plateb úroků ze státních dluhů o několik desítek miliard korun, a to každý příští rok. Nikde se přitom nedozvíme, komu chce tato vláda tyto desítky miliard sebrat. Právě způsob vyřešení tohoto problému bude prvním nepříjemným důkazem o hloubce způsobené krize, a to i pro ty, kteří se řídí heslem „na dluhy neprší“.

Zadlužení veřejných financí je pro mnoho lidí hodně virtuální pojem, protože lidé mají často dojem, že tyto dluhy se nebudou muset nikdy splácet. Jak se na zadlužování díváte jako bývalý ministr financí vy?

Dluhy jsou to skutečné a ti, kdo se před nimi chtějí schovat, velice rychle zjistí, že to nejde. Někteří si to už vyzkoušeli s osobním nebo firemním zadlužením. Dluhy státu se liší zejména tím, že jsou absolutně mnohem vyšší.

Vláda, která vzejde z podzimních sněmovních voleb, bude muset mimo jiné řešit právě stabilizaci veřejných financí. Např. Piráti tvrdí, že bude nezbytně nutné zvyšovat daně, např. daň z nemovitosti. Souhlasíte s tím, že to bude nezbytné?

Zvyšovat daně není nezbytné, ale jeví se to mnoha politikům jako nejjednodušší. Většina lidí netuší, jak vysoké daně už platí. Když sečteme všechny daně a poplatky, tak průměrný občan dnes odvádí státu dvě ze tří vydělaných korun. Správná cesta jsou úspory, méně úředníků a méně výdajů na zbytečné státní podpory. Po letech rozhazování je snadné to zbytné nalézt a odstranit.

Nová vláda bude muset přijít také s restartem české ekonomiky. Tvrdou ránu dostali především podnikatelé v oblasti služeb či cestovního ruchu. Na jakých pilířích byste postavil opatření, která by měla pomoci opět nastartovat výkonnost české ekonomiky?

Na úsporách a snížení daní a povinného pojištění. Bez úlev se z bahna, do kterého vláda část lidí uvrhla, nelze vyhrabat. Buď to vládnoucí pochopí, nebo zvýšením daní krizi ještě prohloubí.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, Petr Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiří Sajbrt 1000,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Jiří Sika 200,48 Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Mojmír Prokop 1000,- Kč, Anonym 100,- Kč, Jiří Peterka 1000,- Kč, František Sous 200,- Kč, Renata Doležalová 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Otakar Ježek 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 622,48 Kč
Vybráno 44.63%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 715 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...
8 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)