hsystemlidi
25.7.2018
Kategorie: Ekonomika

Spravedlnost v kauze H systému musí “zaplatit” stát

Sdílejte článek:

JANA ZWYRTEK HAMPLOVÁ

Kauza H systému rozvířila dnes tak trochu letní stojaté vody. Nejvyšší soud je kritizován (neprávem), do státu se buší (právem), ale nic z toho lidem, kteří chtěli prostě jen bydlet, nepomůže. Je na místě se ptát – kolik to bude stát stát. 

Zoufale se tak hledá a formuluje řešení. Pravdu měl snad jen ten, který řekl, že se hledá nejlepší možné řešení z nejhorších. Ono řešení, byť nejlepší z nejhorších, však existuje. Nelze ho však hledat u soudu, a to ani u Ústavního. Řešení musí přinést stát, který v kauze H systému totálně selhal. Nedokázal zajistit spravedlnost poté, co pár lumpů okradlo důvěřivé lidi. Nechal je v tom, jedna skupina nedostala nic, druhá za obrovského úsilí a dalších peněz dostavěla v družstvu. A i ti teď mají o vše přijít. 

Z hlediska právního má argumentace NS ČR logiku, ať se to komu líbí nebo ne (je třeba zajistit, aby všichni podvedení dostali stejně), z hlediska vyššího principu mravního okrást už podruhé okradené je prostě zločin. I když jde pouze o část postižených.

Navíc je zde detail, který unikl, a to že konkursní správce (tedy “vyšší moc” = stát), dal k dostavbě družstvu zelenou. Tedy odpovědný je zde stát tak jako tak. 

Za dané situace je jediné možné řešení – aby stát uhradil ze státního rozpočtu to, co mělo ještě “spadnout” do konkursní podstaty, aby nemuselo dojít k prodeji domů a ostudnému a nemravnému stěhování, peníze v hodnotě těch domů dát do konkursní podstaty, a z té pak poměrně uspokojit ostatní okradené. 

Tím napraví tu hrůzu, kterou připustil (nemožnost léta dosáhnout spravedlnosti), dopředu se zbaví nároků, které by proti němu byly tak jako tak právem vznášeny a kterým bude čelit, ale hlavně – zachová se vůči těm lidem lidsky

Dosáhlo by se tak potřebného – do konkursní podstaty by se dostala hodnota toho, co se chce získat vystěhováním lidí, protože by to na sebe převzal stát jako viník situace, a lidé by mohli v klidu spát. Jistě by pak ani neočekávali už žádné odškodnění, to by nechali těm, kteří nedostali nic. Byli by šťastni, že mají své domy. A ti druzí by dostali o to víc. 

Jediná námitka, kterou lze vyslovit, je to, že to tak zaplatíme vlastně všichni. Ale pokud máme trochu srdce v těle, tato platba státu by nám neměla vadit – protože bude více než mravná. Což se nedá říct o řadě jiných státních plateb. Když jsme dokázali věnovat stovky bytů za hubičku páně Bakalovi, zachránit okradené, kterým H systém zničil život, bychom měli umět o to víc. Tedy tato platba státu by mi prostě nevadila. Podstatnější by pro mne byl vzkaz státu a této vlády – ano, naši předchůdci to nezvládli, ale my vás prostě vystěhovat nedáme. A i stát za své chyby musí platit, jakkoli tvrdě. 

Takže na tahu je dnes právě a jen stát, a jeho rozhodnutí, zda převezme odpovědnost za tu bezmoc lidí kolem H systému a zaplatí do konkursní podstaty to, co se dnes těm lidem chce sebrat. Tím pomůže i těm ostatním, kteří nemají ani peníze, ani domy. 

Očekávám, že se tohoto tématu ujmou poslanci, senátoři i ministři vlády, a danou platbu podpoří. 

Možná jim nebudou tleskat všichni, ale troufám si říct, že většina občanů této země, kteří mají srdce, tento výdaj nejen pochopí, ale budou ho považovat za morální a tím důležitý. I když by šel nepřímo z peněz nás všech. 

 

Autor: Jana Zwyrtek Hamplová

6075329-blog-jana-zwyrtek-hamplova

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč

Celkem za měsíc: 8 084,00 Kč
Vybráno 23.09%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 40 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,31 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
88 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.