hsystemlidi
25.7.2018
Kategorie: Ekonomika

Spravedlnost v kauze H systému musí “zaplatit” stát

Sdílejte článek:

JANA ZWYRTEK HAMPLOVÁ

Kauza H systému rozvířila dnes tak trochu letní stojaté vody. Nejvyšší soud je kritizován (neprávem), do státu se buší (právem), ale nic z toho lidem, kteří chtěli prostě jen bydlet, nepomůže. Je na místě se ptát – kolik to bude stát stát. 

Zoufale se tak hledá a formuluje řešení. Pravdu měl snad jen ten, který řekl, že se hledá nejlepší možné řešení z nejhorších. Ono řešení, byť nejlepší z nejhorších, však existuje. Nelze ho však hledat u soudu, a to ani u Ústavního. Řešení musí přinést stát, který v kauze H systému totálně selhal. Nedokázal zajistit spravedlnost poté, co pár lumpů okradlo důvěřivé lidi. Nechal je v tom, jedna skupina nedostala nic, druhá za obrovského úsilí a dalších peněz dostavěla v družstvu. A i ti teď mají o vše přijít. 

Z hlediska právního má argumentace NS ČR logiku, ať se to komu líbí nebo ne (je třeba zajistit, aby všichni podvedení dostali stejně), z hlediska vyššího principu mravního okrást už podruhé okradené je prostě zločin. I když jde pouze o část postižených.

Navíc je zde detail, který unikl, a to že konkursní správce (tedy “vyšší moc” = stát), dal k dostavbě družstvu zelenou. Tedy odpovědný je zde stát tak jako tak. 

Za dané situace je jediné možné řešení – aby stát uhradil ze státního rozpočtu to, co mělo ještě “spadnout” do konkursní podstaty, aby nemuselo dojít k prodeji domů a ostudnému a nemravnému stěhování, peníze v hodnotě těch domů dát do konkursní podstaty, a z té pak poměrně uspokojit ostatní okradené. 

Tím napraví tu hrůzu, kterou připustil (nemožnost léta dosáhnout spravedlnosti), dopředu se zbaví nároků, které by proti němu byly tak jako tak právem vznášeny a kterým bude čelit, ale hlavně – zachová se vůči těm lidem lidsky

Dosáhlo by se tak potřebného – do konkursní podstaty by se dostala hodnota toho, co se chce získat vystěhováním lidí, protože by to na sebe převzal stát jako viník situace, a lidé by mohli v klidu spát. Jistě by pak ani neočekávali už žádné odškodnění, to by nechali těm, kteří nedostali nic. Byli by šťastni, že mají své domy. A ti druzí by dostali o to víc. 

Jediná námitka, kterou lze vyslovit, je to, že to tak zaplatíme vlastně všichni. Ale pokud máme trochu srdce v těle, tato platba státu by nám neměla vadit – protože bude více než mravná. Což se nedá říct o řadě jiných státních plateb. Když jsme dokázali věnovat stovky bytů za hubičku páně Bakalovi, zachránit okradené, kterým H systém zničil život, bychom měli umět o to víc. Tedy tato platba státu by mi prostě nevadila. Podstatnější by pro mne byl vzkaz státu a této vlády – ano, naši předchůdci to nezvládli, ale my vás prostě vystěhovat nedáme. A i stát za své chyby musí platit, jakkoli tvrdě. 

Takže na tahu je dnes právě a jen stát, a jeho rozhodnutí, zda převezme odpovědnost za tu bezmoc lidí kolem H systému a zaplatí do konkursní podstaty to, co se dnes těm lidem chce sebrat. Tím pomůže i těm ostatním, kteří nemají ani peníze, ani domy. 

Očekávám, že se tohoto tématu ujmou poslanci, senátoři i ministři vlády, a danou platbu podpoří. 

Možná jim nebudou tleskat všichni, ale troufám si říct, že většina občanů této země, kteří mají srdce, tento výdaj nejen pochopí, ale budou ho považovat za morální a tím důležitý. I když by šel nepřímo z peněz nás všech. 

 

Autor: Jana Zwyrtek Hamplová

6075329-blog-jana-zwyrtek-hamplova

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč

Celkem za měsíc: 400,00 Kč
Vybráno 1.14%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 88 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,31 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.