kff
3.7.2019
Kategorie: Společnost

Sponzorovaný vyhazuje sponzora. Složí se salónní intelektuálové na Karlovy Vary sami? A budou taky tvořit za svoje?

Sdílejte článek:

TOMÁŠ VYORAL

Je roztomilé, jak se nemalá část kulturní fronty, čest výjimkám, cítí neustále něčím a někým pohoršena či zklamána. Možná spíše „nedoceněna“, nicméně realitou je, že ze současné ekvipáže, kde většinu tvoří spíše komedianti než umělci, není moc co oceňovat. Nejnověji se salónní intelektuálové pohoršili nad sponzorem Karlovarského festivalu – Českou zbrojovkou. Nikdo je nenutí jezdit juchat do Varů, promenádovat se, soutěžit, propagovat sebe a své filmy, které jsou z významné části sponzorovány námi všemi, aniž bychom mohli jakkoliv promluvit do toho, jak si kamarádíčci mezi sebou naše peníze rozhodí.

„Pro nás, české filmaře, je MFF KV neodmyslitelnou, radostnou událostí, která pomáhá filmu i jeho tvůrcům a poskytuje prostor otevírat témata zásadní nejen pro českou společnost. Systematicky a hrdě promítá důležité filmy, které často mluví o násilí, nespravedlnosti, korupci či potírání lidských práv. Zve a podporuje filmaře z krajin, kde se kvůli represivním režimům nemohou svobodně vyjadřovat a točit.

Vážíme si toho, a právě proto nás zpráva o financování festivalu Českou zbrojovkou zklamala. Podle informací, které přinesly organizace monitorující vývoz zbraní z ČR, tento oficiální sponzor festivalu v minulosti vyvážel svoje zbraně do nedemokratických zemí s represivními režimy, a vydělával tak na porušování lidských práv.

Jsme přesvědčeni, že lidská práva by měla vždy stát nad byznysem, mnohem raději se zúčastníme skromnější, ale o to hrdější největší oslavy filmu v České republice,“ píší podle Novinek v dopise, pod který se podepsali Aňa Geislerová, Jan Hřebejk, Jiří Havelka, Vít Klusák, Jana Plodková, Štěpán Hulík, Apolena Rychlíková a další… Opět řada opakujících se jmen, která stojí u každé žádoucí záležitosti na té „správné“ straně a která tak ráda ostatní poučují (samozřejmě na základě pravdy a lásky), jak by měli žít.

Tak „lidská práva“ a humanita jsou jedněmi z novodobých totalitních doktrín, ve jménu kterých lze prakticky cokoliv, třeba bombardovat nebo neprověřenými, neznámými z velké části nepřizpůsobivými lidmi rozkládat Evropu. Nic nového pod sluncem.

Když už vybraní umělci opět zahořeli spasitelským komplexem a touhou moralizovat, myslím, že by to měli vzít z gruntu.

1) Antikrist Andrej Babiš a ANO? Nemalou část přiděluje festivalu z rozpočtu vláda. Myslím, že není úplně fér na krev se vymezovat proti Andreji Babišovi a ANO a chodit proklamovat na demonstrace Milionu chvilek a na druhé straně se promenádovat na festivalu, který tato vláda dotuje
2) Philip Morris ČR? Tohoto sponzora by umělci neměli nechat jen tak! Kouření přece škodí zdraví! Kolik aktivních či pasivních kuřáků trpí kardiovaskulárními chorobami a v jejich důsledku i umírá! Často jde o neinformované a nevzdělané lidi z vesnic, kteří evidentně podlehli tabákové lobby!
3) Unipetrol?  Životní prostředí a globální oteplování? To umělcům neříká nic?
4) Becherovka, Pilsner Urquell, Moët & Chandon Champagne, opět nic? Kolik na alkoholu závislých lidí je u nás a ve světě? Kolik mladistvých pije? Kolik obětí a rodin trpí kvůli alkoholismu?

Suma sumárum, dopis uměleckých intelektuálů mi přijde málo ambiciózní. Nemusí se přece omezovat jen na lidská práva, ne? Jde taky o zdraví lidí, zejména dětí, a planety, ne? Pak by se mohlo odkrouhnout ještě pár sponzorů.

A příští Karlovy Vary si umělci zaplatí sami, ano? Stejně tak by si mohli financovat své „tyjátry“, filmečky a divadla, která jim platíme a která stejně ve valné většině stojí za starou belu. Nebo ani za tu ne.

Autor: Tomáš Vyoral

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2019: *****

František Šmíd 600,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 8 071,00 Kč
Vybráno 23.06%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 954 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (40 votes, average: 4,93 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
30 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.