crossing-the-chasm
30.10.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Společnost je v demokracii rozdělena již svými odlišnými názory, sjednocená je totalita

Sdílejte článek:

PAVEL VESELÝ

#Pavel VeselyČeši se většinou spojí v jediném momentu. Když je jim nejhůř. A udělování vyznamenání tím momentem není. Pokud totiž nebezpečí pomine, přichází většinou na řadu naše pověstná nevraživost a závist. Navíc dnes doplněná ještě rozdílnými majetkovými poměry. Již málokoho zajímá, že z velké většiny je za tím velká píle a odříkání.

Komunistická ideologie je stále živá a pro mnohé přitažlivá. Touha po rovnostářské společnosti byla vždy lákavá pro ty, kteří svoje problémy promítají do závisti vůči pomíjivým hodnotám bohatství a majetku. S majetkem se přitom pojí zodpovědnost za jeho správu, což si mnoho lidí neuvědomuje.

Je symbolické, že k loňskému návratu kardinála Berana došlo v tuto dobu. Josef Beran odešel po maturitě do semináře v Římě, po vysvěcení v roce 1911 se vrátil. Neohroženě se postavil proti nacismu a byl nacisty vězněn. Na podzim roku 1946 se stal arcibiskupem pražským. Zúčastnil se pohřbu prezidenta Beneše. A ano, sloužil Te Deum po zvolení Klementa Gottwalda, který mu slíbil, že propustí z vězení více než 70 kněží a zachová církevní školství. Bohužel ani ne za půl roku byli kněží v celách a lágrech zpátky. Netrvalo dlouho a došlo k policejnímu zásahu při slavnosti Božího Těla a arcibiskup Beran byl internován. Sdílel tak osud primasů ostatních komunistických zemí – kardinálů Mindszentyho, Wyszyńského a Stepinace.

„Velmi mne mrzí, že se média u nás více zajímají o ty, kteří státní vyznamenání odmítli, než o zásluhy vyznamenaných,“ napsal na svých FB stránkách kardinál Dominik Duka k tomu, že je zájem především o důvody, proč si vyznamenání nepřevzal prof.Piťha.

Samotný Prof. Piťha je velká osobnost. Vážím si ale také postojů všech ostatních v případu nepřevzetí vyznamenání. Je to výraz velkého respektu a úcty, kterou si prof.Piťha naprosto zaslouží. Stejně jako pilot RAF Emil Boček nebo padlý v Afgánistánu Tomáš Procházka.

Mluvíme o rozdělené společnosti. A ukazujeme na viníky, kdo nás rozděluje. Za vše mohou klasicky politici. Společnost je v demokracii rozdělena již svými odlišnými názory. Jednota názorů se pěstuje v totalitních režimech. Jedna jasná správná pravda a čistá společnost je ideálem totalitních režimů. Demokracie je nedokonalá a právě onou nedokonalostí a mnoho vrstevností je krásná a svobodná. Taková správná, čistá a jednotná společnost již tady byla. Problém je spíše v umění naslouchat sobě navzájem a své názory si navzájem diskutovat. Třeba i ostře, ale mluvit s úctou k sobě navzájem. Dokázat na každém konci jakkoli ostré diskuze říci, že ano, máme rozdílné názory, ale jednou máš pravdu ty a jednou já. Někdy se shodneme, někdy. Takový je život a v tom je život krásný. A to dnešní společnost neumí. Touha po jednotě a sjednocení, jednou masou je prostě všemocná.

Dalším tématem jsou debaty o zvýšení minimální mzdy. Jsou úsměvné. Ti, kteří o podnikání a vlastnictví firem nemají ponětí, tlačí na ty, kteří mají zodpovědnost za lidi, že musí přidat. A odbory jim v tom hlasitě pomáhají. Řemeslníci tlačí na své klienty a mluví o své vytíženosti. Je to smutné, jak se obrací dnes stav věcí. Zaměstnanci s odbory budou tlačit na majitele a zaměstnance. Ono to vychází bohužel již z koncepce dnešního školství, kde dnes žáci a studenti znají svá práva, ale pokud je někdo chce hnát k nějaké odpovědnosti, jsou z nich frustrované osobnosti. Jak to může dopadnout, se snad raději nechce domyslet…

Postup globalizace, kterého jsme dnes svědky, byl díky dvěma světovým válkám a Studené válce zpomalen, avšak v 80. letech se znovu zrychlil, zejména díky liberálním reformám v Sovětském svazu pod taktovkou Michaila Gorbačova – politiky perestrojky a glasnosti, a také díky ekonomickým reformám v Čínské lidové republice Teng Siao-pchinga. Tyto reformy prakticky otevřely Východní blok západnímu kapitalismu.

TGM říkal, že demokracie je diskuze. Mluví o tom i papež František. Ale co se budeme zabývat moudrými, když nám velí totalitní zkušenost, že většina má vždycky pravdu. Važme si těch, kteří jsou odvážní a jsou schopni a ochotni říkat věci přímo a s láskou. Takových lidí již dnes moc není. A takoví si jistě ocenění zaslouží.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Pavel Klika 222,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vladimír Votřel 1000,- Kč, Anonym 0,01 BTC, Pavel Burget 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Ludmila Kárská 250,- Kč, Zdenka Brancuská 500,- Kč, Karel Zangl 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Teplý 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, MUDr. Iva Neimcová 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Anonym 150,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Hana Hoffmannová 666,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Petr Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč

Celkem za měsíc: 16 471,00 Kč
Vybráno 47.06%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 706 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 3,73 out of 5)
Loading...
politicon.cz
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.