crossing-the-chasm
30.10.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Společnost je v demokracii rozdělena již svými odlišnými názory, sjednocená je totalita

Loading...
Sdílejte článek:

PAVEL VESELÝ

#Pavel VeselyČeši se většinou spojí v jediném momentu. Když je jim nejhůř. A udělování vyznamenání tím momentem není. Pokud totiž nebezpečí pomine, přichází většinou na řadu naše pověstná nevraživost a závist. Navíc dnes doplněná ještě rozdílnými majetkovými poměry. Již málokoho zajímá, že z velké většiny je za tím velká píle a odříkání.

Komunistická ideologie je stále živá a pro mnohé přitažlivá. Touha po rovnostářské společnosti byla vždy lákavá pro ty, kteří svoje problémy promítají do závisti vůči pomíjivým hodnotám bohatství a majetku. S majetkem se přitom pojí zodpovědnost za jeho správu, což si mnoho lidí neuvědomuje.

Je symbolické, že k loňskému návratu kardinála Berana došlo v tuto dobu. Josef Beran odešel po maturitě do semináře v Římě, po vysvěcení v roce 1911 se vrátil. Neohroženě se postavil proti nacismu a byl nacisty vězněn. Na podzim roku 1946 se stal arcibiskupem pražským. Zúčastnil se pohřbu prezidenta Beneše. A ano, sloužil Te Deum po zvolení Klementa Gottwalda, který mu slíbil, že propustí z vězení více než 70 kněží a zachová církevní školství. Bohužel ani ne za půl roku byli kněží v celách a lágrech zpátky. Netrvalo dlouho a došlo k policejnímu zásahu při slavnosti Božího Těla a arcibiskup Beran byl internován. Sdílel tak osud primasů ostatních komunistických zemí – kardinálů Mindszentyho, Wyszyńského a Stepinace.

„Velmi mne mrzí, že se média u nás více zajímají o ty, kteří státní vyznamenání odmítli, než o zásluhy vyznamenaných,“ napsal na svých FB stránkách kardinál Dominik Duka k tomu, že je zájem především o důvody, proč si vyznamenání nepřevzal prof.Piťha.

Samotný Prof. Piťha je velká osobnost. Vážím si ale také postojů všech ostatních v případu nepřevzetí vyznamenání. Je to výraz velkého respektu a úcty, kterou si prof.Piťha naprosto zaslouží. Stejně jako pilot RAF Emil Boček nebo padlý v Afgánistánu Tomáš Procházka.

Mluvíme o rozdělené společnosti. A ukazujeme na viníky, kdo nás rozděluje. Za vše mohou klasicky politici. Společnost je v demokracii rozdělena již svými odlišnými názory. Jednota názorů se pěstuje v totalitních režimech. Jedna jasná správná pravda a čistá společnost je ideálem totalitních režimů. Demokracie je nedokonalá a právě onou nedokonalostí a mnoho vrstevností je krásná a svobodná. Taková správná, čistá a jednotná společnost již tady byla. Problém je spíše v umění naslouchat sobě navzájem a své názory si navzájem diskutovat. Třeba i ostře, ale mluvit s úctou k sobě navzájem. Dokázat na každém konci jakkoli ostré diskuze říci, že ano, máme rozdílné názory, ale jednou máš pravdu ty a jednou já. Někdy se shodneme, někdy. Takový je život a v tom je život krásný. A to dnešní společnost neumí. Touha po jednotě a sjednocení, jednou masou je prostě všemocná.

Dalším tématem jsou debaty o zvýšení minimální mzdy. Jsou úsměvné. Ti, kteří o podnikání a vlastnictví firem nemají ponětí, tlačí na ty, kteří mají zodpovědnost za lidi, že musí přidat. A odbory jim v tom hlasitě pomáhají. Řemeslníci tlačí na své klienty a mluví o své vytíženosti. Je to smutné, jak se obrací dnes stav věcí. Zaměstnanci s odbory budou tlačit na majitele a zaměstnance. Ono to vychází bohužel již z koncepce dnešního školství, kde dnes žáci a studenti znají svá práva, ale pokud je někdo chce hnát k nějaké odpovědnosti, jsou z nich frustrované osobnosti. Jak to může dopadnout, se snad raději nechce domyslet…

Postup globalizace, kterého jsme dnes svědky, byl díky dvěma světovým válkám a Studené válce zpomalen, avšak v 80. letech se znovu zrychlil, zejména díky liberálním reformám v Sovětském svazu pod taktovkou Michaila Gorbačova – politiky perestrojky a glasnosti, a také díky ekonomickým reformám v Čínské lidové republice Teng Siao-pchinga. Tyto reformy prakticky otevřely Východní blok západnímu kapitalismu.

TGM říkal, že demokracie je diskuze. Mluví o tom i papež František. Ale co se budeme zabývat moudrými, když nám velí totalitní zkušenost, že většina má vždycky pravdu. Važme si těch, kteří jsou odvážní a jsou schopni a ochotni říkat věci přímo a s láskou. Takových lidí již dnes moc není. A takoví si jistě ocenění zaslouží.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Eduard Ezer 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Roman Dejmal 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Richard Urinovský 200,- Kč, Vít Fortelka 2020,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Miroslava Bardoková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč

Celkem za měsíc: 11 809,60 Kč
Vybráno 33.74%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 637 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.