netparagraf
16.2.2020
Kategorie: Společnost

Špionážní aféra šokuje Švýcarsko

Sdílejte článek:

JAN VÍTEK

Celým světem letí senzační zpráva, že američtí a němečtí  špioni padesát let četli tajné zprávy vlád a diplomatů z více jak sto dvaceti zemí v reálném čase. Co nejvíc překvapuje, je skutečnost, že jim to umožnila firma Crypto AG sídlící v Zugu ve Švýcarsku považovaném za neutrální stát par excellence.

 

Krycí název operace byl zprvu Thesaurus a později Rubikon. Je právem označovaná jako nejodvážnější v celé historii CIA.

Je pravda, že špioni byli ze spřátelených zemí. Je rovněž pravda, že Crypto AG vyvíjela jednu činnost zcela bezúhonnou, kterou kryla druhou přísně utajovanou, nad níž Bern zavřel obě oči jako úlitbu neutralitě závislé na NATO. Nic z toho ale není polehčující okolnost.

Hlavní postavou příběhu je švédský kryptolog Boris Hagelin, který pracoval ve Spojených státech a po válce se usadil ve švýcarském Zugu, kde založil společnost Crypto AG a začal vyrábět šifrovací přístroje, které vynalezl.

Ruští špioni údajně pronikli do zašifrované komunikace FBI, Rusko se brání

Byl nenápadného vzhledu až k přehlédnutí. Ale zdání klame. Boris Hagelin byl, když ne nejslavnějším, rozhodně nejúspěšnějším špionem studené války. Hegelin oklamal víc jak sto dvacet států a několik organizací jako OSN a NATO, kterým prodal kódovací přístroje se „zadními vrátky“. Klíč k nim měli od roku 1958 špioni CIA a o dva roky později také Německá výzvědná služba (BND). Jak funguje systém zadních vrátek, popsal nedávno exulant Edward Snowden v knize Permanent Record  a před ním ve Wikileaks Julian Assange, který je momentálně uvězněn v Londýně a kterému hrozí, že bude vydán do Spojených států, aby byl souzen za špionáž. Nedá se tedy říci, že Bern nevěděl, oč jde a čemu se propůjčuje.

Je ironií, že státy nákupem Hagelinových přístrojů platily za privilegium, že jejich nejtajnější sdělení mohly číst dvě cizí země a možná i víc. Francie mezi nimi nebyla, zřejmě proto, že de Gaulle ji v roce 1966 vyvedl z NATO. Sovětský svaz a Čína od počátku Crypto AG nedůvěřovaly a používaly vlastní kódovací systémy,

Informace o půl století globálního špiclování jsou obsaženy v důvěrné, podrobné zprávě CIA, která se dostala na veřejnost počátkem tohoto týdne prostřednictvím listu Washington Post a ZDF, německé veřejnoprávní televize.

Zmíněná zpráva uvádí, že Izrael, Velká Británie, Švédsko a Švýcarsko o Rubikonu věděly a v některých případech byly informovány o obsahu zachycených tajných sdělení.

Bernská vláda uložila bývalému členu Nejvyššího soudu, Niklausu Oberholcerovi, aby „pečlivě vyšetřil a vyjasnil podstatu“ případu Crypto AG a předložil jí podrobnou zprávu nejpozději do konce června.

Švýcaři jsou v šoku, který přechází v rozhořčenost a pohoršení. Známý švýcarský politik Balthasar Glaetti řekl včera v rozhlasovém vysílání, že kdyby se ukázalo, že vláda věděla o činnosti Crypto AG „podkopalo by to základy švýcarské politické identity.“

Ať  již k tomu došlo „z neschopnosti, či z přání krýt agenty cizích rozvědek, nebo pro možnost profitovat z poznatků, které nezákonně získaly, vše musí nyní být objasněno a zveřejněno,“ napsal dnes vlivný deník Tages-Anzeiger.

Poznámka: S kauzou přišla na začátku tohoto týdne německá televize ZDF, americký deník The Washington Post a švýcarská televize SRF. Podle nich americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) společně s německou Spolkovou zpravodajskou službou (BND) po dlouhá desetiletí odposlouchávaly tajnou komunikaci nejen rivalských zemí, ale také spřátelených států. Američané s Němci prý upravovali šifrovací stroje švýcarské společnosti Crypto, kterou tajně vlastnili.

Němci i Američané tak například sledovali komunikaci íránských kleriků za krize v roce 1979, kdy íránský dav obsadil americké velvyslanectví v Teheránu a zajal 66 amerických rukojmí, poskytli Británii za války o Falklandy informace o argentinské armádě či vyslechli vzájemné gratulace libyjských představitelů po bombovém útoku na berlínské diskotéce v roce 1986. Stejně tak Američané s Němci věděli o vraždách, které organizovaly jihoamerické diktátorské režimy.

Zásadní nevýhodou špionážního programu CIA a BND byla skutečnost, že hlavní američtí soupeři, tedy Sovětský svaz a Čína, přístroje společnosti Crypto nikdy nepoužívali.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Hana Rohlíčková 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslava Kováříková 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč

Celkem za měsíc: 2 936,00 Kč
Vybráno 8.38%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 487 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.