122355843_10218012101320788_667921178682229684_n
25.10.2020
Kategorie: Politika

Špína nebo dobrá novinářská práce?

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

KULHAVÝPráce novináře má svá úskalí. Záleží samozřejmě na tom, jakou rubrikou se zabýváte. Jisté je, že k napsání jakéhokoliv článku musíte nasbírat informace. Píšete li do ekonomické rubriky, znamená to například sledovat různá data z burz, znát hodnoty firem, orientovat se v makroekonomice, finančních trzích, šedé ekonomice, zvládat počty a grafy. Věnujete li se přírodě, měli byste ovládat zoologii, biologii a příbuzné obory, navíc v ní musíte trávit většinu svého času. Ekologie vyžaduje jistý nadhled, znalost fyzikálních zákonů, chemických reakcí a občas absenci zdravého rozumu.

Politika má zase svá úskalí, mimo zdravého úsudku publicisty musí dotyčný znát prostředí, minulost aktérů a jejich morální profil, protože lidé se ve své podstatě mění minimálně. Od prolhaného grázla nelze očekávat pozdější nanebevzetí, ostatně o tom nás přesvědčil Václav Havel. Válečná historie jeho rodiny mnohé napovídala a jeho balancování mezi zásadními postoji a vytváření aury mělo své trhliny, které se naplno projevily v době prolomení Benešových dekretů a schvalování vojenské agrese vůči Srbsku. Náročnou prací na čas je společenská rubrika a získávání zajímavých poznatků a fotek. Paparazzi a autoři zabývající se bulvárem jsou všeobecně odsuzovaní, přitom jimi tvořené články jsou často těmi nejčtenějšími. V souvislosti s momentální situaci kolem měsíčního ministra zdravotnictví Prymuly se o práci novinářů hodně hovoří. Někteří vyzdvihují jejich podíl na přichycení ministra při setkání na Vyšehradě, jiní je dehonestují. Proč tedy k této události došlo?

Roman Prymula se po nástupu na post ministra stal pro jedny Mesiášem, pro druhé nevítaným. S tím musel počítat. Jeho pojetí boje s koronavirem se dotknulo ekonomiky českých domácností, což se týká především těch závislých na soukromém podnikání, neboť právě v tomto sektoru se propouští nejvíce a samotní podnikatelé nesou dopady vládních opatření nejhůře. Navíc úspěchy se nedostavily, což způsobuje i hra s čísly nakažených a ignorace matematických zákonů. Restrikce života v zemi se tak jeví být zcestné. Prymula byl zároveň u několika nákupů zdravotnických potřeb, které nejsou zrovna košer. Přitom sám udělal vše proto, aby na stávající situaci finančně netratil. Jeho plačtivé výzvy k národu tak byly v kontrastu s tím, jak dravě se choval v obchodu se strachem. Bylo otázkou času, kdy někomu vleze takříkajíc do zelí. Zároveň se snažil utišit své kritiky a korumpovat ty, kteří mu přizvukují, byť nepřímo. Tlačil na média, aby nedávala prostor odpůrcům jeho přístupu, a naopak se otevřela takovým, jako je Flégr a spol. Prymulova důvěryhodnost vzala za své, přesto má dosud velkou podporu občanů, kteří v něm vidí především epidemiologa. Problémem je ale jeho hon za majetkem, který mu v minulosti už několikrát výrazně uškodil.

Také za této situace se jeho prioritou stalo zaopatření své rodiny. Vynechme nyní podporu společnosti napsané na jeho dceru. Legislativně je vše v pořádku, morálně už méně, navíc to není poprvé, co dceru zneužil k obohacení. Momentálně ještě stihnul získat oprávnění vyrábět dezinfekční prostředky. Sice tím zabrousil do teritoria činnosti předsedy vlády, ale mohlo jít o úlitbu za spolupráci při nákupech zdravotnických potřeb pro stát. Nebo také ne a máme tu tak první příčinu pro ,,sestřelení“ Prymuly. Ten je proslulý svou ,,nenažraností“. Z jistých zdrojů víme, že se rozhodl prosazovat celoplošné testování na covid 19. Prosazuje nový druh testů, které mu nabídli zástupci jisté banky podílející se na jejich vývoji. Tyto testy jsou údajně méně spolehlivé (proboha, copak to ještě lze?), než stávající založené na výtěru dutin. Používají metody stěru z úst a výsledky jsou rychle k dispozici. Za nákup těchto testů si Prymula řekl údajně tak vysokou částku, že se nabízející strana obrátila přímo na předsedu vlády. Ten si však neřekl o moc méně, ovšem nakonec po snížení nároků došlo k dohodě. Bohužel se proti používání této metody sběru dat postavila část odborné složky rozhodující o vládních opatřeních s tím, že PCR testy jsou méně chybové a je otázkou, podaří li se ty nové prosadit.

Je jisté, že stejný přístup zastávali naši představitelé i u dalších nákupů. Například plicní ventilátory stojí od 50ti tisíc do půl miliónu, přičemž Prymula v nelehké ekonomické situaci státu jednal s dodavatelem nabízejícím je za 400 tisíc. Bylo tedy otázkou času, kdo se naštve a najde způsob, jak ho ztrestat. Blesk patří panu Křetínskému, je tedy možné, že sledování Prymuly bylo skutečně objednáno někým blízkým tomuto podnikateli. A protože ministr zdravotnictví získal pocit, že se stal polobohem, nebylo složité jej prostě při něčem nachytat. Úkol byl splněn a nikdo už se neptá, co řešili pánové v nočních hodinách v utajených prostorách vyšehradské zavřené restaurace. Byl to další výnosný kšeft, který nemohl počkat do rána? Pravděpodobně ano, bylo třeba spěchat. A kde jinde se sejít o půlnoci než v restauraci, byť zavřené? Vinit v tomto případu jejího majitele z porušení nařízení je směšné, pouze poskytnul prostor, možná byl i součástí vysoké hry, ale v tomto nelze jeho roli přeceňovat. Točit se na rouškách už je jen čistý pragmatismus. Zdá se tedy, že Prymula někde neodhadl své možnosti a schopnosti, čímž se stal nadbytečným a byl předurčen k zesměšnění a odvolání. Jak rychle vyrostl, tak rychle padnul. Chamtivost bývá často původcem pádu na ústa a Prymula se o tom přesvědčil. Vysoká politika vyžaduje trpělivost i u hrabivosti.

Psali jsme o práci novinářů. Ti tentokrát odvedli relativně jednoduchou práci. A neměli to složité. Kdyby chtěl Babiš Prymulu udržet ve funkci, zvládnul by to. Dokonce i Zeman se o to pokusil. Jenže to se nestalo, takže je vcelku jasné, že ministr zdravotnictví udělal kdesi chybu. Zároveň se ukazuje, že o zdraví národa nejde na prvním místě. Byla rozehraná hra, která bude mít vítěze pouze v těch, kteří dokážou využít chaosu. Předlužený předseda vlády Babiš má důvodů pro odklon státních peněz více, než veřejnost tuší. To se ví. Ovšem na covidové vlně se veze plno dalších, jde momentálně o neomezený zdroj. O Babišovi se říká, že on sám sice krade, ale dělá vše proto, aby nekradli ostatní. Pokud je to tak, o čemž se dá polemizovat, pak pád Prymuly přišel rychle a akce byla úderná. A možná šlo i o varování pro Faltýnka. Napadat za to novináře z Blesku je tedy naivní neznalostí politických šarvátek. Úkol byl splněn. Prymula s brašnou neprošel.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ludmila Kárská 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Vítězslav Nováček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 19 221,00 Kč
Vybráno 54.93%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 781 times, 3 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,29 out of 5)
Loading...
politicon.cz
46 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.