seniorinakupy1-850x550VIR
20.3.2020
Kategorie: Ekonomika

Speciální časy nákupů důchodce od nákazy víc neochrání

Sdílejte článek:

SLOVANKA

Je mi jasné, že mne nyní spousta důchodců slovně “ukamenuje”, ale, prosím, zkuste se zamyslet. Vláda nejprve zavedla hodiny jen pro důchodce od 10 do 12 hodin. Pak to přes noc změnila na 7 až 9 hodin (u nás dnes ještě visel na obchodě čas 10-12). Připomínám, že v tyto hodiny mohou do obchodů a lékáren jen  lidé nad 65 let. Nicméně důchodci mohou do obchodu i kdykoli jindy, jen se jim to prý nedoporučuje.

Včera jsem v televizi viděla záběry z jakéhosi supermarketu v době, vyhrazené pro důchodce, vypadalo to jako hemžení v čase předvánočním. Plné parkoviště aut a obchod doslova narvaný lidmi. Jakýsi zaměstnanec obchodu poznamenal, že předtím tam bylo lidí nepoměrně méně.  Až důchodci, chodící po obchodě často po dvojicích, obchod značně zaplnili. O podobných zkušenostech jsem se doslechla i jinde a psalo se o nich třeba i zde.

Čím má tedy tento čas jen pro důchodce starším lidem napomoci? Rozhodně ne eliminaci sociálních kontaktů, aby se vyhnuli koronaviru. Vždyť nakazit se můžete od kohokoli, jak dítěte, tak člověka produktivního věku nebo důchodce. Každý, kdo má koronavirus je přenašečem. Takže vážení důchodci, využíváte-li  čistě časy pro vás určené, před ničím vás to nechrání. Naopak, sejde se vás mnohem víc na jednom místě a máte tak mnohem větší šanci se nakazit.

Také bych měla připomínku k zvoleným časům, kdy do obchodů nesmí nikdo pod 65 let. Nově zvolený čas 7-9 hodin poškodí  některé pracující. A to ty, kteří chodí do práce na 8 hod. a mají ve zvyku si cestou do práce kupovat svačinu či oběd. Nemají-li  závodní kantýnu či jídelnu nebo alespoň obchod nedaleko pracoviště, kam si mohou odskočit nakoupit poté, co “naběhne” jejich čas, budou mít s nákupem svačiny či oběda do práce docela problém. Stejně tak lidé, vracející se z noční, kteří jsou zvyklí si cestou nakoupit. Nyní si prostě nakoupit cestou z práce nemohou. Proč není čas jen pro důchodce určen třeba na 8-10 hodin? 

Vždyť důchodci nemají nijak omezen čas pro nákupy, ten je omezen jen pro ostatní. A mnozí důchodci na to již přišli, což jsem dnes sama zjistila. Ráno jsem zvyklá nakupovat už po 6. hodině, kdy u nás vesnická samoobsluha otevírá. Mimo několika dalších lidí nedůchodového věku tam byly nakupovat i dvě důchodkyně, které v obchodě vídávám v tuto dobu často. Je jim dost přes 70 a v pohodě si mohly podobně, jako my ostatní, nakoupit i takto brzy ráno, v klidu, bez front a plného obchodu, ve kterém prý bylo o den dřív v čase pro důchodce docela narváno.

Velmi kvituji to, že mnohé obce, včetně naší, zavedly donášku nákupů důchodcům až do domu, pokud si to přejí. Důchodcům se mnohde vozí také obědy, léky a cokoli dalšího, co potřebují. A to je zcela v pořádku, v této speciální službě pro seniory 65+ smysl vidím. Už ne tak v nějakých speciálních časech, kdy do obchodu nesmí nikdo jiný, než důchodci. Důchodci jsou totiž stejně nakažliví a to o to víc, že se jich v tom čase pro ně speciálně určeném, narve plný obchod. Mimo časy pro důchodce už tak narváno není a pokud ano, tak už je celkem jedno, jestli nakupujete v davu starých, mladých nebo věkově smíšeném. Dnes už stejně musí každý do obchodu v roušce a většina z nás, kdo jsme dnes nakupovali, měla i chirurgické rukavice. Takže šance se nakazit není v “mimodůchodcovské” časy o nic větší.

Jako mnohem lepší  bych viděla třeba nařízení, aby do obchodu nechodily celé rodiny, ale aby nakupoval vždy jen jeden pro celou domácnost. To se mi zdá efektivnější. A podobná nařízení jsou i v jiných státech, kde panuje koronavirová epidemie.

Zavedení časů pro důchodce tedy nijak neeliminuje možnost nákazy, naopak, vzhledem k tomu, že si mnoho důchodců myslí, že si mohou nakoupit jen v uvedenou dobu, budou obrázky plných supermarketů v době určené jen pro důchodce každodenní realitou. O co více lidí se v obchodě sejde, o to déle tam i zůstanou. Jak jsem dnes sama v čase, který není určen pro důchodce viděla, tak někteří důchodci už po prvním dni v doslova narvaném obchodě začínají chodit i mimo pro ně určené časy, protože prostě mohou.

Mimochodem, nepomohlo by mnohem víc třeba posílení možností online nákupů potravin? Já sama mám ve zvyku dělat velké nákupy potravin online už několik let. Nyní je však takřka nemožné sehnat termín, jak jsou tyto společnosti vytíženy. Nevyřešila by se tak mnohem lépe problematika přeplněných obchodů, než zaváděním časů jen pro důchodce? Vždyť online nákupů, které chrání před nákazou nejlépe, mohou využívat jak důchodci, tak my ostatní. Ale nad tím by se asi měly zamyslet především obchodní řetězce, které by mohly flexibilně tuto službu posílit nebo ty, co ji zatím nenabízí, zavést. A v obchodech by pak bylo mnohem méně lidí, což by byla výhoda pro ty, co nakupovat online neumí nebo prostě nechtějí. A ti, kdo si nakoupí online, by v kamenných obchodech dokupovali občas jen to nejnutnější, takže by se tam dlouho nezdrželi.

Každopádně, čas určený pro důchodce se mi ve finále nijak vstřícný k důchodcům nejeví. Bude-li  jich najednou velký počet v jednom obchodě, zdrží se tam déle a hůře se budou vyhýbat vzájemné interakci.

A na závěr připomínám, že sedmdesátník s koronavirem je nakažlivý úplně stejně, jako padesátník, třicátník, puberťák či třeba malé dítě. Z tohoto pohledu se tedy jeví čas jen pro důchodce docela nesmyslným. Nákupem jen mezi svými vrstevníky hrozbu nákazy nijak nesnížíte.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Alexandra Sklenková 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Martin Ovsenak 200,- Kč, Jan Nedved 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Miroslav Bojanovský 300,- Kč, Jiří Fridrich 100,- Kč, Oldřich Smejkal 999,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Luděk Tesarčík 200,- Kč, Blahomír Skoupý 444,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč, Miloš Zbranek 1000,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Petr Navrátil 100,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Anonym 200,- Kč

Celkem za měsíc: 16 009,- Kč
Vybráno 45.74%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 288 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 3,05 out of 5)
Loading...
120 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)