seniorinakupy1-850x550VIR
20.3.2020
Kategorie: Ekonomika

Speciální časy nákupů důchodce od nákazy víc neochrání

Sdílejte článek:

SLOVANKA

Je mi jasné, že mne nyní spousta důchodců slovně “ukamenuje”, ale, prosím, zkuste se zamyslet. Vláda nejprve zavedla hodiny jen pro důchodce od 10 do 12 hodin. Pak to přes noc změnila na 7 až 9 hodin (u nás dnes ještě visel na obchodě čas 10-12). Připomínám, že v tyto hodiny mohou do obchodů a lékáren jen  lidé nad 65 let. Nicméně důchodci mohou do obchodu i kdykoli jindy, jen se jim to prý nedoporučuje.

Včera jsem v televizi viděla záběry z jakéhosi supermarketu v době, vyhrazené pro důchodce, vypadalo to jako hemžení v čase předvánočním. Plné parkoviště aut a obchod doslova narvaný lidmi. Jakýsi zaměstnanec obchodu poznamenal, že předtím tam bylo lidí nepoměrně méně.  Až důchodci, chodící po obchodě často po dvojicích, obchod značně zaplnili. O podobných zkušenostech jsem se doslechla i jinde a psalo se o nich třeba i zde.

Čím má tedy tento čas jen pro důchodce starším lidem napomoci? Rozhodně ne eliminaci sociálních kontaktů, aby se vyhnuli koronaviru. Vždyť nakazit se můžete od kohokoli, jak dítěte, tak člověka produktivního věku nebo důchodce. Každý, kdo má koronavirus je přenašečem. Takže vážení důchodci, využíváte-li  čistě časy pro vás určené, před ničím vás to nechrání. Naopak, sejde se vás mnohem víc na jednom místě a máte tak mnohem větší šanci se nakazit.

Také bych měla připomínku k zvoleným časům, kdy do obchodů nesmí nikdo pod 65 let. Nově zvolený čas 7-9 hodin poškodí  některé pracující. A to ty, kteří chodí do práce na 8 hod. a mají ve zvyku si cestou do práce kupovat svačinu či oběd. Nemají-li  závodní kantýnu či jídelnu nebo alespoň obchod nedaleko pracoviště, kam si mohou odskočit nakoupit poté, co “naběhne” jejich čas, budou mít s nákupem svačiny či oběda do práce docela problém. Stejně tak lidé, vracející se z noční, kteří jsou zvyklí si cestou nakoupit. Nyní si prostě nakoupit cestou z práce nemohou. Proč není čas jen pro důchodce určen třeba na 8-10 hodin? 

Vždyť důchodci nemají nijak omezen čas pro nákupy, ten je omezen jen pro ostatní. A mnozí důchodci na to již přišli, což jsem dnes sama zjistila. Ráno jsem zvyklá nakupovat už po 6. hodině, kdy u nás vesnická samoobsluha otevírá. Mimo několika dalších lidí nedůchodového věku tam byly nakupovat i dvě důchodkyně, které v obchodě vídávám v tuto dobu často. Je jim dost přes 70 a v pohodě si mohly podobně, jako my ostatní, nakoupit i takto brzy ráno, v klidu, bez front a plného obchodu, ve kterém prý bylo o den dřív v čase pro důchodce docela narváno.

Velmi kvituji to, že mnohé obce, včetně naší, zavedly donášku nákupů důchodcům až do domu, pokud si to přejí. Důchodcům se mnohde vozí také obědy, léky a cokoli dalšího, co potřebují. A to je zcela v pořádku, v této speciální službě pro seniory 65+ smysl vidím. Už ne tak v nějakých speciálních časech, kdy do obchodu nesmí nikdo jiný, než důchodci. Důchodci jsou totiž stejně nakažliví a to o to víc, že se jich v tom čase pro ně speciálně určeném, narve plný obchod. Mimo časy pro důchodce už tak narváno není a pokud ano, tak už je celkem jedno, jestli nakupujete v davu starých, mladých nebo věkově smíšeném. Dnes už stejně musí každý do obchodu v roušce a většina z nás, kdo jsme dnes nakupovali, měla i chirurgické rukavice. Takže šance se nakazit není v “mimodůchodcovské” časy o nic větší.

Jako mnohem lepší  bych viděla třeba nařízení, aby do obchodu nechodily celé rodiny, ale aby nakupoval vždy jen jeden pro celou domácnost. To se mi zdá efektivnější. A podobná nařízení jsou i v jiných státech, kde panuje koronavirová epidemie.

Zavedení časů pro důchodce tedy nijak neeliminuje možnost nákazy, naopak, vzhledem k tomu, že si mnoho důchodců myslí, že si mohou nakoupit jen v uvedenou dobu, budou obrázky plných supermarketů v době určené jen pro důchodce každodenní realitou. O co více lidí se v obchodě sejde, o to déle tam i zůstanou. Jak jsem dnes sama v čase, který není určen pro důchodce viděla, tak někteří důchodci už po prvním dni v doslova narvaném obchodě začínají chodit i mimo pro ně určené časy, protože prostě mohou.

Mimochodem, nepomohlo by mnohem víc třeba posílení možností online nákupů potravin? Já sama mám ve zvyku dělat velké nákupy potravin online už několik let. Nyní je však takřka nemožné sehnat termín, jak jsou tyto společnosti vytíženy. Nevyřešila by se tak mnohem lépe problematika přeplněných obchodů, než zaváděním časů jen pro důchodce? Vždyť online nákupů, které chrání před nákazou nejlépe, mohou využívat jak důchodci, tak my ostatní. Ale nad tím by se asi měly zamyslet především obchodní řetězce, které by mohly flexibilně tuto službu posílit nebo ty, co ji zatím nenabízí, zavést. A v obchodech by pak bylo mnohem méně lidí, což by byla výhoda pro ty, co nakupovat online neumí nebo prostě nechtějí. A ti, kdo si nakoupí online, by v kamenných obchodech dokupovali občas jen to nejnutnější, takže by se tam dlouho nezdrželi.

Každopádně, čas určený pro důchodce se mi ve finále nijak vstřícný k důchodcům nejeví. Bude-li  jich najednou velký počet v jednom obchodě, zdrží se tam déle a hůře se budou vyhýbat vzájemné interakci.

A na závěr připomínám, že sedmdesátník s koronavirem je nakažlivý úplně stejně, jako padesátník, třicátník, puberťák či třeba malé dítě. Z tohoto pohledu se tedy jeví čas jen pro důchodce docela nesmyslným. Nákupem jen mezi svými vrstevníky hrozbu nákazy nijak nesnížíte.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 572,00 Kč
Vybráno 35.97%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 204 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 3,05 out of 5)
Loading...
politicon.cz
120 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.