konevpamatnik
24.9.2019
Kategorie: Historie

Sovětské pomníky, ruské teritoriální značky

Sdílejte článek:

VILÉM BARÁK

Snaha o zřízení památníků legionářům například v Samaře, uralském Zlatoustu a Lipjagách se podobá prorážení zdi hlavou. Bylo by nejlepší smlouvu s Ruskem vypovědět a péči o hroby zajišťovat pouze podle Ženevské úmluvy.

Čas od času média otevřou téma péče o hroby československých legionářů v Rusku. Závěr reportáží se stále dokola opakuje, že jejich obnově a udržování brání nepřátelské nálady v ruské společnosti. Snaha o zřízení památníků legionářům například v Samaře, uralském Zlatoustu a Lipjagách se podobá prorážení zdi hlavou. I když si to nepřiznáme, převedeno na poměry Česka, lze situaci přirovnat ke sporu o obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí, zřizování pomníků německy mluvícím Čechům padlým ve Velké válce nebo zabitým při vyhánění po roce 1945. Prostě každý národ má v sobě vlastní běsy (O jednom pomníku).

Česko je ve věci péče o válečné hroby vázáno Ženevskou úmluvou z 12. srpna 1949 včetně dodatkových protokolů a dále mezistátní smlouvou s Ruskou federací z 15. dubna 1999. Ochraně podléhají hromadná pohřebiště a hroby jednotlivců, pomníky, mohyly a památníky postavené na těchto místech. V reakci na přístup Ruska k tomuto problému by bylo nejlepší dvoustranou smlouvu vypovědět a péči o hroby občanů bývalého Sovětského svazu zajišťovat pouze podle Ženevské úmluvy a obecných zásad civilizovanosti. Tím lze také Kremlu „nastavit zrcadlo“. Není důvod, aby Česko mohlo být mistrováno Ruskem prostřednictvím jinak nefunkční dohody. V souvislosti pomalováním pomníku Koněva na výročí okupace 21. srpna 1968, předvolalo Rusko českého chargé d ́affaires a v demarši nešetřilo slovy jako z Izvestijí nebo Rudého práva….. provokace, barbarský čin, urážka padlých vojáků ….a radami, co všechno má Česko udělat.

Jedna zásadní věc se opomíjí. Na místa, kde se nenachází válečné hroby, se mezinárodní ochrana nevztahuje. Osud pomníku Koněva a jemu podobných artefaktů určují české zákony. Náš postup v této věci si určitě nemusíme nechat diktovat Aeronetem, Sputnikem nebo ruskou ambasádou.

Proč mají po Česku stát sovětské tanky? Jako třeba u Staroviček, kde hned vedle dálnice na Břeclav se jeden z nich zpupně tyčí nad krajinou. Každý rok se u něj při svých „spanilých“ jízdách zastavují ruští nacionalisté ze skupiny Noční vlci. Mají snad ve Vladivostoku na nádraží legionářský vlak? Stejně tak se u Koněva se dnes shlukují proruští extremisté. Naše benevolence je velice nebezpečná. Sochy, busty, cedule, pomníky šířil bývalý Sovětský svaz stejně jako když pes „občuráváním“ ohraničuje své teritorium. Byla to současně místa jeho uctívání a vyjadřování poroby. Pro Rusko, které od něj zdědilo způsob myšlení i rozpínavost, mají pomníky důležitou propagandistickou roli. Místo zaniklému Sovětskému svazu máme být vděčni „na věčné časy a nikdy jinak“ Rusku, které se takto snaží budovat „alternativu“ k našim spojeneckým vazbám se Západem. Proč být vděčni Rusku místo zaniklému Sovětskému svazu. Kromě toho, II. světová válka je jediná věc, kterou se může Rusko chlubit nebo si to alespoň bláhově myslí. (Proč si vážit Ruska) Na místě pomníku Koněva nemusí stát žádný pomník osvoboditelů nebo padlým. Je 74 let po válce a veškerá vděčnost byla zkonzumována tím, že Československo dělalo SSSR vojenskou, resp. raketovou základnu a odvezl si uran.

Sochy neznámých vojínů a Koněvů se vůbec neliší od bust Leninů, které po roce 2014 odstraňovala na svém území Ukrajina, dávajíc tím najevo, že již nepatří do sféry ruského vlivu. Ano, zloba Ruska by byla obrovská. Když v Estonsku stěhovali z centra Tallinu sochu „rudoarmějce“ na vojenský hřbitov, vysloužili si útok hackerů a při potyčkách byl jeden mrtvý a ranění. Bojíme se snad?

Česko má na svém území tisíce teritoriálních značek, v Rusku vykládaných způsobem…toto je naše. V roce 1991 jsem se zbavili sovětských vojsk. Dnes nastal čas, aby si Rusové odsunuli sovětské pomníkové tanky, busty a tabule. Alternativou je jejich zbourání. A začít se může právě u pomníku Koněva v Praze-Bubenči. Doplnění desky s vysvětlujícím textem nic neřeší. Přesuňme ho na vojenský hřbitov nebo pošleme vlakem do Ruska.

(článek byl napsán před 21.8.2019, než někdo Koněva pomaloval)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč

Celkem za měsíc: 8 084,00 Kč
Vybráno 23.09%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 690 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 2,47 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
59 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.