amer
20.10.2016
Kategorie: Politika

Souboj Trump-Clintonová jde do finále: Rozhodla poslední TV debata o výsledku voleb?

Sdílejte článek:

REC

Rozhodující debata začala ve středu ve 3.00 SELČ na Nevadské univerzitě ve městě hazardu Las Vegas. Dva hlavní kandidáti na prezidenta Spojených států, demokratka Hillary Clintonová a republikán Donald Trump, si v úvodu třetího a závěrečného televizního duelu opět nepodali ruce, jen každý z nich zamával publiku.

Moderátor debatu zahájil diskuzním blokem zaměřeným na Nejvyšší soud. Oba kandidáti odpovídali na otázku, kam by soud měl vést Spojené státy a jak by měl interpretovat Ústavu. „Soud má stát na straně lidí. Je důležité, aby ukázali, že stojíme za právy lidí,“ sdělila Clintonová. Zmínila téma přístupu ke střelným zbraním. Omezení podle ní není v rozporu sdruhým dodatkem Ústavy Spojených států. Mimo jiné chce opravit nedostatky při nákupu zbraní přes internet. Podle Trumpa je extrémně důležité, aby v Nejvyšším soudu zasedali nestranní soudci, kteří ochrání všechny dodatky americké Ústavy. „Vykládali by Ústavu jako lidé, kteří ji zakládali,“ míní republikánský kandidát. I on považuje druhý dodatek za velmi důležitý.

Překvapivý postoj pak republikánský kandidát zaujal k problematice potratů. Clintonová totiž prohlásila, že by mělo být rozhodnutí o potratu právem každé ženy, což podle Trumpa znamená, že Clintonová by připustila potraty i krátce před porodem.

Druhým tématem byla imigrace. “Potřebujeme silné hranice. Chci postavit zeď. Potřebujeme zeď, “řekl Trump v úvodním dvouminutovém monologu k nastolenému tématu. “Máme tu špatné mafiány a já je dostanu ven ze země,” dodal. Trump zopakoval svůj předchozí slib, že v případě svého zvolení dá deportovat miliony imigrantů, kteří jsou v USA ilegálně. Poznamenal, že současný prezident Barack Obama dal také deportovat miliony imigrantů. Dodal, že sama Clintonová sama před několika lety hlasovala pro výstavbu zdi na hranicích s Mexikem. Clintonová na příkladu dívky, se kterou nedávno setkala, namítala, že nechce rozdělovat přistěhovalecké rodiny. “Během prvních sto dní v úřadě chci zavést reformu přistěhovalectví,” slíbila bývalá ministryně zahraničních věcí. Trumpův návrh na nucené deportace označila Clintonová za způsob, kterým se budou “trhat rodiny”. “Jsme stejně zemí imigrantů, jakož i právním státem,” konstatovala.

Debata pak náhle změnila směr a Clintonová se vrátila k údajným útokům ruských hackerů a zveřejnění soukromých emailů na serveru WikiLeaks. Tvrdí, že útoky přišly na příkaz nejvyšších míst ruské politiky. Odvolává se na tajné služby. Trump prohlásil, že Clintonová nemá ráda Putina, protože je chytřejší než ona. Sám však hackerské útoky také odsuzuje. Demokratka kontrovala a nařkla Trumpa, že je Putinovou loutkou.

Další ostrý střet mezi kandidáty představovala zahraniční politika. Trump za situaci v Aleppu obvinil Clintonovou. Zdůraznil například prostředky, které Spojené státy investovaly na obnovu Íránu, s nimž se spoji Bašár Assad. Clintonová kontrovala tím, že je potřeba se Sýrií i Ruskem dál vyjednávat, že je nutné dál bojovat s Islámským státem a zároveň připustila, že ženám a dětem by poskytla ve Spojených státech azyl. Zároveň podotkla, že nedávný sebevražedný útok v nočním klubu v Orlandu sice provedl člověk muslimského vyznání, ale narozený v Queensu, kde se narodil i republikánský kandidát.

Dvojice se při čtvrtém tématu způsobilosti k výkonu funkce prezidenta dotkla také obvinění, podle nichž Trump obtěžoval ženy. Trump si podle Clintonové myslí, že s “ponižováním žen roste”. Obvinila ho také, že jde po ženské “důstojnosti” a po jejich “vědomí si vlastní hodnoty”. Narážela tím na to, jakým způsobem se Trump chová k ženám. V uplynulých dnech zveřejnili média několik případů, kdy měl Trump v minulosti na veřejnosti obtěžovat ženy. Tato tvrzení však republikán zásadně odmítá. Prohlásil, že Clintonová a prezident USA Barack Obama podplatili lidi, aby podněcovali násilí před jeho březnovým volebním mítinkem v Chicagu. Odkazoval se na video, které zveřejnil konzervativní aktivista James O’Keefe. Naznačil, že obvinění o jeho nevhodném chování se k ženám, ke kterému došlo před mnoha lety, začala Hillary Clintonová a její “odporná kampaň”. Na přímou otázku, co řekne na takové velké množství žen, které ho obvinili, republikánský kandidát reagoval, že jsou všechny smyšlené a znovu obvinil Clintonovou.

Trump téma obtěžování rychle otočil a otevřel skandál, kterému musela v minulosti čelit Clintonová, a sice používání soukromého emailu na pracovní účely. Trump prohlásil, že Clintonová vymazala některé emaily, aby utajila únik tajných státních informací a trval na tom, že lhala “lidem, kongresu a FBI”. Clintonová se ohradila s tím, že vždy, když je Trump přitlačen ke zdi a má reagovat na zásadní téma, otočí a vytáhne tvrzení, která jsou “šikanou” a “irelevantní”.

Na závěr kandidáti odpovídali na otázku ohledně sociálních dávek a systému zdravotnictví. Takzvaný systém ObamaCare je podle Trumpa tragédií. Clintonová chce posílit dávky pro lidi s nízkými příjmy. Peníze získá zvýšením daní pro bohaté. 

Trump varoval, že Clintonová by zvýšila daně pro všechny. “Náš plán je volný obchod.” Pracovní místa jsou podle něj v Mexiku a je třeba je vrátit do USA. Trump chce snižovat daně a podpořit tak ekonomiku. Clintonová uvedla, že chce nastartovat program pro tvorbu pracovních míst. Studenti by podle ní měli končit vysoké školy, aniž by byly zadlužení za studium. Vyslovila se však za zvýšení daní pro nejbohatší a korporace.

Hillary Clintonová uzavřela poslední předvolební televizní duel s republikánem Donaldem Trumpem slibem, že bude prezidentkou pro “všechny Američany, demokraty, republikány i nezávislé, protože každý je potřebný, aby pomáhal udělat z naší země to, čím by měla být. Chci bojovat za zájmy rodin proti velkým korporacím, a aby děti měly dobré vzdělání,” zdůraznila.

Donald Trump ve své závěrečné řeči poukázal na selhání USA v armádě, policii a zločinnosti. “Uděláme Ameriku opět silnou a uděláme Ameriku opět velkou,” zopakoval heslo své kampaně. “Už nemůžeme mít další čtyři roky Baracka Obamy a to je to, co dostanete, když zvolíte ji,” dodal Trump.

Americké prezidentské volby se konají 8. listopadu. Po skončení třetí debaty mají kandidáti ještě devatenáct dní na získání nerozhodných voličů. Klíčovými státy, na které se zaměří, budou Florida, Ohio a Pensylvánie.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 16 650,00 Kč
Vybráno 47.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 64 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...