sddefault-2
28.1.2018
Kategorie: Společnost

Soros řekl, že Facebook a Google jsou hrozbou pro společnost. Vyzval k regulaci …

Sdílejte článek:

FILIP VÁVRA

Facebook a Google se staly “překážkou pro inovaci” a jsou hrozbou pro společnost, prohlásil ve čtvrtek v Davosu George Soros.

“Těžařské a ropné společnosti vykořisťují fyzické prostředí; sociální média vykořisťují sociální prostředí,” řekl Soros podle přepisu jeho projevu.

“A to je nefér, protože sociální média ovlivňují, jak lidé myslí a jak se chovají, aniž by si to uvědomovali. To má dalekosáhlý vliv na fungování demokracie, především ve vztahu k volbám.”

“Moc ovlivňovat pozornost lidí je koncentrovaná v rukou pár společností. Dá hodně práce ubránit to, co John Stuart Mill označil za ‘svobodu mysli’. Je možnost, že pokud dojde jednou k její ztrátě, lidé, kteří vyrostli v digitálním věku, budou mít problém ji získat zpět.”

Soros také varoval před tím, aby společnosti disponující množstvím osobních dat, jako je Google nebo Facebook, začaly spolupracovat s vládami, čímž by propojily své sledovací systémy s těmi státními. Což je prý trend, který se již objevil na Filipínách. To podle něj může vyústit v totalitní kontrolu, kterou si neuměl představit ani George Orwell.

Společnosti, které popsal jako mocné monopoly, své chování prý pravděpodobně bez regulace nezmění. Proto vyzval, aby úřady v zájmu ochrany společnosti začaly sociální sítě regulovat.

Soros nicméně nespecifikoval, jakým způsobem by se sociální sítě nebo Google měly regulovat. Duší sociálních sítí jsou jednotlivci, kteří na ně přispívají. Regulace se tedy může týkat pouze jich a toho, co píší, či sdílejí. Jestli to má být něco ve formě cenzury, kterou již provádějí v Německu, se dá jen odhadovat. Ale vzhledem k Sorosovým aktivitám se dá předpokládat, že to, co ho pálí, je možnost, že si každý člověk může na sociální síti psát co chce a šířit zde svobodně co chce. Ač Soros nespecifikoval, dá se odhadovat, že tuto činnost by chtěl rezervovat jen pro tzv. moudré a osvícené.

Autor: Filip Vávra

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 633,00 Kč
Vybráno 36.09%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 134 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...