SOUDHIDZAB2

Somálská dívka chce stáhnout svou žalobu na školu

Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

MLADEKRMuslimka, které pražská střední zdravotní škola v roce 2013 řekla, že jí při vyučování nedovolí nosit šátek, vzala zpět svou žalobu. Dívka totiž na předem avizovaný zákaz reagovala žalobou.

Připomeňme si zde školský zákon číslo 561/2004 Sb.ze dne 24. září 2004 ve znění pozdějších novel a to u paragrafu 8, který řeší právní postavení škol a školských zařízení , a který dále v bodě 6 uvádí, že registrované církve a náboženské společnosti, kterým bylo přiznáno oprávnění k výkonu zvláštního práva zřizovat církevní školy, mohou poskytovat vzdělávání a školské služby podle tohoto zákona.
Zákon operuje s pojmem “ církevní školy” bez toho, že by uváděl typ náboženství, tedy umožňuje jakékoliv církvi, aby založila svou náboženskou školu a v rámci pravidel svého náboženství tak logicky stanovila i užívání náboženských symbolů, dokonce tak může u svých žáků činit v předepsané formě.

Pokud se přikloníme k použití argumentu per eliminationem, tedy důkazu vyloučením, pak platí, že je-li něco určeno pro některý z prvků množiny, neplatí to pro ostatní. To znamená, že ostatní školy v seznamu školského zákona, neuvedené v bodě 6) zde citovaného zákona, nejsou školy církevní a nejsou tudíž nábožensky založené.

Soudy se s žalobou somálské dívky, podporované tehdejší ombudsmankou Šabatovou, vypořádaly k dnešnímu dni takto:

Obvodní soud pro Prahu 10, jako prvoinstanční, si správně položil předběžnou otázku, zda žalobkyně, dívka se Somálska, vůbec splnila předpoklady pro to, aby se stala studentkou a byla tak oprávněna uplatňovat svůj nárok podle diskriminačního zákona. Obvodní soud pro Prahu 10 konstatoval, že nestala neboť neměla platné povolení k pobytu na území České republiky. (1) Žalobu správně zamítl.

Stejně tak učinil odvolací Městský soud. „Ustanovení školního řádu sice v důsledku omezovalo žalobkyni nosit šátek. Omezovalo ale také všechny ostatní studenty, kteří by si chtěli dát něco na hlavu.“ uvedl odvolací soud a dodal, že žalobkyně se tak vlastně domáhá ochrany své pozitivní diskriminace, tedy výsady nosit pokrývku hlavy tam, kde ostatní žáci tuto výsadu nemají.“ (2)

Nejvyšší soud v loňském roce rozhodl, že zákaz muslimského šátku při teoretické výuce nemá legitimní cíl. (3)

Tomuto rozhodnutí Nejvyššího soudu je ale nutno a trvale oponovat. Nejvyšší soud je totiž názoru, že v necírkevních a nenáboženských školách je student oprávněn prosazovat své náboženství (šátek, burku, jarmulku, viditelně zveřejňovaný kříž, symbol šivy, budhy apod.) a toto oprávnění je ze strany studenta nárokovatelné vůči školnímu řádu státní školy.

Legitimním cílem necírkevní, státní školy ale musí být to, aby jednotlivá náboženství ve škole nebyla veřejně předváděna, aby si tzv. nekonkurovala, aby nevytvářela zbytečná napětí, či dokonce nějakou šikanu ve snaze o jejich prosazení. V sekulárním státě státní necírkevní škola není a nesmí být kolbištěm pro náboženský souboj. Výsledkem by mohla být nejen vzájemná řevnivost žáků, ale mohla by se stát i základem vzájemné nenávisti. K této možné nenávisti ale rozsudek Nejvyššího soudu dal (zřejmě nechtěně) zelenou. Soudní moc v demokracii musí hledat soulad s platným zákonem, musí hledat soulad se záměry zákonodárce a rozhodně žádný rozsudek by neměl být nespravedlivý a dokonce ponižující.

Nepřekvapuje proto, že žalovaná strana, tedy Střední zdravotnická škola, se zpětvzetím žaloby somálské dívky nesouhlasí. Nejvyšší soud totiž rozhodl i to, že Obvodní soud pro Prahu 10 se tak má případem zabývat znovu. Doufejme, že soud pro Prahu 10 zůstane konzistentní ve svém právním názoru.

Náboženské třenice, spory či dokonce nějaké žákovské války ve státních školách je asi to poslední, o co by rodiče i celá společnost stála. Zdá se, že Nejvyšší soud se na problém díval příliš jednostranně a příliš zaujatě. Doufejme, že se nejen škola, ale i veřejnost dočká správného rozhodnutí.
Zdroj:
(1)https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/soud-zamitl-zalobu-somalske-studentky-kvuli-hidzabu-chtela-po-skole-omluvu-a-60-tisic_201701271056_akottova2
(2) https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/soud-zamitl-odvolani-somalske-studentky-kvuli-hidzabu-chtela-po-skole-omluvu-a_1709191012_ako

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 018 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
34 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.