17.5.2013
Kategorie: Společnost

“Sociální stát” je hlavně lukrativní byznys pro politiky

Sdílejte článek:

PAVEL JURUTKA 17/05/2013

Praktikování sociálního státu nás bude ještě dlouho mrzet. A zejména naše děti. V Evropě se velmi pomalu zvedá vlna odporu vůči důsledkům hospodaření a vládnutí, které můžeme bezpochyby označit za tzv. “sociální stát”. Škoda, že se nezvedá rychleji, ale jsme pouze lidé a v životních a společenských cyklech si musíme, čas od času, hrábnout až na úplné dno, abychom se od něj mohli odrazit.

 

 

Sociální stát je opravdu příjemný pro část populace. Inu pochopitelně, shrňme stručně jeho přednosti: velký a silný státní aparát (příklad Řecko), štědrá sociální politika a péče o kdekoho (příklad Řecko), velké množství uměle vytvořených pracovních míst (dtto), výrazná investiční činnost státu, tedy opět tvorba pracovních míst, nadprůměrné výdělky ve státní správě a nadprůměrné benefity (dtto), štědrý důchodový systém (dtto). Výčet příjemností, a všimněte si že jen na výdajové stránce rozpočtu, by mohl pokračovat..

 

Správce sociálního státu je u občanů oblíben. Nadarmo se neříká, že největším ternem pro občany západních zemí je teplý státní flek s dobrou výplatou, skvělými benefity, takřka bez ohrožení ztráty práce a s luxusními vyhlídkami na důchod. Pohodlný život. Řídit takto bezbřehým způsobem zemi lze nakonec i hodně dlouhou dobu, což dokladuje vývoj ve většině zemí západního světa. Sociální demokracie střídavě s údajně pravicovými vládami oscilují kolem neutrálního politického středu, jehož cílem je ukolébaného voliče nerozzlobit přílišnou náročností a starostí o vlastní existenci, mohlo by se totiž stát, že by je nakonec nemusel volit.

 

 

V období konjunktury byl sociální stát skutečně politicky lukrativní byznys. Jeho protagonisté jsou oblíbeni a něčím, jako je státní dluh se nikdo nezabývá. Že je a že roste? No probůh, vždyť je to tak všude, žádnou paniku, nějak bylo a nějak bude. Nejsou to ani dva roky, co se díky nesmyslnému spojení do Euro želez začaly projevovat důsledky sociálního státu v některých zemích, v Řecku ponejprv. Vzpomínáte si ještě na tehdejší představitele naší sociální demokracie (Paroubek, Škromach, Urban..), jak ihned vykřikovali hesla o strašení Řeckem, o tom, jak je statní dluh u nás a ve srovnání s jinými zeměmi nízký? Šlo o bagatelizování problému, lež a politické body. Oni nakonec tyto názory hlásají dodnes (Sobotka, Hašek, Rath..) a tyto prohlášení ve světle dnešní situace mají až kriminální povahu.

 

Pravice je asociální. Tuhle lež hlásají levicoví protagonisté unisono – ať socdemák, komunista nebo odborář. Je to přesně naopak. Chcete-li někomu pomoci, přispět a postarat se, musíte mít odkud brát. Jedině společnost založená na volném trhu, svobodném podnikání s minimem státních regulací je schopná generovat přebytky a položit na stůl peníze pro potřebné. Sociální stát to dokázal taky, dlouho, ovšem s devastujícími účinky na další prosperitu a na život našich vlastních dětí. Éra sociálního státu končí a mnohé země a jejich občany to bude bolet. Dluhy se totiž platí (pokud je tedy neškrtne nějaký zhýralý politik), a věřitelé na své pohledávky počkají. I několik let.

 

Nikoliv, sociální stát není věcí moderní, je to zhůvěřilý přežitek všehoschopných politiků a zlenivělé společnosti, je to otevřené lhaní si do vlastní kapsy, je to krádež hodnot, které nejen, že neleží na stole, ale má je teprve vyrobit budoucí generace. Čím dřív se sociální stát v jeho dnešní podoběpodaří zlikvidovat, tím lépe.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč

Celkem za měsíc: 9 378,00 Kč
Vybráno 26.79%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 27 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.