cikani
1.12.2016
Kategorie: Multikulturní soužití

Sociální programy jsou černá díra. Nejen ty romské

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,90 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

VIKTOR LOŠŤÁK

Romové žijí v Evropě v chudobě, říká studie, z níž citovaly Novinky.cz. Očekávám, že jako vždy u tohoto tématu, budou levičáci křičet, že peněz se Romům dává málo a celý zbytek společnosti, že příliš mnoho.

Řešením však nejsou stanoviska, odpovídající na otázku, jestli stát má na sociální programy pro Romy dávat více nebo méně. Ta otázka je totiž úplně chybná.

Co je třeba řešit, je efektivita sociálních programů. Stanovení jasných, měřitelných cílů a kritické nezávislé vyhodnocení jejich úspěšnosti. Laika to možná překvapí, ale nic takového se totiž vůbec nedělá. Stát do sociálních programů lije peníze, ale jestli to k něčemu je nebo není se nijak nesleduje.

portafin775

Pokud vůbec kritéria úspěšnosti existují, pak jsou často doslova absurdní (Například hnutí Žít Brno považuje za úspěch programu sociálního začleňování to, že se člověku daruje obecní byt; ne, že se ten člověk dokáže časem o sebe postarat), vágní a/nebo je úspěšnost vyhodnocována samotnými aktéry programu, kteří se na čerpání grantů osobně podílejí a jsou tak v nepřijatelném střetu zájmů. Sociální programy jsou tak jedna velká černá díra, sloužící hlavně k napakování neziskovek, vytváření zahálčivé vrstvy věčných pobíračů dávek a pobuřování obyvatelstva, které ty zoufalé nápady platí.

Je to obecný jev a netýká se zdaleka jen Romů. Úplně stejně je možné kritizovat sociální programy směrované třeba na seniory nebo mládež, snad jen s tím rozdílem, že zde k děsivým motivacím přibývá i kupování hlasů voličů. Otázka sociálních programů je tak rozsáhlá, že v dnešním politickém kontextu by bylo vysloveným podvodem na voličích snažit se přijít s jakýmsi univerzálním řešením; bylo by to stejné jako se pokoušet o všenápravu světa. Až budou neziskovky, které si z romského problému udělaly byznys, křičet, že audit právě těchto sociálních programů je laciným cílem, protože je to jedna z mála oblastí, kde nebude většinový volič sám dotčen, budou mít kus pravdy. Naštěstí jen rétorické, povrchní a snadno překonatelné.

ZDROJ: Viktor Lošťák

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2018: *****

Ludmila Karská 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Meder 250,- Kč, Věra Vladyková 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Anonymní dárce 300,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Čermák 100,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Libor Heidler 500,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Tomáš Foldyna 1006,20 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 9 039,20 Kč
Vybráno 25.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
politicon-banner
26 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.