danskoislam
9.6.2019
Kategorie: Politika

Sociální demokracie nemusí vždycky jen „vítat“

Sdílejte článek:

MARIAN KECHLIBAR

0_Marian_KechlibarV Dánsku vyhrála sociální demokracie volby. Slibuje, mimo jiné, restriktivní azylovou a migrační politiku.

K sepsání tohoto článku mě popíchla jedna věta v e-mailovém zpravodaji Deníku N ze 6. června, která si zaslouží delšího komentáře. Příslušný odstavec zní takto.

 

Propad populistů. „Budeme mít text o volbách v Dánsku. Vůbec to není nuda, dopadlo to docela překvapivě,“ oznámil na dnešní poradě šéf zahraniční redakce Jan Kudláček. Titulek – Obrat v Dánsku: pravicového premiéra porazila Sociální demokracie, protiimigrační strany propadly  – je skutečně slibný. Že by ještě byly země, kde se šířit strach z migrace nevyplácí?

DENÍK N, NOTES ZE 6.ČERVNA

Ta poslední věta, kterou jsem vytučnil, neodpovídá dánské politické realitě.

Protiimigrační Dánská lidová strana nepřišla o hlasy proto, že by dánský volič v posledních letech přehodil výhybku a chtěl změkčit migrační politiku své země. Bylo to právě naopak. Dvě hlavní strany ve Folketingu, sociální demokracie a středopravicová Venstre, přejaly program a postoje dánských lidovců do té míry, že existence protiimigrační strany na politické scéně začíná připomínat ono slavné páté kolo u vozu. Prostě už je nadbytečná. Tím spíše, že v roce 2015 se při formování vlády úmyslně vyhnula převzetí politické zodpovědnosti a rozhodla se raději podpořit menšinovou vládu strany Venstre.

Právě odcházející středopravá vláda přitvrdila imigrační a azylové zákony natolik, že v rámci západní Evropy nejspíš drží rekord. Imigraci dostala na starost ministryně Inger Støjberg, která strávila čtyři roky utahováním šroubů, aby, podle jejích vlastních slov, se Dánsko stalo co nejméně přitažlivé pro žadatele o azyl.

Po přijetí jubilejního padesátého zpřísnění zákonů se ministryně nechala vyfotit s oslavným dortem a umístila fotku na Facebook, z čehož některým uživatelům (a)sociální sítě předvídatelně praskaly žilky zuřivostí.


Sociální demokracie, která nyní volby vyhrála, strávila předešlé volební období v opozici, ale pod vedením své nynější předsedkyně Mette Frederiksen naskočila na tutéž politiku. Socialisté hlasovali pro klíčová zpřísnění zákonů a jejich mluvčí Tesfaye, sám z imigrantské rodiny, řekl například toto. (Zdroj.)

„Oblasti, kam se migranti stěhují, jsou klasické sociálně demokratické oblasti. Takže to typicky budou právě voliči sociální demokracie, jejichž děti budou navštěvovat problémové školy, kvalifikovaní a nekvalifikovaní dělníci, kdo budou mít nové kolegy. To představuje výzvu pro společenskou soudržnost v sociálním státě.“

Samotná Mette Frederiksen poskytla novinám společný rozhovor s šéfem protiimigrační strany Dahlem a krátce po svém zvolení do čela strany řekla Financial Times:

„Když přijdete do Švédska, Norska nebo Dánska, máte od prvního dne nárok skoro na všechno … Je těžké takový systém zkombinovat s přísunem většího množství lidí.“

a

„Myslím si, že nejdůležitější věcí sociální demokracie je být relevantní. Dokážete najít řešení problémů, které lidé prožívají?“

Bingo. Tady je někdo politický realista s nohama na zemi.


Do letošních voleb šla dánská sociální demokracie s podrobným 44-stránkovým programem ohledně imigrace (PDF a stručnější výtah, PDF). Prosoukáte-li tyto dokumenty skrze automatické překladové služby jako DeepL nebo Google Translate, dostanete solidně čitelný anglický text.

Mezi navrhovaná opatření ve věci azylové a migrační politiky, jakož i zvládání bolestivých následků dřívějšího idealismu, patří např. tyto body:

 • desetiletý plán, který by na všech školách měl zajistit maximální podíl 30 % dětí s imigračními kořeny,
 • imigranti a azylanti na sociálních dávkách budou muset vykonávat 37 hodin veřejně prospěšných prací týdně,
 • zákaz peněžitých darů pro náboženské společnosti, pocházejících ze zemí, kde nepanuje svoboda vyznání (ehm, celý Perský záliv),
 • možnost žádat o azyl na dánské půdě by měla být zrušena a veškeré azylové řízení by se mělo dít ve speciálních centrech mimo Evropu, případně přes OSN,
 • počet nezápadních imigrantů má být zastropován,
 • modlitby a kázání v jiných jazycích musejí být přeloženy do dánštiny a příslušná náboženská komunita to bude platit,
 • reforma schengenského systému, která by členským zemím umožnila snáze obnovovat hraniční kontroly,
 • má vzniknout speciální policejní jednotka pro deportace odmítnutých žadatelů o azyl, aby mezi nimi nevznikal dojem, že kdo se dostane do Evropy, už tam zůstane.

Dvojstránka z volebního programu sociální demokracie, upozorňující na nárůst africké populace, organizované pašování lidí a na to, že 43 % Nigerijců starších 15 let by chtělo emigrovat

Připočtěte k těmto návrhům další skutečnosti uváděné v textu, jako např.:

 • informaci z ministerstva financí, podle níž Dánsko za sociální podporu nezápadních imigrantů utratí 33 miliard dánských korun ročně,
 • tvrzení, že evropská azylová a sociální politika umožnila vznik rozsáhlé pašerácké mafie v Asii a Africe,
 • varování, že africká populace prudce roste (viz: Porodnice světa na tomto blogu) a že mnoho mladých lidí utíká z Afriky jen za cílem zlepšit si život,
 • upozornění, že lidé, kteří si mohou dovolit drahé služby pašeráků lidí, vesměs nejsou ti nejpotřebnější a že kvůli nim se zapomíná na ty, kdo jsou postiženi skutečnou chudobou,

nu, a máte program, u kterého by vás nijak nepřekvapil podpis Marine Le Penové nebo rakouské FPÖ. Skoro bych řekl, že by, řečeno slovy Deníku N, mohlo jít o šíření strachu z migrace.

A nemyslím si to sám. Například předsedkyně dánského spolku Refugees Welcome, Michala Clante Bendixen, si stěžuje, že už mezi Dánskou lidovou stranou a sociálními demokraty nevidí žádný rozdíl.


Jediný způsob, jak se vůči takové politice může nějaká protiimigrační strana prosadit, je ještě přitvrdit, což se také stalo. Napravo od Dánské lidové strany vznikly ještě dvě menší straničky, Nová pravice a Tvrdý kurz.

Nová pravice chce vypovědět konvenci OSN o uprchlících a deportovat všechny imigranty, kteří se nedokáží uživit. V novém dánském parlamentu má čtyři poslance. Tvrdý kurz, kterému vstup do parlamentu ušel o nějakých sedmnáct set hlasů, pak v podstatě vyžaduje etnickou čistku. Jeho šéf Rasmus Paludan se dostal i do českých novin tím, že v dánských ghettech pálil korán.

A co opačná část spektra? Na levici existují dvě strany, Rudozelená aliance (to jméno jsem si fakt nevymyslel) a Socialistická lidová strana, které mají v programu změkčení azylové a migrační politiky. Mimo levý blok zastává podobné názory Sociálně-liberální strana. Všechny dohromady mají ve 179-členném dánském parlamentu 43 poslanců, tedy zhruba čtvrtinu. Proti minulému parlamentu je to posílení (tam byl součet 29), ale na ovlivnění migrační politiky nové menšinové vlády to nejspíš stačit nebude.

Skutečný bolehlav mají z dánského sociálně demokratického úspěchu jejich němečtí Genossen, jejichž preference se pohybují už delší dobu někde v hlubinách a kteří právě hledají nového předsedu.

Bývalý šéf SPD Sigmar Gabriel už svoji stranu vyzval, aby po dánském vzoru přijala tvrdší azylovou politiku za svou. Pochybuji ale, že s tím bude mít úspěch; člen současného vedení strany, Ralf Stegner, zastává stejně hlasitě názor, že SPD si „resentimenty zakazuje – jít napravo nepřichází v úvahu“.

No, tak nepřichází, no. Německo má holt svoje historická špecifiká. Docela rád bych k tomu slyšel nějaký komentář i od ČSSD, ale vzhledem k vývoji jejích preferencí by to možná byla ztráta času. Nemám z nich pocit, že by aktuálně měli nějaký jiný cíl, než doklepat volební období ve Strakovce za každou cenu.

 

Autor: 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč

Celkem za měsíc: 18 716,00 Kč
Vybráno 53.47%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 699 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 4,96 out of 5)
Loading...
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)