8.6.2015
Kategorie: Politika, Společnost

Sociálně demokratická tyranie

Sdílejte článek:

JOZEF NOVÁK 08|06|2015

Miliony mrtvých. Nesvoboda. Útlak. Tyranie. Totalitarismus. Dědeček v koncentračním táboře. Političtí vězni.Nucené práce. Masové vyvražďování na industriální úrovni. Hladomory. Popravy. Nedokážu si představit větší zlo. No, od roku 1938 realita i u nás. Jaké jsou společné rysy totalitárního smýšlení? Egoismus? Individualismus?

Dlouhodobě jsem se zabýval společnými prvky totalitních režimů a jejich ideologické základny a přišel jsem – stejně jako mnozí přede mnou – na společný prvek, vlastní všem tyranům. Tímto společným prvkem je altruismus, starost o jiné a snaha pomoci celé sociální skupině. Jedním slovem kolektivismus. Kolektivismus nemá nic společného s kolektivizací, kolektivismus znamená podřízení se jednotlivce skupině, vyšším zájmům, dobru a sociální spravedlnosti. Kolektivismus se nezabývá člověkem jako jednotlivcem, ale jako členem nějaké sociální skupiny, ať už rodiny, třídy nebo národa. Opovrhuje individualismem, sledováním vlastního zájmu a egoismem. Jeho základními charakteristikami jsou pomoc lidem v nouzi, snaha zlepšit životní podmínky celé skupiny a účelové potlačení vlastního sobectví ve prospěch velké většiny. Základním mechanismem, který kolektivismus využívá je hlas lidu – demokracie.

1834193-img-vystava (1)

Prakticky každý, kdo se alespoň někdy zamyslel nad tím jak zlepšit situaci těch nejnuznějších, si jistě představil jak málo stačí, abychom nakrmili hladová břicha všech chudých, pokud bychom se my všichni – ti co mají více štěstí – omezili, nemysleli pouze na sebe a pomohli nemocným a slabým . Vskutku krásné myšlenky. Celé dvacáté století je jakýmsi defilé realizace těchto myšlenek v praxi. Například jeden politik se snažil zavést sociální spravedlnost, omezit nenažraný konzumní kapitalismus a jeho poběhlici liberalismus, dát národu svobodu, prostor a úlevu od vykořisťování od boháčů a bankéřů. Jiný politik, v jiné zemi, byl velmi šlechetného srdce a záleželo mu nejvíce na chudých a utlačovaných. Neváhal bojovat proti zkaženosti nevázaného kapitalismu a imperialismu, financovaného krví dělnické třídy, dokud kapitalistický psi si užívali nadhodnotu, která měla podle spravedlnosti patřit těm, kteří ji skutečně vytvořili. Že nevíte, kdo byli tito novodobí hrdinové, kteří se pokusili zavést nebeskou spravedlnost a rovnost už na zemi? Byly to Rakušan Adolf Hitler a Gruzínec Jozef Stalin.

Jakákoliv tyranie se dá omluvit ideou sociální spravedlnosti a láskou k vlasti. Ať už marxističtí bolševici nebo národní socialisté, všichni měli společný kolektivistický přístup a snažili se o jednoznačně dobrou věc.Následkem však namísto ráje na zemi byly desítky milionů mrtvých . Kolektivistické ideály a vyšší dobro často vedou k podřízení jednotlivce, odmítajícího poslouchat vůdce, kteří přece mají jen ty nejlepší úmysly. Právě kolektivismus vedl ve dvacátém století k největšímu počtu vražd (počet lidí, kteří zemřeli násilnou smrtí v důsledku kriminality je nižší než počet lidí zavražděných svým vlastním státem a jeho vládními činiteli) jaký jsme kdy zaznamenali.

Proto, pokud vás někdo příště bude přesvědčovat o tom, že jste sobečtí a egoističtí individualisté, berte to jako tu nejhlubší poklonu, jakou vám mohl kdo složit. Člověk, který se stará sám o sebe, snaží se zlepšit své aktuální životní podmínky a myslí na vlastní budoucnost a zabezpečení své rodiny, je nevědomky největším tvůrcem bohatství ve společnosti. Zároveň je vlastní snahou nejlepším možným způsobem chráněn před hrozbou nezaměstnanosti a chudoby. Proto by nemělo být základní poučkou etiky “Pomáhejte druhým!” Ale naopak “Neškoďte druhým!”. Navzdory jakýmkoli špatným vlastnostem, jaké se individualistům a egoistům připisují, přece jen člověk, který se stará sám o sebe, nemá ve zvyku posílat jiné do táborů smrti. Ale mohu se mýlit.

ZDROJ: Jozef Novák

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč

Celkem za měsíc: 11 264,00 Kč
Vybráno 32.18%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 13 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
21 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.