21.12.2013
Kategorie: Společnost

Socialistický zvyk je evropská železná košile

Sdílejte článek:

PAVEL JURUTKA 21|12|2013

Tak si to zrekapitulujme: v roce 2013 má za sebou Evropa (až na zanedbatelné výjimky) téměř padesát let zakořeňování socialistického myšlení a jednání: v občanech, politicích, institucích, ekonomice, zkrátka ve všem. Podtrženo nešťastným volebním systémem běhá naše společnost za vlastním ocasem a zanedlouho si ho s velkou slávou uhryzne.

 

 

Vlády a parlamenty pracují nikoliv na správě věcí veřejných, ale za účelem udržení se u moci, která jim zajišťuje možnost přerozdělovat jediný jistý balík peněz, který občané prostě musí poskládat. Jinak je zavřou. Vydržet tam! Princip 4-letého mandátu je tak zcela imunní k dlouhodobým projektům, které by chtěly něco řešit. Názorové nebo chcete-li ideologické rodělení politických sil na levici a pravici setřel boj o hlasy. Střídání u moci by mělo bránit extrémním chybám jedněch, či druhých, ve skutečnosti ale vládne:

 

1.Buď levice, která nikdy neudělá nic pro stabilizaci veřejných rozpočtů, naopak vždy zadlužuje zemi bezbřehým rozhazováním a uvolněním (půjčených) peněz do státního sektoru, což občan kvituje jako příjemné (státní zakázky, platy, dávky, dotace a důchody rostou) a chvályhodné. To, co levice do éteru vypustila, pak pochopitelně obratem ruky a v souladu se zákony rozkrade.

 

2.Nebo tzv. pravice, která se sice pokouší konsolidovat státní finance a snižovat veřejný dluh, ale dělá to nešťastně až hloupě, bez uceleného systému a rozumné komunikace k lidem, takže si opět vyláme zuby, na což čeká zmiňovaná levice. Navíc, ušetří-li něco reformami, pak to obdobně jako levice a taky v souladu se zákonem rozkrade. I to, co neušetří.

 

Proti sobě tak stojí dvě nevyrovnané skupiny, ta méně početná skupina občanů vyznávající svobodu a osobní zodpovědnost, tahouni ekonomické prosperity, a ta mnohem mohutnější, dav složený ze sociálních demokratů, odborářů a mnoha lidí závislých na velkém státu, který má pracovat tak nějak za ně, který má garantovat, dotovat, vyplácet, zajišťovat. (Férově je třeba říct, že zloději jsou v obou skupinách zastoupeni zhruba stejně.)

 

 

Důvodem krize nejsou lumpové v Česku. Na vině je obecně a dlouhodbě nemocná Evropa, ve které se příliš velké množství Evropanů má lépe, než na co stačí jejich schopnosti. A trvá to příliš dlouho. Lidé si na tento snadný život zvykli, není v tom úmysl, je to svým způsobem přirozené. Postupně tak v Evropě přibývá neproduktivních jedinců, kteří sice mají práci, ale umělou, vytvořenou pro sebe samu a placenou z půjčených peněz. Máme sice granty, dotace, příspěvky všeho druhu, ale ubývá produktů. Máme sice daň z přidané hodnoty, ale přidané hodnoty ubývá. Jak dlouho tedy na ní vydržíme parazitovat?

 

Situaci nevyléčí drobné korektury rozpočtu a už vůbec ji nemohou zachránit socialisticky myslící politické strany nebo odboráři. Ti nás povlečou s úsměvem a stále stejnými hesly do stejného močálu. Teprve až se objeví nové osobnosti, které to dokážou lidem vysvětlit a po kouscích začnou churavý systém spravovat, bude líp. Až tu železnou košili odhodíme. Dřív ne.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 11 261,00 Kč
Vybráno 32.17%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 81 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.