BANANYCSSR
4.1.2020
Kategorie: Historie

Socialisticky žít…

Sdílejte článek:

MISANTROP

Ranní ČRo Plus: „Většině Čechů vadí přepisování moderních českých dějin“. Šlo, jak jinak, o Koněva a Vlasovce, a „nejvíc vadí voličům KSČM a SPD“.
Jak jinak.„Vadí jim, že se přepisují dějiny…“

Aha. A to, že se nejdřív přepsaly v osmačtyřicátém a pak každý rok znovu, aby z nich zmizeli nepohodlní soudruzi, to jim nevadilo. Že se v Plzni učili o tom, jak je osvobodila Rudá armáda, to jim nevadilo. Že invaze byla přepsána na „bratrskou pomoc“, to jim taky nevadilo. Ale teď jim někdo sáhnul na komunistickou, skrz naskrz vylhanou verzi dějin, a je zle!

Někteří z nich mluví přímo o „falšování dějin“ — no jak jinakkdyž jim to Kreml poradil. A jak je v Rusku dobrým zvykem: když jim něco vadí, znamená to, že to dělají sami.

Ono je to pochopitelné, protože když v tom vyrůstáte a čtyřicet let tomu věříte, tak se vám blbě přiznává, že jste věřili lži, žili ve lži a vlastně tak trošku i pomáhali lži (i když třeba ne úmyslně, jen jste tomu přitakali)… To je jednodušší si říct, že to vlastně lež nebyla. A když tamto nebyla lež, tak musí být tohle lež.

Pozoruju to na některých starších lidech, ale i na vrstevnících, což mě, upřímně, trošku děsí. Někteří jsou ochotni uznat, že období komunistické vlády bylo postavené na lži, ale přesto to, co je učili ve školách a co denně viděli a četli v médiích, zůstalo hluboce zažrané a utváří to jejich světonázor. A každé další demaskování komunistických lží, třeba těch o kvalitě potravin nebo o levném žití, jim na tyto základy útočí a vyvolává obrannou reakci.

Pro psychology a sociology je to jedinečná laboratoř, kde můžou naživo sledovat vliv dlouhodobé indoktrinace. Protilék ale neexistuje; v samých základech téhle indoktrinace je zakódováno, že cokoli je proti, to je nepřátelská propaganda!

U starších lidí je to pochopitelné — vytěsňují ty špatné vzpomínky, pamatují si jen to, jak byli mladí a plní sil, a když jste mladí a plní sil, tak je svět barevnější a život se dá zvládnout i ve stínu ostnatého drátu na hranici.

V jejich vzpomínkách je socialistický humus příjemnou dobou… „Nějak jsme žili, ne vždycky jednoduše, to ne, ale dalo se žít… když‘s věděl, co komu šoupnout, když jsi znal lidi, tak sis leccos zařídil, v práci ses nemusel předřít, když sis to uměl zařídit, taky sis mohl přilepšit… A policajt přimhouřil oko, když to byl tvůj známý, a tys třeba nadejchal za volantem…“

Nad každou jednotlivou věcí se mi obrací žaludek. Nešlo legálně podnikat, slovo „podnikání“ bylo pejorativní (a „kšeftaři“ ve verbálním opovržení, ovšem známostí s „kšeftařem“ nepohrdnul nikdo), a tak se „shánělo“, „šmelilo“, něco bylo pod pultem, něco zadním vchodem, něco za úplatky, něco za protislužby, a neoficiální měnou celého toho paralelního trhu byly „flaška“, „kafe“, „kafe z tůzu“, „flaška z tůzu“ a „obálka“.

Když v tom žijete desítky let, stane se life hacking esenciální součástí vaší osobnosti: „Já půjdu za vedoucím, šoupnu mu flašku…“ — „A proč nejdeš do obchodu a nekoupíš si to? Je to levnější než ta flaška!“ — „Áááále, takhle to mám bez práce…“

Mám to bez práce… Co komunista vezme do huby, to pokřiví, co vezme do ruky, to rovnou zkurví, takže není divu, že ze slova „práce“, kterým si intenzivně futrovali kušnu, udělali nějakou příšernou karikaturu, fangli, která se stavěla na odiv, ale zároveň měla hodnotu kusu hadru. Stejně jako čas. Čas neměl hodnotu, času bylo všude fůra…

Já vím, že to někomu možná přijde normální, ale chci říct dvě věci:

Za prvé: nechci žít ve společnosti, kde je tohle všechno normálníŽivot za socialismu nebyl normální!

A za druhé: Dnešní společnost, i když má svých chyb a nedostatků požehnaně, je nesrovnatelně lepší. A kdo tvrdí, že je to stejné, jen v bledě modrém, nebo že tehdy se klaněli Rusákům, dneska Američanům, nebo že dneska musíš mít tvrdé lokty a žádnou páteř, ten si buď nevidí, s prominutím, do huby, nebo lže.

Copak si nepamatujete, jak to tu vypadalo? A nejen pod povrchem, ale i navenek? Jak vypadaly tehdy ulice, domy… Lidi…

Já vím, nepamatujete. Vy si pamatujete ježdění na chalupy. Nepamatujete si holé Krušné hory a vzduch plný popílku. Nepamatujete si mrtvé řeky ani výjezdní doložky ani rozkrádání stavebního materiálu, nepamatujete si Čtyřlístek pod pultem ani tvrdý chleba ani mléko s bifenylama… Pamatujete se jen na to, jak jste se potkávali se známými a že „lidi k sobě měli blíž“, ale už jste zapomněli, že když jste se sešli tři, tak jeden z vás to šel druhý den udat.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vladtimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ludmila Kárská 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 18 621,00 Kč
Vybráno 53.20%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 270 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (45 votes, average: 2,13 out of 5)
Loading...
politicon.cz
351 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.