agrofert
15.4.2019
Kategorie: Ekonomika

Socialisticky dotovat, socialisticky žít!

Loading...
Sdílejte článek:

DAVID FORBELSKÝ

Dnes jsem v hospodářských novinách nalezl níže uvedený zajímavý graf: Dotace do zemědělství

Ač se to může zdát jako další protibabišovský příspěvek z mé strany, není tak míněn.

Jsem libertarián, a jako takový věřím sílu trhu. Ne v onu pověstnou neviditelnou ruku trhu, jak se často připisuje V.Klausovi, a věřím v milióny malých rukou, které rozhodují do které peněženky vloží své peníze, a za co.

33692655_10156271422857604_9051171065492930560_o-768x576

Takže ignorujme ten nejvyšší sloupec grafu, jehož výška je dána i tím, že Agrofert je prostě největší a zastupuje nejvíc firem, ale pojdme se zaměřit třeba na ten nejnižší.

V Poděbradech a okolí (kde sídlí polabské mlékárny), žije podle wikipedie asi 100 tisíc obyvatel.
Těm lidem z nějakého důvodu přestane chutnat mléko od této firmy a rozhodnout se kupovat jiné.

Ve světě, který bych si přál já, by firma, ke které se zákazníci přiklonili bohatla, a polabským mlékárnám by nezbylo, než se nad svojí produkcí zamyslet a buď ji vylepšit, nebo jít dělat něco jiného.

Její místo na trhu by zaplnila ona úspěšnější firma a dost možná by převzala i její provozy a zaměstnance. Lidé by měli lepší mléko, firma peníze, ale stála za krkem hrozbu toho, že se najda nějaká, která bude stejně dobrá jako oni, a potká ji osud polabských mlékáren a tak by kvalitu byla nucena držet přinejmenším na stejné úrovni, jakou po ní chtějí zákazníci.

Tak by to fungovalo, pokud by stále žily myšlenky, kvůli kterým jsme v roce 89. šli do ulic a náměstí. Aby státní úředník nemohl rozhodovat nejen o tom, co si máme myslet, jak se máme projevovat, ale i o tom co, a od koho máme jíst.

Socialismus se jen na chvíli schoval, a už ho tu máme s plnou parádou zpět. Nejdříve začal nenápadně. Právě tím, že začal ovlivňovat co, a od koho máme jíst. Jelikož se již plánovači a socialisté poučili, nezačali znárodňovat, ale dotovat vybrané „sedláky“, tak aby nebyli závislí na vůli spotřebitele.
Pochopitelně to začali, podobně jako v temných 50. letech balit do vznosných slov o záchraně venkova a jakési trvalé udržitelnosti. Takže už zase nezáleží na tom, jak umíte vyrobit jogurt, ale spíše na tom jaké máte vztahy s krajským tajemníkem, tedy pardon s úředníkem, který má na starosti dotace. Není tedy chybou těch firem, že o dotace usilují, velký problém vidím u Agrofertu, ne ve výši dotace, jak jsem zmínil ta je dána i jeho velikostí, ale zaráží mě, že málokomu nepřijde podivné, že si ta firma díky svému majiteli vlastně dotace bere rovnou. Ale to je na jiné povídání.

A zákazník?

Už jste slyšeli v nějakém vládním prohlášení něco o zákazníkovi? Pytel se přímo roztrhl s deklamacemi o podpoře vybraných firem, případně naopak o nových povinnostech pro ty, kteří si to neumí zařídit.
A od jídla není daleko k tomu ostatnímu. Máme podobně dotované i „firmy“, které nám říkají, co je správné si myslet, komu věřit, nebo komu pomoci. Ale pozor s tou pomocí!

Ne, že by jste si mohli sami vybrat invalidní stařenku v sousedství, to zase prr. Na to vám tyto „firmy“ seberou daně a pomohou podle svého. Většinou tam, kde by vás to ani nenapadlo.

Takže tu máme socialismus jako vyšitý. Proti tomu, je odhalení sochy Marxe jen malá taškařice, kde šlo asi hlavně o raut.

 


 


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2019: *****

Jiří Kubát 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,11 Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Eva Pilařová 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, ing. Jiří Nevrkla 300,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč

Celkem za měsíc: 9 390,11 Kč
Vybráno 26.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 833 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,20 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.