at
9.4.2016
Kategorie: Historie

Socialistický člověk současnosti

Sdílejte článek:

PAVEL EXNER 09|04|2016

Existuje takový vtip: Jakýsi člověk se snažil naučit svého osla nežrat. Postupně mu dával stále menší a menší dávky sena. A málem by se mu to podařilo, kdyby osel, zrovna když se naučil nežrat vůbec, nepošel. Podobně působila snaha komunistů vytvořit nového socialistického člověka. 

Existuje u nás názor, že komunisté usilovali o morální přeměnu jedince, tedy o změnu sobeckého člověka kapitalistického v nového člověka socialistického. To je ovšem hluboký omyl a nepochopení, komunistům vůbec nešlo obecně o nějakého morálně lepšího člověka, k čemu by ho také potřebovali? Ve skutečnosti jim šlo o to, aby lidé zahodili své staré morální hodnoty a přijali hodnoty nové.

Zahodit se měly hodnoty jednotlivce a hromadně přijmout kolektivistické hodnoty společnosti. Komunistům tedy vůbec nešlo o nějaké zlepšení jedince (jakkoli se tak snad tvářili), ale o záměnu jednoho hodnotového systému jiným. Systémem ve kterém nejsou důležití jedinci tvořící společnost, ale pouze vztahy v této společnosti panující.

K vysvětlení je třeba vrátit se až k Aristotelovi. Ale nebojte se, nehodlám prohlásit Aristotela za komunistu. Jde o to, že Aristoteles určil tři kategorie, ze kterých lze pohlížet na každou věc. Je to jednak sama látka, z níž se věc skládá, Aristoteles ji říká substance. Dále jsou to všechny vlastnosti této věci a třetí kategorií jsou vztahy této věci k věcem ostatním, ke svému okolí. Když to celé přeneseme na společnost, substanci tvoří sami lidé. Každý jedinec tvoří substanci společnosti. Společnost má pak určité vlastnosti. A mezi lidmi i mezi nějakými společenskými skupinami panují určité vztahy. Individualisté přitom pokládají těžiště společnosti na onu substanci, tedy na každého konkrétního jedince. Kolektivisté naopak vidí podstatu společnosti v oněch vztazích. Zejména ve vztazích mezi různě definovanými společenskými skupinami. Mezi vlastníky a nájemci, mezi vládnoucími a ovládanými a komunisté samozřejmě mezi parazitickými buržoi a světlem budoucnosti – proletáři.

A to celé se pak odráží v systému hodnot. Komunisté samozřejmě odmítají hodnoty jednotlivce a přijímají hodnoty společenské. Odmítají staré morální hodnoty vázané na jedince, takže například ani právo na život člověka pro ně není žádnou hodnotou ve srovnání s čímkoli, co se ukáže jako užitečné pro dělnickou třídu (a hlavně její revoluční předvoj). Komunistické morální hodnoty se neváží na chování jednotlivce (na substanci), ale jen na vztahy mezi celými společenskými skupinami. Morální je pak to, co takové skupině prospívá. V socialistické společnosti tedy to, co prospívá “vládnoucí dělnické třídě”, což v praxi znamená to, co prospívá samotným komunistům.

Takže nemylme se. Cílem komunistů nebylo vytvořit nějakého morálně vyššího a dokonalejšího člověka, ale pouze vnutit lidem celospolečenský (komunistický) systém hodnot. A to hodnot nejen morálních, ale i například uměleckých, jak jistě dosvědčí každý příslušník tehdejšího undergroundu. Lidé měli tento systém přijmout. Kdo to odmítl, měl být zlikvidován. Časem však i komunisté pochopili, že osla jíst neodnaučí a tak jim stačilo, že se alespoň většina lidí tváří, že komunistické hodnoty přijali za své.

Doufám, že je z toho všeho snad jasné, že představa, že dnešní společnosti se otázka morálních hodnot nijak nedotýká, je mylná. Právě naopak, po devastaci systému individuálních hodnot je třeba klást důraz na jejich obnovení. Bohužel, většina eurosocialistických politiků dnes v komunistickém budování nového člověka pokračuje.

ZDROJ: Pavel Exner

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč

Celkem za měsíc: 12 078,00 Kč
Vybráno 34.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 152 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.