eukporupce
27.12.2015
Kategorie: Společnost

Socialistické perpetuum debile

Sdílejte článek:

PAVEL EXNER 27|12|2015

Tři koule na levé straně jsou těžší než dvě koule na pravé straně. Proto je svou vahou vytáhnou nahoru. Koule se pak budou posouvat neustále. To je základní myšlenka všech věčných strojů perpetuum mobile. Zcela obdobně měla fungovat i socialistická ekonomika. Proč se to všechno nakonec zvrtlo v pouhé socialistické perpetuum debile?

V jednom americkém filmu, jehož jméno jsem již zapomněl, vysvětluje nadšený levicový intelektuál princip socialismu “hloupé” americké turistce takto:

“Tak třeba ty máš dvě jablka a někdo nemá žádné. No tak ty mu to jedno dáš a oba pak máte jedno jablko. Nebo třeba ty máš dva fotoaparáty a někdo nemá žádný. Tak mu ten jeden dáš a oba pak máte jeden fotoaparát. To je přece spravedlivé a všichni jsou spokojení.”

A náhle pochopivší americká turistka radostně vykřikne: “No jo, já mám opravdu dva fotoaparáty.” Nikomu ale ten jeden nedá. Jednak proto, že asi nebyla až tak hloupá a za druhé proto, že film se odehrával v Chile zrovna v době, kdy se generál Pinochet rozhodl podobným experimentům rázně zamezit.

Ale zamysleme se nad uvedeným příkladem ještě trochu. Žádný fotoaparát nevydrží věčně. Časem se rozbije. A co pak? Budu se snažit vydělat na nový? Proboha proč? Jako občan bezaparátový mám přeci nárok na to, abych ho dostal od těch co mají dva. To mi zajistí doborotivý stát. A tak nebudu dělat nic a čekat až mi stát přidělí fotoaparát nový.

Ale možná, že až tak státu nevěřím. Dobrá, pak se pokusím vydělat si na foťák sám. Pokud se mi to podaří, rozhodně nebudu pracovat na druhém fotoaparátu. Ten by mi přece stát sebral a dal tomu mizerovi odvedle, co se jen válí a nedělá nic. Jinými slovy, jen na samém počátku tohodle systému budou k dispozici lidé se dvěma aparáty, které bude možno rozdělit těm co nemají žádný. V budoucnu však už nikdy nebude co odebírat a přerozdělovat.

Na přerozdělování však socialismus stojí. Tak jak nato. Stát nutně potřebuje aby někdo vydělal i na ten druhý fotoaparát (existuje totiž spousta lidí bez aparátu, kteří se ho poprávu dožadují). A dosáhnout toho může stát jedině násilím.

Protože však občané se samozřejmě snaží vyhnout se takové zbytečné práci, ze které nemají nic (až konečně vydělají na druhý foťák, tak jim ho seberou), výsledky takové nucené práce jsou mizerné. Foťáků je nedostatek a tak vládnoucí strana přistoupí k tomu, že ty, co jsou, především rozděluje sama sobě. Nakonec v nedostatku začne zabavovat foťáky i těm, co mají jen jeden (s odůvodněním, že jednou v zářné budoucnosti budou mít všichni dostatek fotoaparátů, ale zatím holt ho dostanou jen ti, co ho potřebují nejvíc, což jsou podle svého mínění samozřejmě sami rozdělovači). V rozporu s tím, jak si to představoval nadšený levicový student ve výše zmíněném filmu, je systém nakonec zcela nespravedlivý a téměř všichni jsou nespokojeni.

Je jasné, že takový systém nemůže fungovat věčně. Stejně jako v představě o koulích, které vytáhnou samy sebe je v něm zabudován mylný předpoklad, že lidé budou radostně pracovat na druhém fotoaparátu a pak se stejně radostně dívat, jak jim ho aparátčíci seberou a nadělí ho svým dítkám pod stromeček. Perpetuum mobile se nutně změnilo v perpetuum debile.

 

ZDROJ: Pavel Exner

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 550,00 Kč
Vybráno 35.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním aktu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech portálu, které je povinna studovat každá diskuze. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali a pochopili pravidla.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 35 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.