venezuela12019
3.3.2019
Kategorie: Ekonomika

Socialistická idea ve světle venezuelského příkladu

Sdílejte článek:

LUDĚK FRÝBORT

Z věrohodných pramenů se dozvídáme, že v socialistické Venezuele není k dostání toaletní papír… Nu, nic zvlášť nového. Taktéž v socialistickém Československu patřil hajz… ééé, záchodový papír k nedostatkovým artiklům; vzpomínám si ještě, jak jistý národní bard pěl – k čemu jsou nám světské statky, když není čím utřít zadky? Nicméně se tou dobou už pět smělo, pakli pěvec setrval u konzumních nedostatků a nenapadal samy základy socialistického státu. Jak je na tom v tomto ohledu Venezuela, není mi povědomo a ani mě to nijak mimořádně nevzrušuje. Spíš… čím to, že jakmile některá země vyhlásí za státní doktrinu socialismus, neodvratně spěje jak k hospodářské nemohoucnosti, tak i k samovládě ať spočívá v rukou jednoho zbožněného vůdce a jasného slunéčka, nebo jedné nesesaditelné party darebáků? Přičemž se darebáci nestydí označit svou zuboženou zemi za demokratickou; spočítejme, kolik států tohoto světa vtělilo přídomek demokratický do svého názvu a vyjde nám počet těch, jež ničeho nejsou tak vzdáleny jako nějaké demokracie. Ale zpátky k tomu socialismu.

Usiluje socialistická idea o vyrovnání společenských rozdílů, rozdíl je pouze v tom, zda naráz a našup, nebo povlovněji. Tomu odpovídá i výsledek. Kde se to zkusí našup, jako zrovna teď v té Venezuele, stejně našup se dostaví i rozdělení společnosti na kastu privilegovaných a na bezprávnou holotu, jejímž jediným privilegiem je držet hubu a radostně budovat světlé zítřky. Zkusí-li se to opatrněji, u vědomí že práce kvapná čerta starého platná, dostavuje se výsledek až po letech a desítiletích, ale vždy týž: panský písař vydávající jednu směrnici za druhou a poddaná holota tropící si šašky z panského písaře s jeho směrnicemi, ba i ze samotného zámeckého panstva. Jelikož je vždy snadnější panské příkazy obejít a ošvindlovat než je do puntíku splnit, i kdyby vůle byla, jako že nebývá, zase je všechna snaha výšezmíněného čerta platná. Proč, na to pokrokové příručky odpověď nedávají, ale my se můžeme se vší nezbytnou opatrností o to pokusit

Kdyby byl ideál všelidské rovnosti životaschopný, nemuseli jej fousatí praotcové socialismu vynalézat, protože by k němu logika dějin a přírody dospěla sama. Jelikož se tak nestalo, jest míti zato že řád světa je postaven na jiném principu: na konkurenci, v níž zdatnější se prosadí, méně zdatní reptajíce a žbrblajíce neochotně se podřizují. Kdo to zkusí opačně, v úsilí o vyrovnání společenských rozdílů přidusit zdatnější a podpořit méně zdatné, dosáhne vždy téhož: blázince, v němž jednoduché se stává složitým a složité nemožným, nejzákladnější potřeby denního života, záchodového papíru nevyjímaje jsou dosažitelné jen po vystání dlouhatánských front nebo pod rukou a za úplatek… ale co bychom si vykládali, není-liž pravda. Užili jsme si toho my starší v socialistickém Československu vrchovatě.

A utíká venezuelský lid ze své na buben přivedené vlasti do sousední Kolumbie, do Peru i jinam… no jistě, také jsem takhle utíkal jen s tím, co se mi vešlo do rance a s tříletým synkem za ruku. To už tak je, ze socialistických států se utíkává; a tu musím říci, že to není snadné rozhodnutí, sebrat se a jít vstříc nejistému údělu uprchlíka. Musí k tomu být podstatnější pohnutka než jen plnější krámy, širší výběr zboží a bez vystávání ve frontách; papalášská zvůle a neschopnost už musí tvrději dolehnout na člověka, aby nechal za sebou domov, přátele, staré rodiče a vůbec všechno známé a důvěrné. Jestliže občané venezuelští na sebe berou ten kříž, už to je dostatečným důkazem zvrácenosti socialistického systému, byť se i nejvznešenějšími cíli oháněl.

Snad se ve všech směrech neschopný pasystém rozloží dřív, než to domydlí k podmínkám doby kamenné. Otázkou jest, má-li smysl tak dlouho čekat. Jestli by nebyl rozumnější i humánější krátký ozbrojený zásah, jelikož veškeré rezoluce a diplomatické demarše jsou k ničemu. Vím, že jsem se nyní ocitl na velice tenkém ledě: intervence, porušení posvátné zásady územní nedotknutelnosti… aj, aj. Pěkně by si to vypil od všech krasoduchů západního světa, kdo by se toho odvážil. Zajisté. Stejně by si to býval vypil, kdo by dejme tomu v únoru 1948 zaintervenoval proti nástupu našich komunistů k moci. Nenechají už jednou státníci demokratického světa posvátných zásad a nezačnou dělat, k čemu velí rozum i cit? Mnoha neštěstím by bylo zabráněno; a není-li ideál svobody a demokracie dutou frází, již lze obracet naruby i nalíc jako ošoupanou rukavici, přiblížit se k jeho prosazení, třebaže v stoprocentní plnosti uskutečněn být nemůže. Podobně jako socialismus musí být nastolen na komando, jelikož ve volné soutěži myšlenek neobstojí.

Autor: Luděk Frýbort

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2019: *****

Ladislav Matoušek 100,- Kč, Miroslav Hlousek 100,- Kč, Richard Kovaříček 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Milan Zelina 200,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Roman Vašíček 2000,- Kč, Pavel Šubrt 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 400,- Kč, Jiří Dobruský 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiřina Gyárfásová 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Bohumil Loucký 1000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Marie Kouklíková 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ludmila Karská 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Milan Tahovský 1001,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. František Žmolil 1000,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Petra Rohlíčková 400,- Kč, Pavel Šána 200,- Kč, Nezn. dárce 220,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Mužík 2000,- Kč, Jana Pejosová 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Petr Šantrůček 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- + 350,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Miroslav Meder 350,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Marie Svajdová 200,- Kč, Olga Petrová 1000,- Kč, Phar. Lubomír Vylíčil 2000,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč

Celkem za měsíc: 24 687,00 Kč
Vybráno 70.53%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 313 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 3,53 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
266 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.