venezuela12019
3.3.2019
Kategorie: Ekonomika

Socialistická idea ve světle venezuelského příkladu

Loading...
Sdílejte článek:

LUDĚK FRÝBORT

Z věrohodných pramenů se dozvídáme, že v socialistické Venezuele není k dostání toaletní papír… Nu, nic zvlášť nového. Taktéž v socialistickém Československu patřil hajz… ééé, záchodový papír k nedostatkovým artiklům; vzpomínám si ještě, jak jistý národní bard pěl – k čemu jsou nám světské statky, když není čím utřít zadky? Nicméně se tou dobou už pět smělo, pakli pěvec setrval u konzumních nedostatků a nenapadal samy základy socialistického státu. Jak je na tom v tomto ohledu Venezuela, není mi povědomo a ani mě to nijak mimořádně nevzrušuje. Spíš… čím to, že jakmile některá země vyhlásí za státní doktrinu socialismus, neodvratně spěje jak k hospodářské nemohoucnosti, tak i k samovládě ať spočívá v rukou jednoho zbožněného vůdce a jasného slunéčka, nebo jedné nesesaditelné party darebáků? Přičemž se darebáci nestydí označit svou zuboženou zemi za demokratickou; spočítejme, kolik států tohoto světa vtělilo přídomek demokratický do svého názvu a vyjde nám počet těch, jež ničeho nejsou tak vzdáleny jako nějaké demokracie. Ale zpátky k tomu socialismu.

Usiluje socialistická idea o vyrovnání společenských rozdílů, rozdíl je pouze v tom, zda naráz a našup, nebo povlovněji. Tomu odpovídá i výsledek. Kde se to zkusí našup, jako zrovna teď v té Venezuele, stejně našup se dostaví i rozdělení společnosti na kastu privilegovaných a na bezprávnou holotu, jejímž jediným privilegiem je držet hubu a radostně budovat světlé zítřky. Zkusí-li se to opatrněji, u vědomí že práce kvapná čerta starého platná, dostavuje se výsledek až po letech a desítiletích, ale vždy týž: panský písař vydávající jednu směrnici za druhou a poddaná holota tropící si šašky z panského písaře s jeho směrnicemi, ba i ze samotného zámeckého panstva. Jelikož je vždy snadnější panské příkazy obejít a ošvindlovat než je do puntíku splnit, i kdyby vůle byla, jako že nebývá, zase je všechna snaha výšezmíněného čerta platná. Proč, na to pokrokové příručky odpověď nedávají, ale my se můžeme se vší nezbytnou opatrností o to pokusit

Kdyby byl ideál všelidské rovnosti životaschopný, nemuseli jej fousatí praotcové socialismu vynalézat, protože by k němu logika dějin a přírody dospěla sama. Jelikož se tak nestalo, jest míti zato že řád světa je postaven na jiném principu: na konkurenci, v níž zdatnější se prosadí, méně zdatní reptajíce a žbrblajíce neochotně se podřizují. Kdo to zkusí opačně, v úsilí o vyrovnání společenských rozdílů přidusit zdatnější a podpořit méně zdatné, dosáhne vždy téhož: blázince, v němž jednoduché se stává složitým a složité nemožným, nejzákladnější potřeby denního života, záchodového papíru nevyjímaje jsou dosažitelné jen po vystání dlouhatánských front nebo pod rukou a za úplatek… ale co bychom si vykládali, není-liž pravda. Užili jsme si toho my starší v socialistickém Československu vrchovatě.

A utíká venezuelský lid ze své na buben přivedené vlasti do sousední Kolumbie, do Peru i jinam… no jistě, také jsem takhle utíkal jen s tím, co se mi vešlo do rance a s tříletým synkem za ruku. To už tak je, ze socialistických států se utíkává; a tu musím říci, že to není snadné rozhodnutí, sebrat se a jít vstříc nejistému údělu uprchlíka. Musí k tomu být podstatnější pohnutka než jen plnější krámy, širší výběr zboží a bez vystávání ve frontách; papalášská zvůle a neschopnost už musí tvrději dolehnout na člověka, aby nechal za sebou domov, přátele, staré rodiče a vůbec všechno známé a důvěrné. Jestliže občané venezuelští na sebe berou ten kříž, už to je dostatečným důkazem zvrácenosti socialistického systému, byť se i nejvznešenějšími cíli oháněl.

Snad se ve všech směrech neschopný pasystém rozloží dřív, než to domydlí k podmínkám doby kamenné. Otázkou jest, má-li smysl tak dlouho čekat. Jestli by nebyl rozumnější i humánější krátký ozbrojený zásah, jelikož veškeré rezoluce a diplomatické demarše jsou k ničemu. Vím, že jsem se nyní ocitl na velice tenkém ledě: intervence, porušení posvátné zásady územní nedotknutelnosti… aj, aj. Pěkně by si to vypil od všech krasoduchů západního světa, kdo by se toho odvážil. Zajisté. Stejně by si to býval vypil, kdo by dejme tomu v únoru 1948 zaintervenoval proti nástupu našich komunistů k moci. Nenechají už jednou státníci demokratického světa posvátných zásad a nezačnou dělat, k čemu velí rozum i cit? Mnoha neštěstím by bylo zabráněno; a není-li ideál svobody a demokracie dutou frází, již lze obracet naruby i nalíc jako ošoupanou rukavici, přiblížit se k jeho prosazení, třebaže v stoprocentní plnosti uskutečněn být nemůže. Podobně jako socialismus musí být nastolen na komando, jelikož ve volné soutěži myšlenek neobstojí.

Autor: Luděk Frýbort

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Alena Fuszteiová 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Kamil Potoček 300,- Kč, Ivanka Podzimková 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Iva Floríková 300,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, ing. Josef Musil 200,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč


Celkem za měsíc: 12 747,60 Kč
Vybráno 36.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 343 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 3,53 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
266 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.