venezuela
1.8.2017
Kategorie: Historie

Socialismus rovná se smrt, bída a bití

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,32 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

Pádným důkazem je současná Venezuela, která se ekonomicky hroutí, lidé protestují proti levicové vládě prezidenta Nicoláse Madura, která zemi bohatou na ropu přivedla k totálnímu rozvratu a krachu.

Winston Churchill blahé paměti prohlásil, že kdyby komunisté vládli na Sahaře, tak se tam do roka bude dovážet písek. Svatá pravda! Současná Venezuela, kde vládne fanatický socialistický režim, je toho zářným příkladem. V zemi nic nefunguje, na základní potraviny se stojí obrovské mnohahodinové fronty, je v ní vysoká nezaměstnanost, lidé chudnou a jediné v čem vyniká, je masivní zločinnost, která trhá světové rekordy.

Není divu, že lidé jsou nespojeni a protestují. Vládnoucí moc odpovídá po svém, brutálním násilím, jehož výsledkem je více než sto zavražděných demonstrantů. Maduro, který býval řidičem autobusu, a proto mu také podle hlavního venezuelského města místní říkají šofér z Caracasu, je naprosto neschopný diletant a primitiv, který nedokáže situaci zvládnout. Jeho řešením je násilí a neústavní obcházení opozičního Parlamentu, který chce nahradit poslušným tzv. Ústavodárným shromážděním. Jak to kdysi hezky řekl spisovatel Ludvík Vaculík, „socialismus je bití.“

Smutné je to o to více, že Venezuela se svými zásobami ropy, které jsou po Saudské Arábii druhé největší na světě, má všechny předpoklady patřit mezi bohaté země.

Když se vrátíme do minulosti, tak podobně se situace vyvíjela v roce 1973 v Chile, kde levicová vláda prezidenta Salvadora Allendeho přivedla zemi během tří let k ekonomickému kolapsu. Obchody zely prázdnotou, na chleba se stály hodinové fronty. Došlo to tak daleko, že proti levicovému kabinetu demonstrovali i horníci ze znárodněných měděných dolů! K tomu všemu levicové ozbrojené teroristické bojůvky MIR vycvičené na Kubě řádily na venkově a podle své libovůle v mnoha případech protizákonně zabíraly a vylupovaly rolnické usedlosti.

Neříkám, že generál Augusto Pinochet byl vzorem ctností, ale jeho převrat v září téhož roku zachránil zemi před totálním zhroucením. V Chile pak nastal velký ekonomický vzestup a země patří k nejvyspělejším v jižní Americe.

Násilné převraty jsou přípustné a omluvitelné, pokud vedou k záchraně zemí před katastrofou, jak tomu bylo například v Chile a umím si takové řešení představit též pro Venezuelu. A v jejím případě klidně i zahraniční intervenci, protože by byla ve prospěch nevinných. Americký prezident Donald Trump má o čem přemýšlet.

Smutno je mně ovšem z toho, že lidé jsou nepoučitelní a potvrdili to i nedávné parlamentní volby ve Velké Británii, kde nečekaného úspěchu dosáhla labouristická strana vedena ultralevičákem Jeremy Corbynem. Ten prosazuje těžký socialismus a masivní znárodňování. Je alarmující, že ho po neblahých zkušenostech s jeho nabízenými řešeními ho volili zvláště mladí lidé.

blogerzie
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Jaromír Ohnůtek 150,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Petr Novotný 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Robert Kulíšek 250,- Kč, Petr Luňák 600,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Jan Olšák 500,- Kč, Karel Pelichovský 400,- Kč, Josef Loupanec 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Ondřej Vodehnal 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč

Celkem za měsíc: 4 750,00 Kč
Vybráno 13.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
163 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.