21.10.2015
Kategorie: Historie, Politika

Socialismus je filozofie bídy a smrti (I.)

Sdílejte článek:

DOUG REICH 20|10|2015

Co je filosofie socialismu? Kupříkladu … kdybych hlásal filosofii, že všichni musí každý den vypít dávku jedu, proč byste měli být šokováni, když by to vedlo k úmrtí mých přívrženců? Pokud je některá filozofie iracionální, prostě to vede k selhání v praxi.

Přesto jste jistě mnohokrát slyšeli následující argumenty:

  • “Socialismus je dobrou teorií, jen se špatně provádí v praxi …”, nebo varianta tohoto argumentu je “Když Castro, Pol Pot, Stalin, atd. zabili stovky milionů lidí, oni neprováděli skutečný socialismus …”
  • Ti environmentalisté, kterým nevadí hromadná smrt mnoha lidí, aby zachránil ekosystém, jsou jen extremisté, kteří nepředstavují skutečné ekology, kteří jen chtějí vyzvednout plechovky a vidět krásné květiny v parcích. Ti, kteří volají po lidské smrti, nebo vyhození do povětří vědeckých laboratoří jsou ” idealisté, kteří to myslí dobře”, ale “nepraktičtí”.
  • Když Němci hlasovali pro nacisty, byli poté šokováni a zděšeni, že nacistický režim udržoval koncentrační tábory, kde bylo více než 6 milionů lidí systematicky zavražděno a trvají na tom, že tato akce nacistického režimu nepředstavovala cíle skutečného národního socialismu (nacismu) …

Konkrétnější příklad může být:

  • “Vládní intervence v ekonomice (sociální péče, sociálního zabezpečení, všeobecná zdravotní péče, cenová regulace atd.), přerozdělování bohatství těch, kteří si je zasloužili tvrdou prací ve prospěch těch, kteří se jen vezou, nefunguje v praxi. Má za následek společenské katastrofy a poškozuje většinu lidí. My je ale budeme zkoušet, protože rovnostářství je v teorii velmi ušlechtilé …

Všimněte si, že v každém případě, kdy lidé skutečně jednají podle takových nápadů, přichází nakonec v jejich důsledku hromadné zabíjení a utrpení, avšak věřící v takové nápady, prostě tvrdí, že to není jen správně provedeno, nebo že myšlenka je “dobrá v teorii”, ale člověk je ve své podstatě neschopný žít podle těchto vznešených ideálů. Jsme vedeni k víře, že kdyby správní lidé měli zavést socialismus, komunismus, environmentalismus, teokracii, nebo-li “člověk může být lepší”, pak tyto myšlenky, když by byly správně provedené, neměly by vést k žádnému utrpení a hromadné smrti mnoha lidí. Přesto nám historie ukazuje pravý opak.

Úspěch či neúspěch těchto filozofií ve skutečnosti není závislý na tom, kdo ji provádí. Pokud filosofie není realisticky pravdivá, pak všichni, kdo se jí snaží uvést do praxe, musí nutně selhat. Neúspěch v praxi se logicky ukazuje u jakékoliv filozofie, která je lživá. Například politika dodržování “obětí” produktivních směrem k neproduktivním je sebevražedná a musí nutně vést ke hromadnému sebezničení a smrti. Filozofie založená na předpokladu, že je ctnostné, aby člověk se obětoval a vzdal se dobrovolně svých statků je z principu pro lidskou společnost ničivá. Vede k nevědomosti a společnost utápí do pověr, primitivismu a hrubé právní síly. Neexistuje žádný kouzelný recept, neboť takto dokáže společnost změnit jen diktátor.

soc

Takže, co dělá filozofii socialismu iracionální? V základu každá ideologie explicitně či implicitně obsahuje pohled na člověka v přírodě. Tento pohled vede ke vzniku explicitní nebo implicitní etické teorie a nakonec politické teorie. Jeden logicky vede ke druhému. Pokud některý z těchto pohledů je nepravdivý, pak následující premisa musí být neplatná.

Co je to socialismus? Cituji Ayn Randovou:

Socialismus je doktrína, že člověk nemá právo na existenci pro své vlastní dobro, že jeho život a jeho dílo nepatří jemu, ale patří společnosti, že jediné ospravedlnění jeho existence je jeho služba pro společnost, a že společnost jej může likvidovat jakýmkoliv způsobem pro “kolektivní dobro”.

Základní charakteristikou socialismu je popření individuálních majetkových práv; za socialismu je právo na vlastnictví vloženo do “společnosti jako celku”, tj, v kolektivu, s výrobou a distribucí kontrolovanou státem, tedy vládou.

Socialismus může být ustanoven silou, jak to bylo ve Svazu sovětských socialistických republik, nebo na základě volebního hlasování, jako v nacistickém (národně socialistickém) Německu. Stupeň socializace může být úplný, jako v Rusku, nebo částečný, stejně jako v Anglii (dnes v EU, pozn.překl.). Teoreticky – rozdíly jsou povrchové; prakticky je jen otázkou času, kdy se sejdou. Základní princip je ve všech případech stejný. 

Nyní, pokud tato charakteristika socialismu je přesná, což věřím, co to sakra je v té teorii dobré? Pokud se musí zavádět silou, pak se jako její “konzument” stáváte otrokem z definice a bojujete jen o udržení prostředků pro své vlastní přežití. V jakém smyslu může být společnost otroků považována za “utopii”, a ti, kteří v ní vykonávají moc označováni jako “idealisté”? Opět cituji Ayn Randovou:

Vlastnictví bez kontroly je protimluv: to znamená “majetek”, aniž by měl “vlastník” právo na jeho užívání, nebo s ním disponovat. To znamená, že občané si ponechávají odpovědnost držení majetku, aniž by měli některou z jejích výhod, zatímco vláda získává všechny výhody, aniž by měla některou z odpovědností.

Právo na život je zdrojem všech práv a právo vlastnit majetek, je jejich jediná implementace. Bez vlastnických práv nejsou žádná jiná práva možná. Vzhledem k tomu člověk musí udržovat svůj život svým vlastním úsilím, člověk, který nemá nárok na produkty svého úsilí, nemá žádné prostředky k udržení svého svobodného života. Člověk, který produkuje, zatímco jiní nakládají s jeho produktem, je otrokem.

Když si uvědomíte socialismus, je hloupost již v jeho povaze. Pamatujte si, že není tam žádná taková dichotomie jako “lidská práva” versus “vlastnická práva.” Žádná lidská práva nemohou existovat bez vlastnických práv. Protože jsou hmotné statky produkovány myslí a úsilím jednotlivých lidí, a jsou potřebné k udržení životů, pokud výrobce není vlastníkem výsledků svého úsilí – nevlastní svůj život. Popírat vlastnická práva znamená obrátit lidi k majetku ve vlastnictví státu. Ten, kdo tvrdí, že  má “právo” na “redistribuci” bohatství v podstatě tvrdí, že má právo chovat lidské bytosti jako movitý majetek, jako dobytek.

Základní ideje socialismu jsou v rozporu se základními povahovými rysy člověka. Logicky, protože socialismus popírá vlastnická práva, a proto všechna práva musí být uložena jednotlivcům ve strukturách násilné moci. Praktikovat tedy “opravdový” socialismus musí nutně vést k tyranii a utrpení, jak jsme se mohli přesvědčit v sovětském Rusku, nacistickém Německu, Castrově Kubě, Maově Číně, Kambodži Rudých Khmérů a podobně.

Údajné cíle socialismu byly:

  • zrušení chudoby
  • dosažení všeobecné prosperity
  • dosažení pokroku, míru a lidského bratrství

Výsledkem však vždy bylo děsivé selhání. Místo prosperity socialismus přinesl ekonomickou paralýzu. Míra socializace odpovídala stupni katastrofy. Následky se jen měnily podle této míry.

(Pokračování)

ZDROJ: Doug Reich

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2019: *****

František Šmíd 600,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč

Celkem za měsíc: 6 738,00 Kč
Vybráno 19.25%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 34 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
16 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.