29.8.2014
Kategorie: Společnost

Socialismus jako východisko je fatální omyl

Sdílejte článek:

PETR ZÁVLADSKÝ 29|08|2014

S nechutnou pravidelností zastánci bolševického vidění světa opakují, že kapitalismus selhal a nefunguje a musí a bude nutně nahrazen reálným socialismem a nakonec komunismem.

 

 

Odraziště pro svoji thesi nacházejí už v dávném spisku Karla Marxe, který definuje vývoj společnosti na ose: Prvotně pospolná společnost → Otrokářská společnost → Feudální společnost → Kapitalismus. Dále Marx dochází k závěru, že kapitalismus přes kolonialismus dospěl ke svému nejvyššímu stádiu – imperialismu a dále musí být nahrazen socialismem a posléze komunismem. O komunismus usilují komunisté. O předstupeň komunismu usilují socialisté, čímž se stávají nástrojem komunistů k dosažení konečného cíle.

 

Samozřejmě se socialismus i komunismus ve své slepé třídní nenávisti snaží primárně zničit vlastníky výrobních prostředků. Ve svých představách se nesnaží dobrat nějaké nejvyšší formy společenské ústavy, ale táhlým obloukem vlastně směřují společnost zpět ke společnosti prvobytně pospolné, kterou budou oni samozřejmě řídit.

 

Ten uměle rozdmýchávaný a živený boj tříd nemá totiž vůbec v plánu osvobodit dělníky (údajně jediné právoplatné vlastníky celého produktu), ale hlavně umožnit vůdcům revoluce vyšvihnout se na nejvyšší příčky společnosti a získat doložky nejvyšších výhod a privilegií. Pro popis principu třídního boje bychom tedy měli definovat zcela novou, jedinečnou třídu a tou by byli vůdci revoluce, kteří se vehementně derou k moci po zádech dělnické třídy, přičemž ji samu zašlapují do stejného bláta, kde byla předtím. Samozřejmě ne­za­po­mí­na­jí vybavit se pro ten pobyt u moci množstvím nadstandardů, o kterých se těm, co po jejich zádech k moci vylezli, ani nesní.

 

K jakým hospodářským výsledkům vede praktická aplikace reálného socialismu jsme neradi zažili všichni v celém sektoru východního „mírového“ bloku. Stejné výsledky vidíme všude tam, kde se jej komunisté, nebo socialisté pokusili zblbnutím části společnosti a násilím zavést, ať se jedná o státy jižní Ameriky, Kubu, Vietnam, Severní Koreu, africké státy, kdekoliv, kdekoliv na světě. Bídu, technologické zaostávání, prohlubující se frustraci a nespokojenost. Nivelizovanou společnost s absolutní ztrátou motivace, ztrátou píle a vzrůstající závistí.

 

Není překvapivé, že severní Amerika, západní Evropa, Japonsko, Austrálie, které vyrostly z primitivního kapitalismu osmnáctého století, dosáhly velmi rychle vysoké životní úrovně většiny vrstev společnosti. Jejich produkty převyšovaly po všech stránkách to, co poskytovaly ekonomiky centrálně řízené, jak kvantitativně, tak kvalitativně.

 

Všechny socializující a socialistické společnosti založené na centrálně plánované ekonomice, veřejném vlastnictví výrobních prostředků a donucovacích instrumentech se velmi rychle dostaly do stádia chybějících informací o vzácnosti zboží (cenách), které relevantně poskytuje pouze tržní prostředí. Od této chybné představy cen se pak odvíjí zcela nesprávná alokace zdrojů. Výsledkem je rovnoměrně chudnoucí společnost a setrvalé problémy s nedostatkovým zbožím, které jsou jedním z nejtypičtějších znaků socialistické ekonomiky. Sekundárně se projevuje ztrátou motivace ve všech sférách a poklesem pracovní i obecné morálky.

 

Pregnantně tento nález popisovali nejen přední ekonomičtí analytici, nositelé Nobelových cen, ale i významní politici. Za všechny třeba sir Winston Churchill: „Kapitalismu je vlastní jedna vada: nerovnoměrné rozdělení bohatství. Socialismu je naproti tomu vlastní jedna ctnost: rovnoměrné rozdělení bídy.“

 

Socialistické krédo: „Každému dle jeho potřeb“ je sice prvoplánově líbivé, ale ekonomicky neuskutečnitelné. Jediné, které kdy výtečně fungovalo, je jeho opakem: „Každému podle jeho schopností“. Důsledkem je zcela oprávněně nerovnoměrná distribuce bohatství. Úplně stejně, jako je nerovnoměrná distribuce intelektu.

 

Každý, kdo to chce opravovat, je sociální snílek, nebo nebezpečný tyran.

 

 

Lenin rozvinul Marxovu teorii tak, že ke zvratu musí dojít okamžitým, revolučním převratem a hned se jej pokusil prakticky uplatnit v Rusku pomocí ozbrojené Bolševické revoluce (mimochodem, ta vůbec nebyla lidovou revoltou, jak se nám snažili komunisté mnoho let namlouvat). Logickým vyústěním byla nejprve jeho a později Stalinova hrůzovláda s milióny mrtvých.

 

V současnosti vidíme další snahy o rekreeci socialismu, tentokrát plíživější a záludnější, formou postupných kroků, fabiánským přístupem. Je zcela evidentní, že jde nadále o aplikaci marxismu, jen cestou pomalých krůčků a s využitím parlamentní demokracie.

 

Je smutné, že mnoho nejvyspělejších států je dnes již touto posedlostí marxismem nakaženo. Britská Labour Party je přímo zakládajícím členem Fabiánské společnosti. Socialismus v USA zvolna aplikuje Demokratická strana (zneužívající navíc pojmu liberální, což je protimluv), Evropská unie je socialismem doslova posedlá, byť jej ukrývá do širší řady politických názvů a názorů.

 

Principy a these fabiánského socialismu přiblížím v navazujícím článku.

 

ZDROJ: Petr Závladský

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Alexandra Sklenková 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Martin Ovsenak 200,- Kč, Jan Nedved 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Miroslav Bojanovský 300,- Kč, Jiří Fridrich 100,- Kč, Oldřich Smejkal 999,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Luděk Tesarčík 200,- Kč, Blahomír Skoupý 444,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 887,- Kč
Vybráno 36.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 32 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...