realny-socialismus-4
9.7.2020
Kategorie: Historie

Socialismus a komunismus

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK SCHILDBERGER

.

Mezi socialismem a komunismem , říká Marx – tak nás to učili ve škole – je zásadní rozdíl. Socialismus i komunismus je ovšem nejdřív třeba vybudovat. Vybudování socialismu u nás trvalo pouhých dvanáct let: v roce 1960 vyhlásil první tajemník ústředního výboru Komunistické strany Československa a prezident republiky soudruh Antonín Novotným, že už jsme dosáhli plného socialismu a do názvu státu přibylo slovíčko „socialistická“ – Československá socialistická republika, tedy.
.
V čem spočíval tedy ten zásadní rozdíl mezi socialismem a komunismem? V tom, že za socialismu jsme se řídili zásadou: „Každý podle svých sil – každému podle množství a společenského významu jím vykonané práce“. To „společenského významu“ bylo při tom zásadní: všem bylo bylo jasné, že práce ministra má třeba desetkrát větší společenský význam než práce, co já vím, dělníka v mlékárně.
Za komunismu se budeme řídit zásadou: „Každý podle svých sil – každému podle jeho potřeb.“ Za komunismu budou všichni pracovat jako zjednaní – a všem se bude všechno poskytovat zdarma. Karl Marx velmi barvitě líčil, jak se práce stane člověku potřebou a člověk bude dělat, co ho bude bavit, chvíli bude rybářem, chvíli zemědělcem… Asi také chvíli hutníkem u vysoké pece a chvíli profesorem na vysoké škole. Peníze přestanou existovat.
.
Ještě dnes se mi dělá nevolno, když to tady papouškuju tak, jak jsme to tehdy papouškovali… Podezřelé na tom všem byly především dvě okolnosti. Jednak chyběla jasná definice, co je to „podle potřeb“: kdo bude určovat, co je potřeba – a co už je jenom záliba nebo choutka!? A co když, třeba, filatelista bude chtít získat staré poštovní známky, tedy papírky z doby, kdy se za doručení dopisů ještě platilo, a jiný filatelista nebude chtít svou sbírku darovat ani vyměnit? Filatelista nebude mít možnost si známky koupit, protože nebudou peníze a je jasné, že stát (vlastně už to ani nebude stát, stát taky zanikne) vlastnění sbírky známek nebude pokládat za „potřebu“.
.
Ovšem nepolemizovali jsme. Báli jsme se.
.
Závažnější námitka spočívala v tom, že zatímco komunismus měl být na věky věků, etapa socialismu, ve které jsme žili, byla, respektive měla být, krátká. Úkolem socialismu bylo jen „vytvořit materiální základnu pro komunismus“. Socialistické hospodářství bylo plánované – a plán, to jsme pořád dokola slyšeli a četli, se vynikajícím způsobem plnil, ba překračoval (až na občasné nedostatky, například soudruzi ve výrobě toaletního papíru nějak ne a ne plán splnit – ovšem za komunismu už toaletní papír bude, to je jasné, a každý dostane zdarma tolik ruliček, co bude potřebovat).
Komunismus byl vědecký („vědecký komunismus“ byl i studijní obor, který studovali ti nejlepší) – a logicky se tedy mělo spočítat, kdy komunismus nastane. Tak nějak přesné datum, plus mínus měsíc, věda je věda – ale jasné to vůbec nebylo! Ptali jsme se, na to bylo možné se zeptat – ale nikdo nevěděl. Tak za rok? za dva? za pět let, za deset, za dvacet let? Odpovědí bylo jen krčení ramen a ujišťování, že „ještě tato generace bude žít v komunismu“. Příliš jsme se na to, přiznávám se, netěšili.
.
Ale že kýžený komunismus nějak dlouho nenastává, to byl také teoretický problém – a řešilo se to i v Moskvě. Různě. Nejdřív se řeklo, že společenských formací, tak, jdou v historii zákonitým způsobem za sebou je pět – společnost prvobytně pospolná, otrokářská, feudální, kapitalistická a komunistická, socialismus je jen první fáze komunistické společnosti, má přece vytvořit její materiální bázi – a tedy komunismus vlastně už nastal… Když ta první fáze trvala moc dlouho, vymyslely se mezi socialismus a komunismus přechodné etapy. Pokud si dobře vzpomínám, nakonec byly čtyři. První z nich, která byla už dosažena v Sovětském svazu, se jmenovala „všelidový stát“.
.
Takže když se socialismus, vzdor vší své vědeckosti, nakonec sesypal jako domeček z karet, velice moc nám otrnulo. Otrnulo nám tak, jak si to nikdo, kdo neabsolvoval desítky let marxisticko-leninského vyškolování, nedovede představit.
.
Bylo nám totiž dost jasné, že nějaké stanovování potřeb a přidělování podle stanovených potřeb, mohlo docela dobře nastat. I když ne bez peněz. Všechny socialistické státy se tomu blížily rychlým tempem.
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 711,00 Kč
Vybráno 30.60%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 916 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,40 out of 5)
Loading...
politicon.cz
67 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.