SOBOTKA3
2.5.2017
Kategorie: Politika

Sobotka odvolal. Sám sebe …

Sdílejte článek:

REC

Premiér Bohuslav Sobotka nenavrhne prezidentu Miloši Zemanovi odvolání Andreje Babiše z vlády, ale demisi podá on sám. Premiér to oznámil dnes na brífinku ve Strakově akademii. Demisí předsedy kabinetu tak končí celá vláda.

Odvolat samotného Andreje Babiše, jehož kauzy se kupí a podle premiéra poškozují důvěru ve vládu i politiku jako takovou, by nebylo řešením. “Stal by se mučedníkem,” vysvětlil svůj postup Sobotka. „Situace pro mě není jednoduchá. Pokud bych navrhl odvolání ministra financí, mohl bych z něj v těch následujících měsících učinit mučedníka. Andrej Babiš už se na tu roli několik posledních dní připravuje. Současně platí, že nemohu jako předseda vlády nést odpovědnost za situaci, že na pozici místopředsedy vlády je člověk, jehož minulost je nevyjasněná,” vysvětloval Sobotka. „Volím jediné možné řešení. Jsem připraven podat k rukám prezidenta demisi, a to ještě během tohoto týdne,” řekl premiér. V sázce je podle něj věrohodnost celé koaliční vlády a důvěra občanů v politiku.

“Podle mého názoru je nepřijatelné, aby ministr financí nedokázal prokázat, kde se vzal jeho majetek a zda-li svoje příjmy zdanil. V sázce je věrohodnost celé koaliční vlády,” uvedl dále Sobotka. “Nemůžeme honit hospodské kvůli každé koruně a přitom nechat miliardáře, aby daňovými triky státní pokladnu připravil o stovky milionů korun. Otázka je, jak má finanční správa spravedlivě nezávisle vyšetřit daňové problémy ministra financí, když mu jako ministrovi podléhá a ministr dělá vše proto, aby se nic nevyšetřilo. Vzniká vážný konflikt zájmů.”

Sobotka také nevylučuje možnost vypsání předčasných voleb do Sněmovny po demisi své vlády. Na dnešní tiskové konferenci ale upozornil, že by se na tom musely shodnout i další strany ve Sněmovně, nejen koaliční.

Toto rozhodnutí českého ministerského předsedy vzbudilo velkou vlnu ohlasů a emocí. Z těch nejzajímavějších vybíráme:

 • „Demisí z toho udělal mnohem větší a mnohem závažnější problém. Ukázal tak, že nejde jen o personální spor, ale že je to věc celé vlády,“ uvedl politolog Švec.
 • Je to křeč sociální demokracie a pana premiéra, který se chce zbavit pana Babiše, aby mohl řídit ministerstvo financí a zastavit kauzy, které se vyšetřují. Je to uměle vyvolaná krize, kdy ČSSD kvůli klesajícím preferencím už neví, co má dělat,“ dodal Faltýnek krátce poté, co informace o demisi vlády objevila na veřejnosti.
 • Oznámení premiéra Bohuslava Sobotky nyní ponecháme bez komentáře. Postup prezidenta republiky bude oznámen v pravý čas. (Jiří Ovčáček)
 • „Konflikt zájmů ministra Babiše trvá tři roky. Po celou dobu mu vláda vycházela vstříc. Premiér nemá vůli ani sílu bojovat za něco, co deklaruje. Předává rozhodování do rukou prezidenta republiky. Premiér spadl do vlastní pasti. Není to krok, který bychom podporovali,“ prohlásil předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek.

A hlas lidu na sociálních sítích:

 • To bude panečku prdel až Zeman pověří sestavením nové vlády Babiše. 
 • Faltýnek si myslí, že jsou všichni blbí jak voliči Agrofertu.
 • Tohle je lišácké: Miloš a AB teď budou muset tvořit hru. A mohou si všechno posrat.
 • Sobotka předal všechnu moc Zemanovi.
 • Tak, teď se ukáže jak moc je Zeman Burešem placenej.
 • Sobotka se zavrtal do žumpy tak hluboko, že už se nemohl ani rozhlížet kolem. Myslí si, že tenhle návrh mu dovolí se nadechnout. Ale kdepak, jen zakoulí očima a padne ke dnu úplně. Nenašel dost odvahy postavit se bubákům ve “zložkách”. Byť jich má Bureš na krku mnohem více. Bureš je ovšem na bahno zvyklý a Bohouš ztratil i trenky.
 • Otázkou je, jak to zapůsobí na jednoduché voliče koblih. Sobotka podělal co mohl kolem dokola a z toho prostě není cesta ven. Demisí se jen pokusí kousek těch sr… naházet i na hlavu Bureše. Je možné ale, že Zeman pověří Bureše sestavením vlády a Bureš to udělá. Jako 48. Nevěřím ale, že by si sám pozměnil zákony a ústavu. Ale bude mít naprosto volné pole ke kampani.
 • Tři roky věděl o tom s kým se dal do spolku. Teď jen rejduje před volbami. Bohužel jsem podobnou situaci už zažil. Mouřenín udělal svoji práci, mouřenín může odejít. Jen lakýrka pro lid obecní, aby se měl o čem bavit a nevšímal si skutečných problémů. Opravdu z lidí dělá hlupáky a vysmívá se nám všem ve chvíli, kdy je vyhlášen termín řádných voleb. Nebo předčasné volby o měsíc dříve než řádné vám nepřipadá jako špatný vtip? A vláda bude vládnout stále dál, takže ve skutečnosti se nic neděje. Dělá si z nás pokrytecky legraci a ještě uvidíte. Objeví se překvapivé nahrávky a tak dále a tak dále…
 • V únoru 1948 demokratičti ministři podali demisi a doufali, že ji prezident nepřijme. Beneš se ale za ně nepostavil a demise tak uvolnila komunistům cestu k moci. Nyní se stalo něco podobného. Sobotka svoji demisí uvolnil prostor a předal všechny trumfy do rukou Miloši Zemanovi, který hraje ovšem s Babišem takříkajíc v jednom týmu. Nyní už tušíme, co se stane. Zeman si nyní může s českým státem v krátkém úseku do voleb dělat doslova co chce. A po zkušenosti s Rusnokovou vládou je zřejmé, že tuto situaci Zeman naplno využije. Klidně může udělat premiérem Babiše a ten povládne bez důvěry parlamentu do voleb. Nebo zvolí neco méně drzého, co stejně umožní Babišovi vést čelný útok proti demokracii v České republice.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Lukáš Vašíček 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martinek 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 15 171,54 Kč
Vybráno 43.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 73 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,94 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.