SOBOTKABAKALA
2.11.2018
Kategorie: Ekonomika

Sobotka by měl sedět spolu s Bakalou na lavici obžalovaných

Sdílejte článek:

PIR

Zúčastnil jsem se hlavního líčení s výslechem premiéra Sobotky v kauze OKD. Domnívám se, že Sobotka by neměl stát u soudu jako svědek, ale že by ho justice měla spolu s panem Bakalou usadit na lavici obžalovaných. Rád bych se s vámi podělil o svůj pohled právníka, který není propojen s žádnou vlivovou skupinou v této kauze ani na rozdíl od jiných politiků nedostal od pana Bakaly žádný sponzorský dar.

Stejnou písničku hrají čeští politici už dvacet pět let. Na chvíli se zhasne a když se rozsvítí, státu chybí majetek za miliardy korun. Stejně jako v kauze Opencard to v kauze OKD vypadá tak, že před soudem stojí úředníci Fondu národního majetku místo odpovědných politiků. Místo Sobotky, který vládě privatizaci předložil, stojí před soudem manažeři fondu Kuta a Škurek, kteří podklady připravovali, a znalec Doucha, který v posudku „zapomněl“ vyčíslit majetek cca 30 dceřiných firem.

Jak se kradlo v kauze OKD

Domnívám se, že kauza OKD je jedna velká série podfuků:

 • počínaje vložením 44 000 bytů do podnikového majetku OKD,
 • dobrovolným rozhodnutím státu připravit se o kontrolní balík akcií v roce 1996,
 • tunelováním při nákupu OKD Karbon Investem,
 • přes prodej 46 % podílu hluboko pod cenou v roce 2004, až po
 • následné tunelování firmy, kde Bakala poškodil zejména investory (nabídkou na burze a vydáním bezcenných dluhopisů při současném tunelování).

Další podfuk se teprve chystá, a to až se zjistí, že náklady na rekultivaci po těžbě musí hradit daňoví poplatníci, protože Bakala netvořil dostatečné rezervy na rekultivaci a zisky z firmy vysál.

Právě prodej minoritního podílu 46 % se řešil u soudu. To, že Sobotka dnes poukazuje na to, že podváděli i jiní před ním, je sice hezké, ale pouze tím odvádí pozornost od projednávané kauzy a také vzbuzuje otázku, proč s tím nic nedělal, když to jako ministr financí věděl a měl řešit, protože nárok ještě nebyl promlčený.

Ale zpět k prodeji minoritního podílu, který Bakala dostal od Grossovy vlády ČSSD v podstatě za hubičku – spolu se spoustou polností, bytů a firem navíc zdarma. Sobotka totiž v roce 2004 jako ministr financí na vládě navrhl, aby byl skoro poloviční podíl OKD zprivatizován firmě Karbon Invest za cenu 4,1 miliardy korun. Reálná hodnota celého majetku OKD se pohybovala kolem 50 miliard korun. Velká část majetku firmy vůbec nebyla předmětem ocenění nebo byla oceněna za zlomek ceny (jako byty OKD).

V té době už Bakala ovládal Karbon Invest, který v květnu 2004 ještě před privatizací tajně koupil za cenu kolem 10 miliard korun. Tohle byla cesta, jak Sobotka přihrál Bakalovi miliardové majetky a udělal z Bakaly jednoho z nejbohatších Čechů.

Sobotka naprosto nepochopitelně i dnes u soudu hájil názor, že stát prodal OKD bez výběrového řízení za tržní cenu.

Bakala zosnoval spiknutí proti českému státu

Máslo na hlavě v této kauze má nejen ČSSD, jejíž vláda privatizaci schválila, ale také ANO, TOP09 i ODS. Považuji tuto kauzu za spiknutí proti daňovým poplatníkům. Jde patrně o jednu z největších kauz v Česku s celkovou odhadovanou škodou kolem 20 miliard korun. Ani dnes ministr financí, vláda a sněmovna nedělají nic pro to, aby se privatizace rozkryla a Bakala škody aspoň částečně nahradil.

Bakala si zařídil lidi jak na straně Ministerstva financí, tak fondu národního majetku, dokonce i lobbisty u Evropské komise. Vlastnil média a byl ve střetu zájmů ještě než to bylo cool. Na tomto spiknutí se podílejí i některé politické strany a někteří politici:

 • Předně Sobotkův kamarád advokát Pokorný dělal v této věci poradce pro Bakalu, když Sobotka nesl privatizaci na vládu. Následně advokátní kancelář téhož Pokorného psala za Ministerstvo financí vyjádření pro Evropskou komisi, že bylo vše v pořádku.
 • Bakala si zařídil, že Pavel Kuta jako jeho člověk bude mít na Fondu národního majetku privatizaci na starosti. Manažer Pavel Kuta předtím pracoval pro Bakalovu Patrii.
 • Bakala pracoval jako ekonomický poradce předsedy KDU-ČSL Josefa Luxe, byl také údajně přítelem guvernéra ČNB Josefa Tošovského a velmi blízkým přítelem bývalého prezidenta Václava Havla, kterému navrhoval lidi do funkcí.
 • Pavel Telička, europoslanec hnutí ANO, vyinkasoval od Bakaly přes 50 milionů korun za lobbing u Evropské komise ve věci OKD.
 • ODS od něho dostala předvolební sponzorský dar 15 milionů, TOP09 8 milionů a Věci veřejné 6 milionů, to vše bylo v roce 2010 zveřejněno samozřejmě až po volbách. Jde o peníze špinavé, velmi pravděpodobně vytunelované z OKD.
 • Bývalý předseda TOP09 Karel Schwarzenberg je Bakalův přítel a obchodní partner, společně například zprivatizovali Becherovku a vlastnili časopis Respekt. Vedle nákupu vydavatelství Economia a nákupu luxusních obchodů v Pařížské ulici šlo o jeden z mnoha kroků, kterými si Bakala dávno před Babišem kupoval média a přízeň elit.

Je nehorázné, že uplacené strany zabránily ustavení vyšetřovací komise sněmovny. Proti ustavení vyšetřování hlasovaly všechny kluby poslanců s výjimkou Úsvitu, přičemž hlasování bylo zařízeno tak, aby ho mediálně „přebilo“ vystoupení Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo.

ZDROJ: pirati.cz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Radek Mrňa 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 4 705,00 Kč
Vybráno 13.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 8 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.