SAM
16.11.2020
Kategorie: Společnost

Snad radši chcípnout na covid než na osamělost!

Sdílejte článek:

VLADIMÍR T. GOTTWALD

vladimir-t-gottwald64501805_0Bývám teď po předlouhé dny sám. Obvykle několik předlouhých dní v kuse, a druhdy až týden, nevidím živého člověka. Ta hrůzná osamělost,  ta krutá sociální sociální izolace mne ničí a deptá víc než kdekterá fyzická choroba. Takže si čím dál častěji říkám, jestli bych snad radši nechcípnul na covid.

Ne že bych byl nadmíru komunitní, neřkuli stádní typ, druhdy jsem leckdy před světem prchl a rád byl sám. Zalezl jsem sem do jeskyně, vstup zavalil balvanem, a užíval si toho, že klíďopíďo mohu být třeba i nečesaný, nemytý (rozmarýnou přikrytý). Leč (kterak dí pozapomenutý klasik):  „Wenn es zu ist, ist es zu viel!“

Jenže když mi ten východ z jeskyně zavalili zvenku, tak mi teď čím dál víc chybí ty chvíle, kdy jsem si jen tak, mírnyx-týrnyx, zašel k některému sousedovi či do putyky, třeba jen na kafe a cigáro či přečíst noviny nebo Reflex, ale mezi skutečnými lidmi, abych se přesvědčil, že nejsem na světě sám a že jiní lidé opravdu existují a nejsou jen virtuální.

A poprvé jsem se teď dokonce dopustil zrůdné úvahy, jestli pro mou maminku nakonec vlastně nebylo štěstím, když před rokem umřela. Protože byla přivyklá na to, že jsem za ní takřka denně chodil, povídal si s ní a zpíval, četl jí, nosil jí polívku nebo zmrzlinu a krmil ji, anebo u ní jen seděl a držel ji za ruku… Že nebyla sama.

Jo, jistě, i takový člověk jeskynní, jakým snad jsem, má povědomí o rozličných vymoženostech moderního světa, ba znám a zvládám užívat i toho (někdy diskutabilního) dobrodiní sociálních sítí, telefonu, messengerů či Skypu. Co si ale budem povídat, nejni to vono! To všechno jsou jenom chabé náhražky – něco jako ukájet svou sexuální vyprahlost masturbací u choulostivých necudných stránek. A přestože ani proti tomu principiálně nic nemám, jsem i nadále přesvědčen, že zašukat si je miliónkrát lepší než kydlit si šášu u porna.
A jak tak v té sociální izolaci trpím deficitem reálných kontaktů, pokusil jsem se chlácholit tím, že jsem pohledal u odborníků, zda na té osamělosti přecejen nejsou aspoň nějaká pozitiva. – A zjistil jsem, že nejsou. Naopak, že osamělost je rizikovým faktorem pro vznik somatických a duševních poruch, vede k vyšší nemocnosti a úmrtnosti. Že ta osamělost je spojena s depresí, nedostatečnou kvalitou spánku, úzkostí, poruchami paměti a schizofrenií, že narušuje i kognitivní funkce. A navíc zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku a kardiovaskulárních onemocnění, zhoršuje funkci imunitního systému i funkci jaterních enzymů. Že osamělost zkracuje dobu přežití na polovinu, a to jak u lidí, trpících běžným stresem, tak i u nemocných, včetně pacientů trpících rakovinou… Tak tohle jsem se dočetl u odborníků – No potěškoště!
Já vůl to snad radši ani neměl číst!

A jak jsem tak sám, a blbnu a hrabe mi, tak sám sebe přistihuju, že i na těch pitomých sociálních sítích jsem podebraný a nedůtklivý a protivný. A to i sám sobě!
Takže se tímto omlouvám Vám všem, na které snad jsem v poslední době ještě protivnější než jindy!
Je to holt tím, že mně chybíte.

PS: Jestli tady na tu samotu osaměle chcípnu, tak ať mě snad radši zahrabou do nějakého masového hrobu, abych aspoň po smrti nebyl tak sám…

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 15 750,00 Kč
Vybráno 45.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 090 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,53 out of 5)
Loading...
30 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)