23.9.2013
Kategorie: Společnost

Smutné konce ODS očima Tomáše Haase, bývalého poradce presidenta Klause

Sdílejte článek:

REDAKCE PP A TOMÁŠ HAAS 23|09|2013

Na facebooku se objevil velmi dobrý rozbor současných problémů kdysi silné a sebevědomé ODS. Tomáš Haas, který patří téměř k otcům zakladatelům a pracoval mnoho let v přední politické linii strany, je natolik znechucen chováním současných partajních špiček i některých řadových členů, že napsal tuto kritickou, ale jistě dobře míněnou, analýzu. Zvolil formu dopiu, ve kterém “vysvětluje” dnešní téměř nevolitelnost modré strany:

 

 

“Vážení,

s ohromením zjišťuji, že být upřímný a říkat lidem pravdu do očí, se u nás ještě nevžilo. Já jsem prožil většinu svého života v zemích, kde je to něco, o čem se nediskutuje. Kde, když někdo poradí tomu, kdo pomoc potřebuje, je to přijímáno s povděkem. U nás se, jak je vidět, z člověka stává třídní nepřítel. Nedá se nic dělat, je to v nás. A tak budeme mlčet a strkat hlavu do oprátky. Protože ozvat se nemůžeme, blíží se volby a mohli bychom na sebe prozradit, že ODS je ovládaná kmotry, což volič jistě ještě neví. Že ODS ztratila za posledních 6 let více než milionu voličů, což volič jistě ještě neví. Že ODS ztrácí už i členskou základnu, což volič jistě ještě neví. A tak to musíme tajit a proboha hlavně proti tomu nic nedělat, protože se blíží volby a mohli bychom na sebe něco ošklivého prozradit..

 

Na lodi by se rozezněl lodní zvon a posádka by se hrnula k pumpám. U nás se zvon zahalí do hadrů, aby nebyl slyšet, a posádka se choulí jeden k druhému a s úzkostí poslouchá, jestli přece jen není slyšet něco, co by se dalo pokládat za poplašné zvonění.

 

Já jsem politiku vystudoval na universitě v Torontu. Pracoval jsem pro Kanadskou Konzervativní stranu dvě desítky let jako konzultant v kampaních i jinak. V Ontarijské provinční straně, i ve straně federální. Do ODS jsem vstoupil v roce 1992 a byl jsem předsedou největší pražské oblasti a členem regionální rady po čtyři roky. Byl jsem poradcem několika ministrů ODS, byl jsem poradcem premiéra a předsedy ODS, byl jsem poradcem prezidenta republiky, bývalého předsedy ODS. To neříkám proto, že se chci chlubit. Ostatně většina z vás to ví. Říkám to proto, že chci připomenout, že o politice, o té “venku” i o té naší, tady doma, toho trochu vím.

 

A teď se dozvídám, že straně škodím, protože nedržím, abych to řekl po dělnicku, hubu. Nedržel jsem ji osm let. Psal jsem články a analýzy, ve kterých jsem rozebíral to, co je největším problémem ODS a co jí nejvíc škodí. Nenávídím větu “já jsem to říkal”, ale bohužel, je to pravda. Problémy, o kterých jsem kdysi psal, že ODS hrozí, ji mezi tím úplně zachvátily. Dnes už to dospělo tak daleko, že kandidát na vedoucí funkci ve straně se radí s nečleny ODS, s nejvíce medializovaným kmotry v této zemi o postupu na kongresu, ve kterém je zvolen prvním místopředsedou. Za několik měsíců vypukne skandál, po kterém předseda odstoupí a onen místopředseda se stane jednajícím předsedou a tváří strany v mediích.. O svých poradách s kmotry prozradí vše tisku, dokonce i to, o čem se s panem Rittigem radil.

 

Od začátku června ví ODS o tom, že s nejvyšší pravděpodobností a posléze s jistotou budou předčasné volby. ODS nesvolá kongres, leadři krajských kandidátek jsou členstvu nadiktováni, v mnoha oblastech ani neproběhne výběr kandidátů podle stanov. Volební program je vydáván jako sešitový román až teď. Hovořil jsem s několika kandidáty a slyším od nich, že ani oni ještě neznají kompletní program, který v případě jejich zvolení mají propagovat a prosazovat a který mají obhajovat a propagovat v kampani.

 

To asi nevadí. Budou volby, tak se musíme semknout. Ozvat se a zvonit na polach, je defeatismus. Komu na straně záleží, se má semknout a mlčet. Co kdyby se nepřítel dozvěděl, že ODS má problém? Řešit se to bude až po volbách. Po kterých, smím -li se ptát? Po těchto předčasných? Po Evropských? Po komunálních? Po příštích Senátních? Před volbami se přece problémy neřeší. A my jich jen příští rok budeme mít hned několik. Před volbami máme v této republice pořád. Ale kdosi nám našeptal, že musíme mlčet.

 

Chápu, když mi to říkají lidé, kteří za ODS sedí ve funkcích, někteří deset či patnáct let a máme dokonce matadory, kteří v těch funkcích jsou od převratu a nikdy v životě nebyli ničím jiným, než poslanci nebo zastupiteli ODS. Znám takových několik. V roce 1996 jsem odjel zpět do Kanady a vrátil jsem se v roce 2005. A hádejte co mne zarazilo? Složení poslanecké sněmovny se nezměnilo. S polovinou poslanců ODS jsem si stále mohl tykat. A těch pár, kteří scházeli, jsem našel v Senátu.

 

 

A straně hrozila ztráta voličů a ztráta politické relevance. Psal jsem, varoval jsem, hovořil jsem o problému s kde kým. Jediní, kdo rozuměli tomu, co říkám, byli premiér Topolánek a senátor Kubera.

 

Když jsem varoval, že pnutí mezi ODS a jejími voliči roste a že je nutno s tím něco dělat, protože hrozí, že to jednou praskne, dostalo se mi již v roce 2008 odpovědi, že nemám být defétista, mám být klidný, protože takhle u nás politika nefunguje. A tutéž odpověď slyším stále. Hlavně od lidí, kteří se mylně domnívají, že proto, že sedí ve Sněmovně, v Senátu či v zastupitelstvech již deset let, nebo dokonce ještě déle, jsou zkušenými politiky a experty na demokracii.

 

Nejsou ani jedním, ani druhým.

 

Nevědí nic o politice, vědí vše o systému dohod, kompromisů, dealů a zákulisních jednání. Protože to se u nás považuje za politiku. O tom, že někde tam venku je volič a že ten bude rozhodovat o tom, kdo je a kdo není dobrým politikem, v životě neslyšeli. A politika fungovala, rok co rok, přesně tak, jak jsem ve svých analýzách psal. A strana postupně ztratila milion voličů.

 

Já volám po tom, aby se členská základna probudila, aby ti, kterým na ODS záleží, dali své hlasy dohromady a ODS podpořili. Že jí škodí ti, kdo odmítají cokoliv dělat. Já tvrdím, že tam venku je mnoho voličů, těch, kteří ODS volit chtějí, anebo ji volili dříve a volili by ji znovu, ale ODS jim k tomu nedává jediný důvod, nedává jim naději na změnu. Naopak, uráží je a prohlašuje je za “krysy, které opustily loď”. Loď, která má slepou, hluchou a netečnou posádku a kterou řídí ti, kteří ji z rukou členů vyrvali.

 

Jsem, abych pravdu řekl, docela překvapený, protože jsem se domníval, že zde na FB jsem mezi přáteli, mezi lidmi inteligentními a rozumně uvažujícími. A od těch nyní slyším, že ODS škodím. Je jedno, že si myslím pravý opak, že dávám ODS možná poslední rady před tím, než bude jakákoliv rada zbytečná.

 

Obávám se, že již i oni podlehli dojmu, že ODS problém nemá, nebo o něm nesmí mluvit, protože “špinavé prádlo se pere doma”. Že to špinavé prádlo již roky není doma, ale vlaje nad všemi ulicemi a tahají se o ně psi, jim nevadí. Kdosi ve vedení strany řekl tu kouzelnou větu o špinavém prádle a tak poslušně mlčíme.

 

Moje zkušenosti s politikou, která ve skutečnosti funguje všude stejně, protože lidé jsou všude na světě v zásadě stejní a politika je o věcech veřejných, o ideách, které motivují lidi, o společnosti, o lidech, mi praví, že tam venku jsou voliči, kteří ODS volit chtějí. Nechtějí ale volit karikaturu politické strany, která vede karikaturu politiky pod vedením karikatur politiků.

 

Zřejmě by bylo nejlepší, abych mlčel a do politiky se nepletl, protože jí, na rozdíl od mých bohorovných kritiků, nerozumím.

 

Snad příliš nepopudím, když ODS a její věrné členské základně dám ještě jednu radu (ne že bych si dělal zbytečnou naději že ji přijmou).

 

Když už si ODS začala hrát se svým logem, a vedle svobodně letícího ptáka používá zakřiknutého pípajícího ptáčka, měla by jít ještě o krok dál a změnit ptáka ve svém symbolu za bílého, hlavu do písku strkajícího pštrosa, případně ty tři na bobku sedící opice. Nevidím, neslyším, nemluvím.

 

Byl by to dokonalý symbol toho, co se z ODS stalo.”

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Miloslav Zabloudil 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Richard Kovaříček 500,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Aleš Berka 300,- Kč, Mgr. Eva Kocábková 1000,- Kč, Pavel Janda 300,- Kč, David Stránský 1000,- Kč, Bc. Hynek Julínek 1000,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Ondřej Vodehnal 200,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Martin Macháček 200,- Kč, Luděk Kurka 200,- Kč, Miroslav Meder 650,- Kč, Robert Schlesinger 1000,- Kč, Vilém Černohorský 150,- Kč, Libor Fránek 50,- Kč, Otakar Matěk 50,- Kč, Eva Bielovicová 300,- Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Irena Mathauser 500,- Kč, Jan Slaba 200,- Kč, Petr Žabička 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč, Alena Fuszteiová 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Markéta Frydlová 200,- Kč, Milan Černý 1000,- Kč, Marie Svajdová 200,- Kč, Vojtěch Smrčka 1000,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, Petra Rohlíčková 300,- Kč, Martin Vojtíšek 500,- Kč, Jiří Mondek 500,- Kč, Helena Kominíková 100,- Kč, Michal Horák 666,- Kč, Hana Pekárková 300,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Pavel Michalík 500,- Kč, Jaroslav Borufka 300,- Kč, Rene Grabmuller 2000,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Mgr. Jiří Kraus 1984,- Kč, Jaroslav Neuman 200,- Kč, Martina Franzová 1000,- Kč, Jan Traxler 1000,- Kč, Josef Tuček 500,- Kč, Milan Zelina 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, František Šmíd 1000,- Kč, Milan Hlaváček 200,- Kč, Šárka Průdková 300,- Kč, Nezn. dárce (poštou) 250,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Ladislav Matoušek 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Jozef Sykora 249,80 (10 eur), Josef Bílek 200,- Kč, Jan Králíček 1000,- Kč, Jan Cerny 5000,- Kč, Vitesse PSP Ltd. 100,- Kč, Jan Pšenička 400,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 300,- Kč, Jiří Chudý 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Josef Bárta 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 45 415,80 Kč
Vybráno 129.75%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 15 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
7 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.