elektromobil_1
22.2.2018
Kategorie: Ekonomika

Smutné konce norského elektrického autoexperimentu

Sdílejte článek:

AF

Norsko dokola ukazuje světu, že umělá podpora elektromobilů bez adekvátního zázemí je akorát cestou k problémům. Tamních elektromobilů je už zkrátka teď příliš.

Prakticky celý vyspělý svět v posledních letech přemýšlí, jak co nejrychleji změnit typický způsob pohonu osobních aut. Spalovací motory se nezdají být dostatečně ohleduplné k přírodě, a tak přednost dostávají ty elektrické. A i když takový závěr není nezpochybnitelný, politická i úřednická mašinérie dávno míří tímto směrem.

Podpora elektromobilů napříč Evropou je už léta ohromná, dotovány jsou na straně výroby i prodeje, od Evropské unie i jednotlivých států. Na jejich popularitu to nemělo a nemá dramatický vliv, Norsko se ale svého času rozhodlo ukázat světu, že to jde. Motivace od norských úřadů k nákupu elektromobilu zahrnují osvobození od daní při registraci auta, od DPH, mýtného, parkovacích poplatků a u veřejných nabíječek od platby za elektřinu, řidičům byly k dispozici i pruhy pro autobus. Seveřané tak podporují nový směr s nadšením, ale bez dlouhodobé strategie. Velkorysé dotace a nemalé úlevy skutečně spustily vlnu zájmu o elektroauta, jenže přehnanému nárůstu nestíhá sekundovat výstavba infrastruktury.

Svolení k využití autobusových pruhů bylo zrušeno, přesto ke konci roku 2017 jeden ze tří nových zákazníků odjížděl v tichosti čistého elektromotoru nebo hybridem. V hlavním městě je odhadem 80 000 takových aut, ale k tomu jen asi 1 300 veřejných dobíjecích stanic. Představte si, že nabíjení trvá reálně několik hodin, najednou jsou čísla v nepoměru.

Byrokracie nakloněná elektromobilně pochopila, že se přepočítala. „Každý rok zvyšujeme počet dobíjecích míst o 26 %, ale počet elektromobilů roste ročně o více než 100 %. Nůžky se rozevírají víc a víc,” popsal celý problém Sture Portvik z vedení Osla. Nedostatek nabíječek je základní hrozba, protože studené klima kapacitě baterii nepřidá, ale hlavně 60 % obyvatel Osla nemá možnost nabíjet svůj elektromobil jinde, než u veřejných stanic – bydlí v bytě bez garáže.

Norové jsou ale nepoučitelní a do roku 2025 by chtěli mít dopravu stoprocentně elektrickou. Budou muset přehodnotit plány? To je otázka, už i asociace elektrických vozidel ale doporučuje kupovat ekologická auta jen v případě, že může vlastník připojit nabíjecí kabel z domu. Jinak se totiž z dobíjení stává potíž.

Jak moc velká může být, ukazují záběry Tesly Model X jednoho z norských majitelů, který na cestách vyřešil doplnění energie po svém. Asi si těžko dokážeme představit, že by majitel třeba Mercedesu třídy S, podobně luxusního vozu za podobnou cenu, tankoval palivo u nějakého pokoutného prodejce podobným způsobem. Když se ale necháte dotacemi zlákat ke koupi elektromobilu v době, kdy pro ně neexistuje adekvátní zázemí, může to dopadnout i tak.

Řidič bzučícího SUV zjevně v zoufalosti raději „vyskočil” na krajnici těsně k domu, aby k jeho vozu dosáhla nabíjecí šňůra, nejspíše v Smutné konce norského elektrického experimentu. Lidé „tankují” auta, kde se dá - 1 - Tesla Model X nabijeni na strme krajnici Nizozemsko 01situaci, kdy se k tomuto zdroji pokusilo připojit více podobných vozů. Auto se div nepřevrátí, ale aspoň má jistotu, že se dostane „k lizu”, což je pro vůbec možnost pokračování v cestě rozhodující. Není to… smutné?

Elektromobily, proč ne, ale pokud jejich rozmach bude probíhat pod takovým nátlakem, jako v Norsku, nemůže to nikdy skončit jinak než problémem. A právě s tím se teď Norové musí potýkat, i když má většina prodaných aut pořád čistě nebo alespoň také spalovací motor a rozmach elektrické mobility nepřišel jako blesk z čistého nebe…

ZDROJ: Auto Junk, autoforum.cz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 506 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...
1 komentář