elektromobil_1
22.2.2018
Kategorie: Ekonomika

Smutné konce norského elektrického autoexperimentu

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

AF

Norsko dokola ukazuje světu, že umělá podpora elektromobilů bez adekvátního zázemí je akorát cestou k problémům. Tamních elektromobilů je už zkrátka teď příliš.

Prakticky celý vyspělý svět v posledních letech přemýšlí, jak co nejrychleji změnit typický způsob pohonu osobních aut. Spalovací motory se nezdají být dostatečně ohleduplné k přírodě, a tak přednost dostávají ty elektrické. A i když takový závěr není nezpochybnitelný, politická i úřednická mašinérie dávno míří tímto směrem.

Podpora elektromobilů napříč Evropou je už léta ohromná, dotovány jsou na straně výroby i prodeje, od Evropské unie i jednotlivých států. Na jejich popularitu to nemělo a nemá dramatický vliv, Norsko se ale svého času rozhodlo ukázat světu, že to jde. Motivace od norských úřadů k nákupu elektromobilu zahrnují osvobození od daní při registraci auta, od DPH, mýtného, parkovacích poplatků a u veřejných nabíječek od platby za elektřinu, řidičům byly k dispozici i pruhy pro autobus. Seveřané tak podporují nový směr s nadšením, ale bez dlouhodobé strategie. Velkorysé dotace a nemalé úlevy skutečně spustily vlnu zájmu o elektroauta, jenže přehnanému nárůstu nestíhá sekundovat výstavba infrastruktury.

Svolení k využití autobusových pruhů bylo zrušeno, přesto ke konci roku 2017 jeden ze tří nových zákazníků odjížděl v tichosti čistého elektromotoru nebo hybridem. V hlavním městě je odhadem 80 000 takových aut, ale k tomu jen asi 1 300 veřejných dobíjecích stanic. Představte si, že nabíjení trvá reálně několik hodin, najednou jsou čísla v nepoměru.

Byrokracie nakloněná elektromobilně pochopila, že se přepočítala. „Každý rok zvyšujeme počet dobíjecích míst o 26 %, ale počet elektromobilů roste ročně o více než 100 %. Nůžky se rozevírají víc a víc,” popsal celý problém Sture Portvik z vedení Osla. Nedostatek nabíječek je základní hrozba, protože studené klima kapacitě baterii nepřidá, ale hlavně 60 % obyvatel Osla nemá možnost nabíjet svůj elektromobil jinde, než u veřejných stanic – bydlí v bytě bez garáže.

Norové jsou ale nepoučitelní a do roku 2025 by chtěli mít dopravu stoprocentně elektrickou. Budou muset přehodnotit plány? To je otázka, už i asociace elektrických vozidel ale doporučuje kupovat ekologická auta jen v případě, že může vlastník připojit nabíjecí kabel z domu. Jinak se totiž z dobíjení stává potíž.

Jak moc velká může být, ukazují záběry Tesly Model X jednoho z norských majitelů, který na cestách vyřešil doplnění energie po svém. Asi si těžko dokážeme představit, že by majitel třeba Mercedesu třídy S, podobně luxusního vozu za podobnou cenu, tankoval palivo u nějakého pokoutného prodejce podobným způsobem. Když se ale necháte dotacemi zlákat ke koupi elektromobilu v době, kdy pro ně neexistuje adekvátní zázemí, může to dopadnout i tak.

Řidič bzučícího SUV zjevně v zoufalosti raději „vyskočil” na krajnici těsně k domu, aby k jeho vozu dosáhla nabíjecí šňůra, nejspíše v Smutné konce norského elektrického experimentu. Lidé „tankují” auta, kde se dá - 1 - Tesla Model X nabijeni na strme krajnici Nizozemsko 01situaci, kdy se k tomuto zdroji pokusilo připojit více podobných vozů. Auto se div nepřevrátí, ale aspoň má jistotu, že se dostane „k lizu”, což je pro vůbec možnost pokračování v cestě rozhodující. Není to… smutné?

Elektromobily, proč ne, ale pokud jejich rozmach bude probíhat pod takovým nátlakem, jako v Norsku, nemůže to nikdy skončit jinak než problémem. A právě s tím se teď Norové musí potýkat, i když má většina prodaných aut pořád čistě nebo alespoň také spalovací motor a rozmach elektrické mobility nepřišel jako blesk z čistého nebe…

ZDROJ: Auto Junk, autoforum.cz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2018: *****

Ludmila Karská 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Meder 250,- Kč, Věra Vladyková 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Anonymní dárce 300,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Čermák 100,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Libor Heidler 500,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Tomáš Foldyna 1006,20 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 9 039,20 Kč
Vybráno 25.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
30 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.