elektromobil_1
22.2.2018
Kategorie: Ekonomika

Smutné konce norského elektrického autoexperimentu

Loading...
Sdílejte článek:

AF

Norsko dokola ukazuje světu, že umělá podpora elektromobilů bez adekvátního zázemí je akorát cestou k problémům. Tamních elektromobilů je už zkrátka teď příliš.

Prakticky celý vyspělý svět v posledních letech přemýšlí, jak co nejrychleji změnit typický způsob pohonu osobních aut. Spalovací motory se nezdají být dostatečně ohleduplné k přírodě, a tak přednost dostávají ty elektrické. A i když takový závěr není nezpochybnitelný, politická i úřednická mašinérie dávno míří tímto směrem.

Podpora elektromobilů napříč Evropou je už léta ohromná, dotovány jsou na straně výroby i prodeje, od Evropské unie i jednotlivých států. Na jejich popularitu to nemělo a nemá dramatický vliv, Norsko se ale svého času rozhodlo ukázat světu, že to jde. Motivace od norských úřadů k nákupu elektromobilu zahrnují osvobození od daní při registraci auta, od DPH, mýtného, parkovacích poplatků a u veřejných nabíječek od platby za elektřinu, řidičům byly k dispozici i pruhy pro autobus. Seveřané tak podporují nový směr s nadšením, ale bez dlouhodobé strategie. Velkorysé dotace a nemalé úlevy skutečně spustily vlnu zájmu o elektroauta, jenže přehnanému nárůstu nestíhá sekundovat výstavba infrastruktury.

Svolení k využití autobusových pruhů bylo zrušeno, přesto ke konci roku 2017 jeden ze tří nových zákazníků odjížděl v tichosti čistého elektromotoru nebo hybridem. V hlavním městě je odhadem 80 000 takových aut, ale k tomu jen asi 1 300 veřejných dobíjecích stanic. Představte si, že nabíjení trvá reálně několik hodin, najednou jsou čísla v nepoměru.

Byrokracie nakloněná elektromobilně pochopila, že se přepočítala. „Každý rok zvyšujeme počet dobíjecích míst o 26 %, ale počet elektromobilů roste ročně o více než 100 %. Nůžky se rozevírají víc a víc,” popsal celý problém Sture Portvik z vedení Osla. Nedostatek nabíječek je základní hrozba, protože studené klima kapacitě baterii nepřidá, ale hlavně 60 % obyvatel Osla nemá možnost nabíjet svůj elektromobil jinde, než u veřejných stanic – bydlí v bytě bez garáže.

Norové jsou ale nepoučitelní a do roku 2025 by chtěli mít dopravu stoprocentně elektrickou. Budou muset přehodnotit plány? To je otázka, už i asociace elektrických vozidel ale doporučuje kupovat ekologická auta jen v případě, že může vlastník připojit nabíjecí kabel z domu. Jinak se totiž z dobíjení stává potíž.

Jak moc velká může být, ukazují záběry Tesly Model X jednoho z norských majitelů, který na cestách vyřešil doplnění energie po svém. Asi si těžko dokážeme představit, že by majitel třeba Mercedesu třídy S, podobně luxusního vozu za podobnou cenu, tankoval palivo u nějakého pokoutného prodejce podobným způsobem. Když se ale necháte dotacemi zlákat ke koupi elektromobilu v době, kdy pro ně neexistuje adekvátní zázemí, může to dopadnout i tak.

Řidič bzučícího SUV zjevně v zoufalosti raději „vyskočil” na krajnici těsně k domu, aby k jeho vozu dosáhla nabíjecí šňůra, nejspíše v Smutné konce norského elektrického experimentu. Lidé „tankují” auta, kde se dá - 1 - Tesla Model X nabijeni na strme krajnici Nizozemsko 01situaci, kdy se k tomuto zdroji pokusilo připojit více podobných vozů. Auto se div nepřevrátí, ale aspoň má jistotu, že se dostane „k lizu”, což je pro vůbec možnost pokračování v cestě rozhodující. Není to… smutné?

Elektromobily, proč ne, ale pokud jejich rozmach bude probíhat pod takovým nátlakem, jako v Norsku, nemůže to nikdy skončit jinak než problémem. A právě s tím se teď Norové musí potýkat, i když má většina prodaných aut pořád čistě nebo alespoň také spalovací motor a rozmach elektrické mobility nepřišel jako blesk z čistého nebe…

ZDROJ: Auto Junk, autoforum.cz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Eduard Ezer 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Roman Dejmal 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Richard Urinovský 200,- Kč, Vít Fortelka 2020,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč

Celkem za měsíc: 10 851,60 Kč
Vybráno 31.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 268 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
30 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.