Nizozemsko_problemy_s_dobijenim_elektromobilu_Perex_503_0
10.1.2020
Kategorie: Ekonomika

Smutné konce nizozemské elektrické pohádky, lidé už teď nemají kde „tankovat”

Sdílejte článek:

PETR MILER

Jen něco přes rok podporuje Nizozemsko elektrická auta takovým způsobem, že je skoro hřích je nekoupit. Přesto tak krátká doba stačila k tomu, aby se doslova přemnožila.

Nizozemsko je v případě elektrického pohonu aut jedním z evropských i světových tahounů. Elektromobily loni začaly dominovat tamním prodejům takovým způsobem, že Tesla Model 3 coby lídr žebříčku nejžádanějších vozů oslovuje více lidí než VW Golf a Polo dohromady, jak ale asi už tušíte, nestalo se tak dílem uvědomělosti Nizozemců.

Úspěch alternativního pohonu se dostavil jen díky jejich zvýhodňování resp. znevýhodňování ostatních aut. Situace zašla tak daleko, že v roce 2019 bylo možné koupit Teslu Model 3 za cenu odpovídající Opelu Astra a mít vůz srovnatelný s lepšími verzemi BMW řady 3 (které je pochopitelně nesrovnatelně dražší). Hloupý kdo dává, hloupější kdo nebere, říká se. A tak Nizozemci berou plnými hrstmi.

Největší země Nizozemského království není z tohoto stavu úplně šťastná, neboť výsledkem je hlavně zvýhodnění aut pro bohatší a nedostupnost nových aut pro ty ostatní. Od 1. ledna tak podpora citelně klesla a je otázkou, jak budou prodeje elektromobilů vypadat letos, přesto jediný celý rok štědrého přerozdělování stačil k tomu, aby elektrická pohádka začala nabírat špatný konec.

Prodejní úspěch totiž není to jediné, co elektromobily potřebují ke své životaschopnosti. Díky zmíněnému se Nizozemsku rychle přemnožily, což začalo způsobovat problémy. A tím největším je kritický nedostatek míst, kde by bylo možné auta dobíjet. Upozorňuje na to Roland Ferwerda, což není žádný šéf ropné lobby, ale ředitel Národní platformy pro rozvoj dobíjecí infrastruktury. Ten zkrátka zdaleka neodpovídá tomu, co by vzhledem k počtu prodaných aut bylo třeba.

Ferwerda konstatuje, že v Nizozemsku je sice 150 tisíc dobíjecích míst, plných 100 tisíc z nich je ale soukromých – jsou tedy v rezidencích majitelů takový aut nebo v sídlech firem, které je provozují. Jen 50 tisíc je veřejných, z nichž naprostá většina pracuje s výkonem okolo 12 kW, a dobití auta s větším akumulátorem tedy trvá okolo 8 hodin. Člověk nemusí být zrovna matematický klokan, aby si spočítal, že při odbytu 30 tisíc Tesel Model 3 jen za loňský rok (mimochodem více jak 10 procent celosvětových prodejů tohoto vozu) není kde auta plnit elektřinou.

Ferwerda říká, že ani v optimálním případě, kdy by všichni zůstali u dobíjecích míst jen po nezbytný čas, by současná infrastruktura nestačila, většina lidí ale svá auta dobíjí přes noc, a tak každé veřejné místo „blokují” po 12 i více hodin. Řešením pak nejsou ani Superchargery Tesly, které jednak slouží jen Teslám, jsou ale také věčně přeplněné. V tu chvíli dobíjí auta menším výkonem a tedy výrazně déle než možnou hodinu či méně.

Je třeba zopakovat, že takové potíže začínají Nizozemci řešit v době, kdy podpora elektromobilů trvá jen něco přes rok a auta na elektřinu pořád tvoří jen jednotky procent všech automobilů v provozu. Jinými slovy, přes 90 procent aut stále spaluje benzin nebo naftu, přesto jsou tu takové problémy. A to se bavíme o velmi bohaté zemi s velmi malými dojezdovými vzdálenostmi kamkoli – pokud pomineme městské státy, je Nizozemsko nejhustěji obydlenou zemí Evropy. Jak v jiných, větších a chudších zemích chtějí třeba už za 10 nebo 15 let auta na fosilní paliva úplně zakázat?

Podpora státu jednoduše donutila lidi nakupovat elektromobily takovým tempem, které nechalo budování infrastruktury daleko za sebou a je otázkou, jestli vůbec někdy může srovnat krok. Musíme se znovu ptát, zda je nutné na rozmach elektrických aut s vědomím takových důsledků tak moc tlačit. Nechme věcem volný průběh, nechme elektromobily prosadit se svými přirozenými výhodami v momentě, kdy budou představovat efektivnější a uživatelsky přívětivější řešení. Na podobné volání bohužel zejména Evropská unie a řada jejích zemí neslyší.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Alexandra Sklenková 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Martin Ovsenak 200,- Kč, Jan Nedved 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Miroslav Bojanovský 300,- Kč, Jiří Fridrich 100,- Kč, Oldřich Smejkal 999,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Luděk Tesarčík 200,- Kč, Blahomír Skoupý 444,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 887,- Kč
Vybráno 36.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 8 157 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (43 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
88 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)