PCREKLAMA
16.1.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

Smrtící gender

Loading...
Sdílejte článek:

PETR BURIAN

V Británii zakázali reklamu. V dnešní Orwellovské době nic zvláštního, pokud by ztvárnila fiktivního delikventa jiné než bílé pleti, nebo ženu vykonávající domácí práce. Jenže tentokrát bylo důvodem to, že reklama neztvárnila TO.

TO byla žena. Reklama měla přitáhnout k nákupu počítačového hardwaru, který udělá z vašeho PC raketomet jedniček a nul. V reklamním spotu správně vystoupil vedle bílého mladého uživatele také afrobrit a mladík s asijskými kořeny, smí-li se to tak psát (opravdu nevím, co je zrovna předepsané, doporučené a co ještě povolené). Chybou podle místní rady pro regulaci reklamy ovšem nebylo to, co v reklamě bylo, ale to, co v reklamě nebylo a to TO byla žena, která tam nebyla. Prostě že v reklamě vystupovali tři mladí střapečci a žádná mušlička k nim.

Jako nevím jestli se vyjadřuji dost srozumitelně, ale prakticky se dostáváme do éry, kdy už je závadné i jednání kdy jste neudělali něco, co vám žádný předpis nenařizuje. Protože žádné povinné kvóty na zveřejňování město, moře, kuře, stavení nedílně vedle sebe nejsou a neexistuje ani metodika, podle které by se dalo vypočítat, kolik čeho, kde a kdy se má zmínit. Koneckonců i sama prodejní firma onoho PC mozku správně doložila, že 87,5% jejich zákazníků tvoří mladí muži. Ale bylo jí to hate free platné. Komise rozhodla, že se jedná o škodlivé genderové stereotypy. Sice netuším proč nebyly současně porušeny i gerontové stereotypy, když se ve spotu na pozadí nemihl/a ani žádný stařec/čice o francouzské holi, ale věřím, že členové rady na své sociální nenávisti ještě kladně zapracují.

Ovšem co mě popravdě udivilo je to, proč někomu vadí stereotyp a proč by měl být navíc ještě škodlivý. Možná by si takový člověk při požáru domu rád počkal až ho zraněného ven vynese sličná hasička, když hasič se tam mihl už třikrát, či při půlnočním záchvatu na nemocničním lůžku posečkal na zdravotního bratra, ale já bych na tohle fakt nervy neměl. Tak stejně máme zažité určité stereotypy o klientech gynekologických ordinací, porodních oddělení, anebo třeba o tom, co by vám měl nabídnout escort servis. Dvoumetrový dřevorubec v krajkovém negližé by mě dost nepříjemně překvapil.

Stereotypně také neočekáváme šamana s chrastítky v ordinaci specializovaného lékaře, divadelní scénku při vystoupení filharmonie, kočku na řetězu u boudy, anebo bezdomovce s krabicákem za pultem v lékárně. Stereotypy dávají našemu životu řád a smysl. A koneckonců se je učíme odmala. Proč třeba nevěřit hodným strýčkům, kteří rozdávají dětem před školou bonbóny, pánům, kteří nabízejí studentkám svezení, anebo dvěma zaměstnankyním plynárny, které nesou důchodci osobně přeplatek? Já nevím jak pro vás, ale pro mě jsou tyto osoby rozhodně důvěryhodnější, než parta důchodkyň hrající společně PC hru “kilni ho kulometným sprejem”. Ovšem podle rady by zrovna tato reklama byla v pořádku a vyvážená.

Jak by měly vypadat ony neškodlivé newspeak reklamy to vidíme už dnes. Přesně genderově vyvážená parta úderníků a údernic vtrhne do baru a tam se roztančí při popíjení nealko fujtablu, protože s ním začínají žít život naplno, čtyřicetiletý slévač doma u klavíru skládá oslavnou písničku na slevy v supermarketu a nagelovaný týpek za výkřiku “nevyměknem!” si usrkne z malého prcka Fernetu a pak se u toho ksichtí, jako by měl v zádech právě onoho dvoumetrového dřevorubce v krajkovém negližé. Jen bych chtěl upozornit, že zrovínka z tohoto hnoje se za 10 let stane neomylně ten předepsaný stereotyp, ze kterého už nebude cesty zpět. Protože nepřirozené je lámat násilím něco, co přirozené je.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2020: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Koubský 500,- Kč, Jiří Nováček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Pavel Janeček 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, ing. Jiří Lechner 800,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Josef Malý 250,- Kč, MUDr. Jiří Roh 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Mario Valent 484,78 Kč (20 eur), Karel Kubela 50,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Jurášek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Zuzana Karlová 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč


Celkem za měsíc: 16 237,78 Kč
Vybráno 46.39%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 222 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
Loading...
37 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.