1836219
15.2.2016
Kategorie: Společnost

Smrt šikanované učitelky. Budou agresivní grázlové adekvátně potrestáni?

Sdílejte článek:

EVA VALERIE MAXOVÁ 15|02|2016

Teprve po smrti učitelky, šikanované na Střední průmyslové škole v Praze Malešicích, se ze strany ČŠI a pražského magistrátu začalo něco dít. Kdy a kde došlo k zásadnímu selhání, které vedlo ke smrti bezbranné ženy?

Do českého školství vstoupila s rokem 1989 větší benevolence, vstřícnost, pochopení, tolerance ze strany pedagogů, stejně jako drzost, suverenita a agrese ze strany žáků. Více práv pro žáky méně práv pro učitele.

Zprávou o smrti pětapadesátileté ženy, učitelky na Střední průmyslové škole Na Třebešíně v Praze Malešicích je česká veřejnost šokována. Nebudu se tady zabývat problémem šikany jako takové, kde proti sobě stojí agresor a oběť, ve školním prostředí k ní dochází poměrně často, obvykle však mezi žáky. Spíš se pokusím podívat na tuto událost jako na odstrašující, neboť se tu stala obětí zkušená pedagožka. Obětí psychické a fyzické šikany svých tří studentů na střední škole.

Z dostupných informací, z nichž každého musí zamrazit, se dozvídáme, že šikana benevolentní a nekonfliktní profesorky začala někdy v listopadu loňského roku. Podle svědků se vedení školy o šikaně dozvědělo až letos v lednu, když svědci – spolužáci agresorů natočili video toho, co agresivní mladíci vůči učitelce předváděli, jak ji šikanovali.

Šikana tří studentů spočívala např. v zamykání ženy v kabinetě, bití, kopání, vulgárních slovech, házení předmětů na ni, dokonce jednou prý byla zamčena v kabinetě se slovy:„Ty krávo, ty už učit nebudeš!“ 

Ano, tohle se na průmyslovce v Praze Malešicích opravdu dělo, a přesto bylo ticho po pěšině. Teprve po smrti paní učitelky se veřejnost od Ondřeje Andryse, náměstka ústředního školního inspektora dozvídá: „Samozřejmě, když se vyskytne šikana, má to řešit ředitel, a to na všech frontách. Policie bude šetřit, zda existuje souvislost mezi její smrtí a touto šikanou. Nikdy jsme neměli podnět na jakýkoli druh šikany v této škole.”

Co je to za školu, kde dochází několik měsíců  k šikaně pedagoga v takové brutalitě a co je to za vedení školy, které se tváří, že se nic neděje, snad proto, aby se nepoškodila pověst školy?! O skutečné brutální promyšlenosti tří grázlů, agresorů z této průmyslovky, svědčí jimi natočené video.

Případ šikanované učitelky, která se zhroutila a následně zemřela, šokuje veřejnost. Trojice mladíků učitelku v hodinách napadla a terorizovala. Nechutné činy tří agresorů mají konkrétní rysy se zveřejněným videem a přibývajícími svědectvími. Video, které nechutné chování studentů zachycuje, už se objevilo i na portálu liveleak.com. Agresoři je hodlali posléze nabídnout zájemcům a zpeněžit. Měla snad být šikana učitelky pozdějším zdrojem příjmů pro tyhle tři grázly?!

Krátké video, ukazuje domluvu dvou žáků, jeden pak bere druhého na záda, běží s ním k učitelce a ukazuje na ní sprostá gesta. Další část zachycuje odchod učitelky ze třídy, kdy dveře blokuje student, sedící na židli. Na chodbě učitelku sledují dva žáci, jeden z nich naznačuje údery pěstí, druhý kolem učitelky poskakuje, a pak ji klade ruku na rameno. Další záběr obsahuje bránění učitelčinu odchodu ze třídy, přede dveřmi jsou dvě lavice, na nich židle, na kterých sedí dva agresoři, opět s výhrůžnými gesty vůči slabé ženě.

Vždy tedy dva aktéři psychické a fyzické šikany, třetí video nahrávající, zřejmě na mobilní telefon. Spousta drzosti, výsměchu a zloby vůči bezbranné ženě, učitelce, která mlčí a tiše trpí.

Podle některých studentů:  „Chodila jako tělo bez duše, ostatní učitelé to přece museli poznat, že se něco děje.“ Podle jednoho, který šikanu vedení oznámil: „Řekli mi, až se o to nestarám, že mi do toho nic není.“ 

Vedení školy tři agresory v závěru ledna podmínečně vyloučilo, zhruba ve stejné době přivedl psychický a fyzický teror pětapadesátiletou učitelku na psychiatrické oddělení do pražských Bohnic, odkud byla později s výronem do mozku převezena do Vojenské nemocnice, kde po pár dnech zemřela. Zemřela tu utýraná učitelka, která po sobě zanechala  nezletilou dceru.

Vedení školy prý na pozůstalou dívku bere ohledy, proto nechce celou věc rozebírat! Učitelé mají ze strany vedení přísný zákaz vynášení veškerých informací! Tragickým případem mladých tyranů tiše tolerovaných vedením střední školy se zabývá nejen školní inspekce, ale i magistrát města. Příslovečné „pozdě ale přece“ život šikanované učitelce nevrátí.

Ani odsouzení šikany ministryní školství Valachovou. V naší zemi máme veřejného ochránce práv, který řeší nedůležité, máme školského ombudsmana, máme progresivní proinkluzivní ministryni, a přesto přese všechno zde mohlo dojít k tomuto případu. K tiše trpěné šikaně učitelky na střední škole, která po pár měsících vyústila v tragédii.

Malešický případ by rozhodně neměl skončit jen podmíněným vyloučením aktérů šikany, ani konstatováním předsedy magistrátního výboru pro školství Patrika Nachera, že jde o fatální selhání vedení školy, kdy selhala elementární komunikace se zřizovatelem. To je velmi málo!

A závěr? Pozdní dohadování, kdo co měl, nebo neměl, paní učitelce život nevrátí.

Viníci šikany by měli být ze školy nejen vyloučeni, ale vyšetřováni orgány činnými v trestním řízení, a následně být spravedlivě v mezích zákona potrestáni. Teprve pak by si skutečně uvědomili dosah svého chování a konání, stejně jako by tímto byli varováni další potenciální aktéři šikany ve školách.

Neřešení této probíhající šikany na škole a její tolerování by mělo konkrétním způsobem postihnout i vedení  střední školy a všechny jednotlivce, kteří i přes poukazování svědků nijak nezasáhli. Co dělal např. výchovný poradce a metodik prevence, každoročně školený v řešení školní šikany?

Malešický případ je bohužel dalším smutným dokladem toho, že přemíra práv na straně žáků a oslabení práv na straně pedagogů je v dnešním přehnaně demokratickém a liberálním školství kontraproduktivní a někdy může být dokonce nebezpečná. V tomto případě to stálo jeden lidský život.

ZDROJ: Eva Valerie Maxová

eva-valerie-maxova

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč

Celkem za měsíc: 15 364,00 Kč
Vybráno 43.89%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 153 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading...
politicon.cz