CENZMEDIA
3.11.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Smrt „novinářské etiky“

Loading...
Sdílejte článek:

MARIE JOSEFÍNA FULKOVÁ

S upřímnou bolestí vám oznamuji, že po dlouhé, těžké nemoci odešla naše drahá a pro většinu z nás nenahraditelná Novinářská etika. Její odchod byl dlouhý a pro nás, co jsme ji ctili, bolestný. Začala chřadnout už po listopadu, kdy jsme všichni sborně volali „nejsme jako oni“, ale pro mnohé, jak se záhy ukázalo, to neplatilo – pro novináře. Jakoby se chtěli zahojit po letech normalizace, kdy jako jeden muž drželi ze strachu ústa a krok, naplno projevili své pravé charaktery. Začínající pisálkové (Seznam, DVTV) i ostřílení novinářští borci z Mladé fronty, Rudého práva, České televize přešli do nesmiřitelného útoku (Jiří Leschtina, Karel Hvížďala, Marcela Augustová…a jiní).

Za terč si vybírali všechny, s nimiž názorově, ideologicky nesouzněli, ty, co nebyli dost prorežimní, měli výhrady k „nepolitické politice“, divoké privatizaci, neodsuzovali „opoziční smlouvu“, ti všichni se stali nepřáteli státu. Na boj proti takovému nepříteli se novináři vyzbrojili opravdu silným kalibrem, který už tehdy připomínal mediální lynč. Aniž by pochopili větu francouzského filosofa, spisovatele a dramatika Jean Paul Sartra „Dlouho jsem pokládal pero za meč, ale nyní vidím naši bezmocnost“, připadali si a stále připadají všemocní. Meč zaměnili za guillotinu a pořádají za nadšeného kvikotu nemyslící menšiny veřejné popravy. První jejich obětí byl předseda ČSL a ministr zemědělství Josef Lux. Opravdový křesťan, starostlivý otec početné rodiny, mírný, nekonfliktní jedinec bez chorobných ambicí – „Had na tři – LUX“. Ten ostudný titulek vidím dodnes.

Jen pro názornost citace z blogu jakéhosi pana Havránka z IDnes (březen 2019)

„Pro převážnou většinu členstva je bývalý lidovecký předseda Josef Lux, velice vážená, vzpomínaná osobnost, málem se svatozáří. A přesto si, od skvělého pana Jiránka, zrovna v čase panování předsedy Luxe lidovci vysloužili tu nehezkou, devastující pověst hadů.

Zmíněný vtípek, mohl tak zlidovět jen proto, že vycházel – vychází z reality. A co si budeme povídat, tahle neblahá pověst – lidovecké prokletí, se dodnes, takřka neodmyslitelně, vznáší nad tou jejich KDU – ČSL.

A tak se tedy, logicky, nabízí, vlastně přímo vnucuje otázka – Byl pan předseda Josef Lux opravdu tak skvělej,“

Tradice veřejných mediálních poprav mezi novináři silně zakořenila. Jejich obětí už bylo nepočítaně, ať už to byli údajní agenti STB, řadoví komunisté, oponenti a kritici režimu a mocenské politiky EU, kteří se nebáli a nebojí vyslovit svůj názor, korupčníci, jimž se korupce nikdy neprokázala. Vděčným terčem je pak dnes již stárnoucí, nemocný president Zeman, Využijí každou příležitost, aby ho zesměšnili, zákeřně napadli, dehonestovali. Za vděk berou i jeho současný, horšící se zdravotní stav, což je nejen ubohé, ale především mravně zavrženíhodné. (Putina, Rusko, údajné agenty KGB a Čínu ponechávám záměrně stranou.)

Proč to dělají? Kde se v nich jejich nekončící fanatická nenávist k oponentům, kterou právě oni do společnosti infikují, bere? Odpověď jistě není jednoznačná: jsou to jejich oportunistické a karieristické povahové rysy, snaha zavděčit se novým pánům v Bruselu v mylném domnění, že to bruselští úředníci nějak ocení, možná placená spolupráce se západními bezpečnostními agenturami nebo prostě jen dělají to, co jim bytostně vyhovuje a čemu se v diktatuře naučili.

„Kdo seje vítr, sklízí bouři“. Ano, i oni, kteří celá desetiletí rozsévají nenávist se zaslouženě dočkali. Nevole, nenávisti a opovržení mlčící většiny.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Eduard Ezer 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Roman Dejmal 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Richard Urinovský 200,- Kč, Vít Fortelka 2020,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Miroslava Bardoková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč

Celkem za měsíc: 11 809,60 Kč
Vybráno 33.74%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 684 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.