revoluce
28.9.2019
Kategorie: Historie

Smlouva s ďáblem

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Chci svým dnešním příspěvkem zareagovat na včerejší Čmoudův článek o špinavé revoluci a nastínit Vidlákův pohled na tuto  problematiku. Koneckonců máme třicetileté výročí od sametovky, což je po třicte let pro leckterého politika, aktivistu či pražáka stále zdrojem obživy i myšlenkové legitimity. 

Mně tenkrát bylo osm let… Všechno jsem měl zprostředkované přes rodiče a jediné, čeho jsem si tehdy všimnul bezprostředně bylo, že ze dne na den byla naše soudružka učitelka paní učitelka. Ale jinak to byla úplně stejná kráva jako předtím. Jak nás předtím trestala za neznalost Leninova boje za proletáře, tak nás trestala potom, že jsme na to nedostatečně rychle zapomněli. A také dala pokoj mým rodičům a přestala mě nutit, abych vstoupil do pionýra. 

Takže… 

Všeobecně se v tom osmdesátém devátém ten vládnoucí režim zajídal. Myslím, že problém nebyl ani tak v nedostatku spotřebního zboží, to je jen dnešní evergreen, ale zkrátka a dobře na všech úrovních už těm komunistickým kecům nikdo nevěřil. Ani komunisti ne. Bylo samozřejmě pár uvědomělých úderníků, ale nebylo jich víc než je dneska bojovníků za demokracii, Havla a EU. Na všech úrovních, od vlády nahoře, přes okresní tajemníky až k řadovým členům a domovním důvěrníkům, všichni kázali vodu a pili víno, každý si chtěl na mršině ještě něco urvat a hlavně… z Gorbiho nešel žádný strach ani respekt a tak se naši papaláši neměli o co opřít. 

Možná to dobově nikdo tak nepojmenoval, ale když si čtete tehdejší paměti zpětně, neubráníte se dojmu, že se každý prostě jen po svém snažil udělat pro sebe. Základ našeho divokého kapitalismu byl položen už několik let před plyšákem.  Úvahy o tom, jak se protlouci, ty spřádal leckdo ať byl straník nebo nebyl. 

Někteří dokonce měli nastudováno i v zahraničí … že Andreji i Klausi? Některé dirigoval vrchní STBák Lorenc v Prognosťáku, jiní vekslovali a další prostě jen plnili prasátko i sklepy. Početná skupina s kontakty na zahraničí v čele s Venoušem se už pomaloučku polehoučku dávala do holportu s budoucími novými protektory, nechávala si od nich posílat marky, dolary i marllbora. 

V té době to ještě v podstatě nebylo ani spiknutí STBáků či bývalých komunistických papalášů, ani spiknutí zahraničního disentu. Prostě už několik let všichni viděli, cos e děje a někdo vědomně a někdo nevědomky činil postupně opatření. Jen někteří to odhadli líp než jiní. 

Pak, když se to stalo, prostě jen došlo naplnění to, co už se dlouho chystalo. Přišla maturita. 

A tak jedni rozbili prasátka a začali podnikat, živnostničit, jiní použili staré kontakty a začali privatizovat a krást, jiní se pomocí zahraničních peněz nechali zvolit, úspěšní byli Lorencovi hoši s Prognosťáku, kteří do toho těm zahraničním docela úspěšně dodnes házejí vidle. Ukázalo se, že nejlépe byli připraveni ti, co věděli, jak to chodí na Západě a hned za nimi byli dobře připraveni ti, kteří odnikud nic dobrého nečekali a zcela cynicky využili období kdy nic nebylo zakázáno. 

Těch neúspěšných bylo samozřejmě víc. Někteří přišli jen o peníze, jiní i o zdraví, tu a tam někdo ztratil i život a všichni dohromady přišli o iluze. Zkrátka a dobře, ti co si mysleli, že nás má někdo tam v těch zavedených demokraciích doopravdy rád, jak to tvrdila ta Svobodná Evropa, ti zpravidla dopadli nejhůř. 

Ti, co se nechali zvolit za pomoci amerického a německého zahraničí, ti si sepsali svoji smlouvu s ďáblem a teď zjišťují, že z ní nemohou ven. I jim jejich kamarádi tam venku tvrdili, jak se blíží jejich dějinná chvíle, jak tu budou vládnout, jak zavedou svoje pořádky a ještě tomu budou moci říkat demokracie a jen trošku za tuto podporu zaplatí nepatrnými smlouvami, které nic neznamenají.  A oni podepisovali a podepisovali každým dalším podpisem i výrokem jim ubývalo voličů ve prospěch jincýb skupin, až už se teď musejí uchylovat k mediální masáži a ovlivňování justice a zbyl jim jen stále pochybnější étos listopadu  89.

Ti z Prognosťáku zase kecali o tom, co se naučili na Harvardu, jak funguje kapitalismus a dostali se do stejného klinče. Jejich autoritu jim postupně zničili tuneláři, krize a i když hoši své průsery hasili, bylo to za cenu dnešních odlivů dividend a rozprodaného zlatého pokladu. Tihle se neohánějí ani tak plyšákem, ale těmi “zlatými časy” těsně potom. Nutno podotknout, že na to slyší o dost více lidí než na sametovku. 

Dneska jsme na tom dost podobně jako tenkrát v časech Perestrojky. Kážou nám vodu, pijí víno, propaganda je stále očividnější a ti co nejvíc mluví o morálce v ní sami nevěří a dvojí metr ve všem je tak zřetelný, že už i Česká televize to vzdala a snaží se to nějak zachránit pořady o fake news. Všechno se pomalu rozpadá,  například německá armáda nemá náhradní díly pro bojovou techniku, já mám na silech se sháněním dílů i pracovníků stále větší problémy, balkanizace dopravy, silnic i státní správy nabírá na obrátkách. Vláda, to už je jen jedna hádka za druhou, čím víc keců o dobru, tím více cynického smíchu z publika. 

Diskuse je přímo zahlcena tím, jak se všichni snažíme nějak udělat pro sebe, nějak se připravit na to co přijde. Až se to stane, bude to další maturita a těžko říct, jaká strategie bude úspěšná.  Jedna věc ale bude jiná… dneska už nikdo nevěří a neočekává, že by to s nám někdo myslel dobře. V roce 89 nikdo doma nehromadil zbraně a nečekal konflikt… 

Žádné spiknutí k tomu nepotřebujeme. Nepochybuji o tom, že někteří vidí budoucnost v Rusku nebo v Číně, další doufají že USA budou na věčné časy, Německé želízko je také ještě v ohni. Já řeším všechno zabíjačkami, tedy dělám si kontakty na různé lidi, že by se to mohlo hodit. Určitě tu bude i nějaký fírer co si piluje projevy a čeká na svojí příležitost. Stejně tak nějakcí klerici pošilhávají po polských vzorech, další mají doma hroudu zlata nebo věří ve svojí halu se soustruhy a fotovoltaikou. Jiní se opájejí vizemi světa, kde se nelétá, neyvrábí, ale je čistý vzduch a bude se to dělat metodou Pol Pota, když to jinak nepůjde. Na západ od nás si leckdo chystá chalífát. 

Zkrátka až to přijde, ukáže se, kdo viděl nejdál dopředu… 

Autor: Vidlák
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Soňa Holcová 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 13 147,00 Kč
Vybráno 37.56%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 046 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,09 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
51 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.