smejdi
19.5.2020
Kategorie: Ekonomika

Šmejdi a hyeny opět během pandemie okrádají důchodce!

Sdílejte článek:

TOMÁŠ ZDECHOVSKÝ

Během pandemie se v naší společnosti neprojevila jen větší solidarita a ohleduplnost mnoha lidí či obrovské nasazení všech v pomáhajících profesích. K aktivitě vyhecovala i různé šmejdy, co se neštítí podvést seniory.
 
 

Ani v době karantén kvůli pandemii COVID-19 bohužel neustávají ve své činnosti tzv. šmejdi, kteří se neštítí absolutně ničeho. Eviduji nesčetně případů, kdy se v době nouzového stavu pokoušejí předně ze starších lidí podvodným způsobem vymámit peníze. Zneužívají důvěřivosti seniorů a jejich věkem způsobené duševní a fyzické slabosti. Navíc sází na to, že lidé mají za krizových okolností větší strach a jsou proto méně ochotní se bránit nebo někomu zavolat o pomoc.

Praktiky jsou čím dál záludnější

Příkladů toho, jak se šmejdi snaží z lidí vymámit peníze, lze najít mnoho. Mezi ty nejbizarnější patří např. nabídka drahých amuletů a potravinových doplňků, které prý pomáhají tělu chránit se před různými respiračními infekcemi, včetně koronaviru. Samozřejmě bez jakéhokoli prokázaného účinku. Dále byl i medializován případ, kdy místo dezinfekčního gelu dostali zákazníci obyčejnou citronovou vodu. Vyskytli se i podvodní prodejci roušek, kteří oslovovali lidi telefonicky a vydávali se za zástupce zdravotní pojišťovny.

Kapitola sama pro sebe jsou nabídky údajně levnější energie. O vážnosti situace svědčí skutečnost, že Energetický regulační úřad, který má na starost mj. i ochranu zákazníků a klientů, nyní zaznamenal nárůst případů. Podvedení zákazníci mohou spíše než úsporu čekat vysokou pokutu či jiné problémy.

Dozvěděl jsem se např. o případu nemocné osmdesátileté paní, která dostala na konci dubna dopis od energetických šmejdů, kteří ji nutili k zaplacení částky 12 500 Kč (tj. zhruba celého jejího jednoho důchodu) firmě Lidová energie s.r.o. A to přesto, že u nich nikdy neuzavírala žádnou smlouvu, aspoň ne vědomě.

Až zpětně se přišlo na to, že před třemi lety za ní přišli nějací lidé – milý pár, kterým udělala kafe. Ti se jí ptali, zda by souhlasila, že jí pošlou srovnání dodavatelů energií, proti čemuž nic nenamítala. A pak chtěli jen podepsat „potvrzení“, že u ní byli. Prý pro šéfa, aby věděl, že splnili úkol. Paní do ruky vůbec nic nedali a ona tak vůbec netušila, že jim podepsala plnou moc a smlouvu…

Falešní kontroloři a další energetičtí šmejdi

Zjištěny byly také případy zprostředkovatelů energetických aukcí vydávajících se za zástupce velkých dodavatelů či např. kontrolory. Nabízet měli roušky proti podpisu. Ve skutečnosti však šlo o podpis o změně dodavatele energie. Levnější plyn či elektřinu nabízeli i podomní prodejci, kteří využívali toho, že s rouškou je těžší identifikace a jen tak někdo je proto nepozná. Známé jsou také případy nabídek levnější elektřiny obvoláváním lidí.

Nejzáludnější na obvolávání je to, že různé lidské hyeny jsou schopné dostat z lidí potvrzení smlouvy i takto na dálku po telefonu. Zvláště lidé z řad seniorů jsou pak často velmi překvapeni, když se dozví, že nějakou smlouvu uzavřeli. Podvodníci užívají tzv. „metodu ano“, kdy volající pokládá hned několik otázek za sebou a volaný na ně odpovídá vždy jen ano. Pak ale mají volaní mnohem menší vůli říct ne, když přijde na řadu otázka uzavření smlouvy. Od takovéto smlouvy na dálku je samozřejmě možné odstoupit do 14 dní bez udání důvodu. Problém je ale v tom, že v době omezení vycházení mohli mít zvláště někteří senioři strach smlouvu písemně zrušit a jít s touto výpovědí na poštu, na což i hodně šmejdů spoléhalo.

Buďte rodičům i prarodičům nápomocní!

Určitě proto zajděte či zavolejte svým starým rodičům nebo prarodičům, jestli se jim teď taky nestalo něco podobného a věc co nejrychleji řešte. Není možné, aby se k těmto hnusným a odporným praktikám jen přihlíželo. Šmejdi by si měli uvědomit, že za podvodné jednání jim budou hrozit větší sankce než za normálních okolností a také by měli nést za své jednání důsledky. Jejich praktikám je třeba udělat přítrž!

Přeji hezký den a veselou mysl!

 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2020: *****

Anonymní dárce 800,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavol Hloška 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč

Celkem za měsíc: 6 011,00 Kč
Vybráno 17.17%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 598 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...
politicon.cz
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.