divadlo
28.5.2018
Kategorie: Společnost

Slušní lidé versus Ježíš znásilňující muslimku

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

OLGA PAVLÍKOVÁ

K incidentu došlo zákonitě. Dle informací zpravodajů narušila v sobotu kontroverzní brněnské představení hry Naše násilí versus vaše násilí skupina 20 aktivistů, kteří se sdružili ve hnutí Slušní lidé.

Na základě informací z tisku a TV se z mého pohledu jedná o hru s trendem tzv. post umění, tedy něčeho, co si hraje na umění. A v takovém případě se nechodím dívat ani na mrtvoly svlečené z kůže či výstavy „umělců“, jejichž díla mají tzv. příběh, tedy vypovídají o neumění umělce a naopak o jeho zoufalé snaze v současném post umění vyniknout jak kvůli penězům, tak kvůli věhlasu, takže výše zmíněná hra nemá v mém kalendáři ani výhledově šanci. To že existuje velká množina lidí, kteří si žádná kriteria v umění nestanovují a jejich hlavním mottem je jít s dobou, považuji za standard, nikdy to nebylo jinak. Za totáče lidé např. houfně chodili třeba na Alexandrovce či Mrazíka a do průvodu na 1. máj se strojili jako do kostela, mávali stranickým funkcionářům před tribunou a plnili další představy strany a vlády o svém kulturním vyžití.

Autor hry, Chorvat Olivek Frljič, je z pohledu celkem tolerantní a zároveň trochu prudérní osoby, kterou jsem, ubožák, který mastí páté přes deváté. Ježíšův život se datuje kolem roku nula, Mohamed však žil v letech 571 – 632, takže příměr, že Ježíš znásilňuje muslimskou ženu, je historicky trapný. O tom, že muslimští násilníci každodenně znásilňují Evropanky (především v severských zemích, ale i v Británii, Itálii, Francii či v Německu) už ví každé malé dítě. No a autor hry, zřejmě posedlý potřebou převychovávat lidstvo k touze po sebezničení, napsal totální ptákovinu, která je ale šokující a taková věc rozhodně potáhne diváky. Chraň pánbu, aby se někdo vyjádřil s odsudkem, takový bude označen za rasistu, xenofoba a klidně i za fašistu, právě tak odpůrce hry odsoudil ředitel ND Brno Martin Laser.

Samozřejmě, že akci Slušní lidé, kteří vtrhli do divadla a narušili představení, nepovažuji za šťastnou, ale když uvážím, jaké prostředky k protestu mají slušní lidé, kterým se štítí postpravdy na jevišti i ta prý už samozřejmá nahota herců, tak žádné nevidím. Zkrátka, půjdeš do divadla a budeš s úzkostí přemýšlet o chudácích hercích, kteří se musí podřídit drilu šéfa divadla, tedy dělat pornošou na jevišti, nebo si neškrtnou.

Navíc, policisté byli shromážděni poblíž divadla – což muselo být na žádost divadelních šéfů. To má daňový poplatník odvádět daně i na to, že je třeba navyšovat stav policistů, kteří budou dohlížet na klid při prezentaci prasárniček v divadlech?

Husa na provázku byla kdysi, ale opravdu kdysi, divadlo, které vnášelo do života radost, otazníky, kejklířství a neobvyklé myšlenky. Bude hra Naše násilí versus vaše násilí zahájením divadelní sezóny dobrovolného multikulturního se podmanění?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 290,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Eco Bau 500,- Kč, MUDr. Štefan Ridzoň 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Nikola Bornová 250,- Kč, Tomáš Foldyna 1003,08 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 5 676,08 Kč
Vybráno 16.21%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
178 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.