Sluníčková foto akce “Solidaritu s uprchlíky # přijímám” skončí u pózování nebo bude naplněna rozdělováním si uprchlíků mezi fotografované osoby?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

HANA MACHARÁČKOVÁ 21|06|2015

Jako alarmující situaci už vnímám fakt, kdy i vrcholní politici, když chtějí vyjádřit svůj názor na závažnou migrační situaci v Evropě, prokládají své projevy slovy: nejsem rasista, nejsem xenofob …… Kam jsme se to dostali? Copak už není vůbec možné vyjádřit se k citované problematice bez těchto omluvných  vsuvek? Byť mám dojem, že o imigraci a závažné situaci na Blízkém východě, v Africe a samozřejmě i v Evropě už bylo řečeno všechno a všemi povolanými a kompetentními, stále je hodně těch, kteří prostě tato fakta nechtějí slyšet, nenechají si nic vysvětlit a z lidí, kteří mají opodstatněné vážné obavy z dalšího vývoje věcí, dělají v lepším případě nesolidární sobecké panikáře, v horším pak xenofoby a rasisty. 

Vzhledem k tomu, že dnešní den je Světovým dnem uprchlíků, facebooková skupina “Iniciativa Ne rasismu!” se rozhodla přispět svojí troškou do mlýna a připomenout si tento den akcí, kdy se lidé fotografují s cedulkou “Solidaritu s uprchlíky # přijímám”. Tato skupinka tvrdí, že ohrožené lidské životy se zaměňují za němé kvóty a vyzývá své sympatizanty, aby vyvěsili na veřejném místě transparent vítající uprchlíky, vyfotografovali se u něj a zavěsili na facebook. Solidarita s lidskými životy totiž nezná hranic.  

Transparenty s výzvou “Solidaritu s uprchlíky # přijímám” ve mně evokují spíš slova:  Já nejsem takový xenofob a rasista jako ty!  Já jsem ten lepší, ten, který miluje svého bližního a je mu bytostně cizí jakákoliv nenávist. Proto vyjadřuji solidaritu s uprchlíky a proto jsem pro jejich přijímání. Tak nějak. Podotýkám, že tohle dešifrování je čistě moje soukromá asociace. Nicméně pokud se někdo tak zásadně vymezuje proti rasismu a xenofobii a vítá uprchlíky, má široké možnosti, jak jim solidaritu projevit. Mám tím samozřejmě na mysli solidaritu adresnou. Takový výkřik do tmy, že jsem solidární, nikomu zřejmě moc nepomůže. Pokud chci ukázat šlechetné srdce bez hranic, bylo by dobré se angažovat konkrétně. Nejen křičet na ty, co mají odlišný názor na současnou migrační situaci v Evropě, že jsou xenofobové, vinit je z šíření paniky o hororovém zániku Evropy a pózovat si před objektivem s transparentem.  

11108263_10153366256049512_2478847652341972297_n

Doufám tedy, že brzy budou k vidění fotografie, na kterých budou lidé dnes pózující s citovanou cedulkou vyfotografováni s uprchlíky. Ale ne někde u azylového střediska. Nemám na mysli foto s nuceným úsměvem a gestem soucitu či pomoci, které je foceno pro potřeby prezentace na facebooku. Chtěla bych vidět fotografie ze společného rodinného života, do něhož byli začleněni uprchlíci. Takže se těším na snímky, na kterých bude zachycená skutečná realita.  Skutky jsou víc než slova, tak předpokládám, že by co nejrychleji měli aktivisté proměnit hesla v činy a ve své ušlechtilé aktivitě jít ostatním příkladem. 

Pokud tomu tak nebude, tak fotografování s cedulkami se stane pouhým pozérstvím. Samotní aktivisté tvrdí, že ohrožené životy se zaměňují za němé kvóty. Ale bez konkrétních činů se potom heslo o solidaritě s uprchlíky změní na totéž – na němá a hlavně prázdná slova. Zůstane jen póza. Sofistikovaná, intelektuální, altruistická  … ale přesto póza. Zrovna včera bylo na pražském hlavním nádraží zadrženo 13 nelegálních migrantů, z nichž jedna osoba má žloutenku a jedna AIDS. Takže to je velká výzva. Čekám tedy, kteří aktivisté vymezující se proti rasismu si tyto osoby rozdělí a budou o ně pečovat, když nám tvrdí, že solidarita s lidskými životy nezná hranic.   

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Jaromír Ohnůtek 150,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Petr Novotný 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Robert Kulíšek 250,- Kč, Petr Luňák 600,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Jan Olšák 500,- Kč, Karel Pelichovský 400,- Kč, Josef Loupanec 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Ondřej Vodehnal 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč

Celkem za měsíc: 4 750,00 Kč
Vybráno 13.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
11 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.