zavreno
8.12.2020
Kategorie: Ekonomika

Slovensko se bouří: Dnes by se přes zákaz měly otevřít desítky restaurací a posiloven

Sdílejte článek:

COM/HS

Opatření, která vláda přijala kvůli koronaviru zasáhla výrazně gastro sektor. Pro některé provozy jsou doslova likvidační. Skupině majitelů košických restaurací, barů a kaváren už ale došla trpělivost. Vzbouřili se a od úterý plánují otevřít nejméně 40 gastro provozů.

Situace je totiž pro ně už neúnosná, nemohou zvládnout druhou vlnu. Nemají z čeho platit nájmy a jsou nuceni propouštět zaměstnance. Právě proto se rozhodli, že jdou do rizika a už tento týden se chystají své provozovny otevřít.

Podle televize Markíza se přitom opírají o právní analýzu, podle níž byl nouzový stav na Slovensku prodloužený nezákonně.

O otevření provozů se už mluví i v jiných městech na Slovensku.

Iniciativa Bojujeme za naše gastro dodává, že i když podniky otevřou, plánují samozřejmě dodržovat všechna hygienická nařízení. Také se budou dodržovat rozestupy u stolů.

“Vzhledem k tomu, že neexistuje adekvátní komunikace s vládou, KHS a pan Mikas se neví vyjádřit k tomu z jakého důvodu jsou restaurace zavřené s tím, že těmito informacemi nedisponuje, a vzhledem k tomu, že jsme se dozvěděli, že v restauracích se nakazilo 20 hostů, si uvědomujeme, že my jako segment, nejsme šiřitelem nákazy, “uvedl šéf Iniciativy Bojujeme za naše gastro s tím, že chtějí mít otevřené stejně jako například nákupní centra.

Stejně i zástupce Unie fitness center Slovenska informoval, že množství jejich členů od úterý otevírá.

“Obrovské množství členů unie zítra otevírá své provozy, připojujeme se k iniciativě,” avizoval její šéf Pavel Kisel.

Na margo těchto informací zareagoval premiér Matovič následovně:

“Já určitě nebudu z tohoto místa vyhrožovat nikomu. Vyzývám každého zodpovědného člověka k odpovědnosti. Svoboda bez odpovědnosti vede k anarchii. Pokud toto udělají restaurace a fitnescentra, tak zavedou anarchii, “prohlásil po pondělním jednání vlády.

K tomu: Odmítavé stanovisko iniciativy – Zachraňme gastro!

Ne všichni provozovatelé gastro podniků se však s touto myšlenkou v pondělí ztotožnili. Odmítavé stanovisko zaslala redakcím například iniciativa – Zachraňme gastro !

“My jako segment, nejsme šiřitelem nákazy onemocnění COVIDu-19. Máme to dokázáno. V restauracích se podle oficiálních statistik nakazilo pouze 20 lidí. Chceme být otevření a normálně fungovat jako obchodní řetězce, kina, divadla či kostely. Jdeme do rizika a zítra někteří naši členové otevírají své provozy, “uvedl v pondělí Miroslav Heredoš.

Podnikatelé v gastro, kteří nemají šanci na smysluplné donášky, okénkový prodej či terasy, jsou zoufalí. Měsíce jsou zavření a pokud nechtějí propouštět, platí minimálně 20% odvodů, mezd a dalších nákladů i za zaměstnance, kteří musí sedět doma. Nikdo jim nepomohl s fixními náklady na udržení si provozu, jako jsou energie, hlídání, platby licencí a podobně. Stát zakazuje ze dne na den, ale ani měsíce mu nestačí na přípravu komplexního reálného plánu pomoci. 

Trpělivost však došla i některým restauraterům v Česku. V reakci na nařízení zavírat od středy ve 20,00 vznikla iniciativa, jejíž prohlášení se šíří sociálními sítěmi:

Ve středu nezavřeme – přidejte se!
 .
My zaměstnanci pivovaru Malý Janek z Jinec zásadně nesouhlasíme s nařízením vlády.
 .
Uzavření restaurací a pivovarů ve 20:00 hodin v předvánoční době je stejné, jako je uzavřít úplně. Tato vláda je dlouhodobě neschopná řešit danou situaci, proto si, jako komunisti ve 48 ,vybrala obětního beránka. Vše shodila na restaurace a pivovary. Narvané korporátní obchody, metra, děti ve školách nevadí, ale vadí restaurace s desítkami lidí. V Německu a Rakousku podporuje vláda své podnikatele finanční podporou ve výši 70 až 80% vypočtenou z minulého období. Česká vláda jen lže o podporách. Ve skutečnosti žádné nejsou. Tato vláda nebojuje za nás ale za sebe. Proto se musíme už ozvat!
 .
Ve středu nezavřeme náš pivovar a restauraci v 20:00 a na protest vyvěsíme českou vlajku. Věříme, že se k nám přidají ostatní kolegové, kteří jsou psychicky, fyzicky i finančně zcela na pokraji svých sil jako my.
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 16 650,00 Kč
Vybráno 47.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 299 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,36 out of 5)
Loading...
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)