6.4.2015
Kategorie: Ekonomika

Slovensko: První zkušenosti se zavedením registračních pokladen (od 1.4.2015)

Sdílejte článek:

RED 06|04|2015

Slovenská finanční správa na svých webových stránkách: 

Taxikáři, zubaři, veterináři či opraváři. I na tento okruh podnikatelů se od dnes (1.4.2015) vztahuje zákonná povinnost evidence hotovostních plateb v registrační pokladně. Novelou zákona o používání elektronické registrační pokladny se rozšířil seznam služeb, které musí registrovat tržby prostřednictvím klasické pokladny nebo virtuální registrační pokladny.

Od 1. ledna 2015 nabyla účinnosti novela zákona o používání elektronické registrační pokladny, kterou se mimo jiné rozšiřuje okruh služeb, na které se vztahuje povinnost evidence tržeb v elektronické registrační pokladně (ERP) nebo virtuální pokladně (PZ). Podnikatelé, kterým vznikla povinnost používat k evidenci tržeb ERP nebo PZ od 1. dubna 2015 se mohli rozhodnout, že budou na tuto evidenci používat PZ.

Podnikatelům, kteří požádali o registraci PZ, tj podali žádost o přidělení kódu PZ kterémukoli finančnímu úřadu, daňové úřady již zaslaly nebo v současnosti zasílají přihlašovací údaje pro přístup do PZ. Podnikatelům, kteří požádali o registraci PZ a kód PZ a přihlašovací údaje jim nebyly do 31.března 2015 doručeny, finanční správa doporučuje, aby v případě pokud jim podle zákona o používání elektronické registrační pokladny vznikne povinnost evidovat tržbu v PZ od 1. dubna 2015, při evidenci tržeb postupovali podle dosavadních zvláštních přepisů (např. vydávali příjmové pokladní doklady podle zákona č. 431/2002 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů). Zároveň doporučujeme kontaktovat naše Call centrum (048/4317 222), kde můžou podnikatelé nahlásit číslo podání a tel. kontakt na sebe, finanční správa je bude obratem kontaktovat.

Podnikatelé mohou tento postup uplatnit pouze do doby doručení přihlašovacích údajů pro přístup do PZ a provedení okamžitých úkonů podmiňujících používání PZ (údaje o prodávaných výrobcích, poskytovaných službách a pod.), nejpozději však do 15. dubna 2015.

Takový postup uplatněný v přechodném období, nebudou orgány finanční správy provádějící kontrolu dodržování ustanovení zákona o používání elektronické registrační pokladny sankcionovat.

vrp

Tolik nařízení slovenských finančních drábů. Pro nás jsou velmi zajímavé hlavně pasáže o PZ – virtuální pokladně, tedy obdoby našeho plánovaného systému EET, do kterého se tolik zamiloval Andrej Babiš s jeho ministerstvem státního výpalného. Měl by však také vědět jak na Slovensku vypadá realita … Uvádíme pár postřehů Pavla Mikuly: 

Tak na Slovensku mají podnikatelé od středy povinnost používat elektronické pokladny. A existuje i webová/mobilní verze (VRP). Zákon je napsaný tak špatně, že podnikatelům přidělává obrovské množství administrativy bez jakéhokoliv přínosu.

Do ERP/VRP se musí zapisovat i platby kartou. ERP/VRP je neumí nijak odlišit. Musí sedět fyzický zůstatek pokladny. A….. ehm…. prostě musí. Ze zákona. Oni tam přece nejsou od toho, aby přemýšleli.

Existuje mobilní aplikace, která používá API. Ale API přitom oficiálně neexistuje. To bude určitě hodně drahé ho vyrobit.

Neexistují exporty. Takže na import CRM zapomeňte. Je to minitortní požadavek pro jednu zájmovou skupinu (mluvím z pohledu cestovního ruchu). A…. ehm…. na import do účetnictví tím pádem taky zapomeňte, vy malá zájmová skupino (podnikatelů).

Na jednu pobočku je jen jedna VRP. To nevadí, že tam je 5 fyzických pokladen a 5 osob s hmotnou zodpovědností za vlastní pokladnu.

Pokud se do VRP přihlásí druhá osoba, tak to první v půlce práce odhlásí. Před klienty se překřikujte “Teď vystavuji já, nelezte tam”. Vypadá to velmi profi.

Když máte 10 poboček, tak máte 10 loginů. Přece jste nečekali, že si management může zkontrolovat stav pro celou firmu v jednom okně.

Podobně závažných problémů je ještě 100. Ve výsledku to prostě znamená, že jako podnikatel už nemůžete přijímat platby v hotovosti ani kartou.

Jo a v den sputění 1.4. jim to samozřejmě celé spadlo a to tam ani zdaleka nestihli (ručně) vyřídit tisíce žádostí čekající na přihlašovací údaje. Protože ty se posílají na papíře.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 550,00 Kč
Vybráno 35.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním aktu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech portálu, které je povinna studovat každá diskuze. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali a pochopili pravidla.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 89 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.