LSNS
23.1.2020
Kategorie: Politika

Slovensko – máme co závidět?

Loading...
Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonNovinky.cz informují o nespokojenosti na Slovensku s tím, že by blížící se volby do poslanecké sněmovny mohla vyhrát LSNS Mariana Kotleby. Ještě nedávno vydávala média o Slovensku zcela jiné signály.
.

Po vítězství Zuzany Čaputové v prezidentských volbách na Slovensku vydávala média tento výsledek jako důsledek „katarze“ slovenské společnosti. V médiích jsme mohli číst oslavné ódy na slovenskou prezidentku jako o „novém stylu“, který vrací Slovensko do EU. Co dělal do té doby mediálně oslavovaný bývalý prezident Andrej Kiska, o tom se již nehovoří. Slovákům bychom měli podle médií „závidět“, jakou že to mají prezidentku.

Nicméně, ne všechno ale běží podle plánu. Poté, co byl s mediální pompou zadržen policií bývalý slovenský generální prokurátor Dobroslav Trnka, se k „dobré práci policie“ vyjádřila jak slovenská prezidentka, tak premiér slovenské vlády. Jaké však přišlo „vystřízlivění“, když prokurátor dozorující tento případ nařídil Trnkovo propuštění. Stíhání bývalého slovenského generálního prokurátora Dobroslava Trnky, kterého policie ve čtvrtek zadržela pro podezření ze zneužití pravomocí a obvinila ho, označila dnes prokuratura za nedůvodné. Příslušný prokurátor zároveň nařídil propustit Trnku na svobodu, informovala mluvčí speciální prokuratury Jana Tökölyová. Čaputovou propuštění Trnky “překvapilo”.

Na Slovensku proběhnou v únoru volby do Národní rady Slovenské republiky. Tyto volby předcházel pokus vládních stran uzákonit téměř dvouměsíční moratorium na průzkumy předvolebních preferencí, což neprošlo díky vetu Čaputové a rozhodnutí soudu. Poslední průzkum zveřejněný na Slovensku je od agentury Focus. Z krize vládních stran na Slovensku pět týdnů před parlamentními volbami nejvíc netěží žádné z uskupení liberální opozice, ale pravicová Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby. Partaji, které ještě loni hrozil soudní zákaz, by odevzdalo hlas 13,6 procenta Slováků. …Šéf agentury Focus Martin Slosiarik upozornil, že pokud se Směru nepodaří zmobilizovat všechny své voliče a ti budou hledat jinou alternativu, “extremisté” mohou ve volbách zvítězit. Podle Slosiarika jsou za zvyšujícími se preferencemi kotlebovců nevoliči z roku 2016, ale částečně také voliči Směru a Slovenské národní strany (SNS), kteří cítí zklamání z kauz posledních let, od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové.

Tak toto je zcela jiný obraz Slovenska než jak ho některá média představují. Najednou může na Slovensku zvítězit „krajně pravicová LSNS“. Trochu to vypadá jako skrytá podpora doposud vládnoucímu Směru. Jinými slovy – volte Směr, jinak zvítězí „extremisté“. V této souvislosti je třeba připomenout i stíhání bývalého slovenského premiéra Roberta Fica za „podporu extremismu“, když se zastal jakého si člena LSNS. Toto stíhání bylo před pár dny zastaveno. I to by mělo zřejmě podle zákulisních stratégů pomoci odlákat voliče LSNS ke Směru.

Slovensko tak prochází podobným politickým zemětřesením jako další evropské státy. Lakovat situaci na růžovo díky vyzdvihování vítězství Zuzany Čaputové v prezidentské volbě je sice lákavé, ale nemoudré. Již brzy budeme mít příležitost porovnat volební výsledky na Slovensku s výsledky průzkumů volebních preferencí. I Slovensko je politicky velmi rozdrobené a uvidíme, zda se v hlasování na Slovensku projeví síla „rozzlobených mužů s maturitou mezi 30 až 40 lety“, což je podle sociologů typický volič LSNS Mariana Kotleby. A to jsou “extremisté”??

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2020: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Koubský 500,- Kč, Jiří Nováček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Pavel Janeček 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, ing. Jiří Lechner 800,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Josef Malý 250,- Kč, MUDr. Jiří Roh 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Mario Valent 484,78 Kč (20 eur), Karel Kubela 50,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Jurášek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Zuzana Karlová 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Jiří Novák 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč


Celkem za měsíc: 17 270,78 Kč
Vybráno 49.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 114 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (37 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...
loading...
Loading...
92 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.