caputovaSefcovic
25.3.2019
Kategorie: Politika

Slovensko: Malá Čaputová

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonFavoritka slovenských prezidentských voleb má kaňku na svém až doposud báječně čistém životopisu. Chovala se totiž podle médií podobně jako dvoutýdenní ministryně Taťána Malá.

Taťána Malá se stala ministryní spravedlnosti ve druhé vládě Andreje Babiše. Čelila obvinění z plagiátorství při sepisování diplomové práce a zpochybňována byla i její koncipientská praxe … vyvstalo podezření, zda absolvovala poctivě povinnou koncipientskou praxi – měla ji totiž vykonávat na Slovensku v Dolním Kubíně, tedy asi 300 km od svého bydliště (tou dobou však měla řadu rodinných a pracovních závazků, které byly neslučitelné s plným úvazkem koncipientky). Ke své koncipientské praxi se dále vyjádřila na mimořádné tiskové konferenci 9. 7. 2018. Uvedla: “Nedocházela jsem úplně denně, nicméně jsem v životě nezaznamenala jedinou výtku od svého školitele.” Na otázku, jak často tedy do práce docházela, odpověděla: “Já opravdu jako, nedocházela jsem tam asi úplně denně, ale pravidelně… Nevím, nedokážu Vám teď říct, jestli to bylo třikrát týdně, čtyřikrát týdně …” Koncipientskou praxi měla Malá vykonávat tři a půl roku mezi lety 2012 až 2016 (tedy necelé dva roky před tiskovou konferencí).

Kandidátka na slovenskou prezidentku Zuzana Čaputová se zřejmě zachovala při výkonu své koncipientské praxe podobně. Portál topky.sk upozornil na fakt, že Zuzana Čaputová zahájila svou koncipientskou praxi 15. dubna 2005 a hned týden potom začala vykonávat živnost. Podle zákona přitom měla poté advokátní komoru požádat o vyjádření, zda je taková činnost v souladu s výkonem praxe. Tu by poté měla posoudit komise, která však v roce 2005 ještě neexistovala. Byla zavedena až po změně zákona o advokacii v roce 2013. Čaputová ale žádnou žádost nepodala. Potvrdila to i Slovenská advokátní komora. Ve vyjádření pro slovenská média také uvedla, že pokud by takovou žádost dostala v současnosti, nejspíše by výkon živnosti Čaputové označila jako neslučitelný s advokátní praxí.Zajímavé je i místo pobytu koncipientské praxe, které bylo 200 km od jejího místa bydliště. Podobnost se způsobem výkonu koncipientské činnosti mezi Malou a Čaputovou je zřejmá a zřejmě takový postup není žádnou náhodou, ale zavedenou praxí.

Pochybuji o tom, že by kauza její praxe Čaputovou nějak výrazněji diskvalifikovala v očích slovenských voličů. Taťána Malá totiž neměla „jenom“ tento problém, ale média spustila povyk zejména kolem jejího údajného plagiátorství při psaní své diplomové práce.

Problém koncipientské praxe Čaputové není jediná česká stopa ve slovenských prezidentských volbách. Druhý finalista Maroš Šefčovič zase na svou vlastní žádost navštívil českého prezidenta Miloše Zemana. Po schůzce se Zemanem Šefčovič prohlásil, že je zastáncem dobré spolupráce v rámci Visegrádské čtyřky. Ta by se mohla podle něho zhoršit s narážkou na možnost, že by se slovenskou prezidentkou stala Čaputová. Šefčovič připomenul zejména stanoviska V4 během migrační krize z léta 2015. Šefčovičova argumentace je sice zajímavá, nicméně odcházející slovenský prezidenta Andrej Kiska byl a je přesvědčeným proevropským politikem a jeho kritika EU byla spíše vlažná, pokud nějaká vůbec byla. Kiska se zejména vymezoval vůči slovenské vládě a zejména Robertu Ficovi. To Čaputová dělá také a zřejmě jí to vyhraje volby.

Jak moc se proměnily vztahy mezi Českem a Slovenskem od rozpadu federace, dokumentuje Šefčovičova návštěva Zemana více než cokoliv jiného. Před dvaceti lety by cesta slovenského politika během volební kampaně do Česka znamenala tolik mínusových bodů, že by si jí nikdo ani netroufl podniknout. V současnosti Šefčovič sází na to, že mu cesta za Zemanem pomůže získat nějaké plusové body. Možná ano, ale stejně mu zřejmě nepomůže Čaputovou porazit.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Stanislava Urbancová 300,- Kč, Jana Nováková 500,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 15 115,- Kč
Vybráno 43.18%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 078 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...
28 komentářů