caputovaSefcovic
25.3.2019
Kategorie: Politika

Slovensko: Malá Čaputová

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonFavoritka slovenských prezidentských voleb má kaňku na svém až doposud báječně čistém životopisu. Chovala se totiž podle médií podobně jako dvoutýdenní ministryně Taťána Malá.

Taťána Malá se stala ministryní spravedlnosti ve druhé vládě Andreje Babiše. Čelila obvinění z plagiátorství při sepisování diplomové práce a zpochybňována byla i její koncipientská praxe … vyvstalo podezření, zda absolvovala poctivě povinnou koncipientskou praxi – měla ji totiž vykonávat na Slovensku v Dolním Kubíně, tedy asi 300 km od svého bydliště (tou dobou však měla řadu rodinných a pracovních závazků, které byly neslučitelné s plným úvazkem koncipientky). Ke své koncipientské praxi se dále vyjádřila na mimořádné tiskové konferenci 9. 7. 2018. Uvedla: “Nedocházela jsem úplně denně, nicméně jsem v životě nezaznamenala jedinou výtku od svého školitele.” Na otázku, jak často tedy do práce docházela, odpověděla: “Já opravdu jako, nedocházela jsem tam asi úplně denně, ale pravidelně… Nevím, nedokážu Vám teď říct, jestli to bylo třikrát týdně, čtyřikrát týdně …” Koncipientskou praxi měla Malá vykonávat tři a půl roku mezi lety 2012 až 2016 (tedy necelé dva roky před tiskovou konferencí).

Kandidátka na slovenskou prezidentku Zuzana Čaputová se zřejmě zachovala při výkonu své koncipientské praxe podobně. Portál topky.sk upozornil na fakt, že Zuzana Čaputová zahájila svou koncipientskou praxi 15. dubna 2005 a hned týden potom začala vykonávat živnost. Podle zákona přitom měla poté advokátní komoru požádat o vyjádření, zda je taková činnost v souladu s výkonem praxe. Tu by poté měla posoudit komise, která však v roce 2005 ještě neexistovala. Byla zavedena až po změně zákona o advokacii v roce 2013. Čaputová ale žádnou žádost nepodala. Potvrdila to i Slovenská advokátní komora. Ve vyjádření pro slovenská média také uvedla, že pokud by takovou žádost dostala v současnosti, nejspíše by výkon živnosti Čaputové označila jako neslučitelný s advokátní praxí.Zajímavé je i místo pobytu koncipientské praxe, které bylo 200 km od jejího místa bydliště. Podobnost se způsobem výkonu koncipientské činnosti mezi Malou a Čaputovou je zřejmá a zřejmě takový postup není žádnou náhodou, ale zavedenou praxí.

Pochybuji o tom, že by kauza její praxe Čaputovou nějak výrazněji diskvalifikovala v očích slovenských voličů. Taťána Malá totiž neměla „jenom“ tento problém, ale média spustila povyk zejména kolem jejího údajného plagiátorství při psaní své diplomové práce.

Problém koncipientské praxe Čaputové není jediná česká stopa ve slovenských prezidentských volbách. Druhý finalista Maroš Šefčovič zase na svou vlastní žádost navštívil českého prezidenta Miloše Zemana. Po schůzce se Zemanem Šefčovič prohlásil, že je zastáncem dobré spolupráce v rámci Visegrádské čtyřky. Ta by se mohla podle něho zhoršit s narážkou na možnost, že by se slovenskou prezidentkou stala Čaputová. Šefčovič připomenul zejména stanoviska V4 během migrační krize z léta 2015. Šefčovičova argumentace je sice zajímavá, nicméně odcházející slovenský prezidenta Andrej Kiska byl a je přesvědčeným proevropským politikem a jeho kritika EU byla spíše vlažná, pokud nějaká vůbec byla. Kiska se zejména vymezoval vůči slovenské vládě a zejména Robertu Ficovi. To Čaputová dělá také a zřejmě jí to vyhraje volby.

Jak moc se proměnily vztahy mezi Českem a Slovenskem od rozpadu federace, dokumentuje Šefčovičova návštěva Zemana více než cokoliv jiného. Před dvaceti lety by cesta slovenského politika během volební kampaně do Česka znamenala tolik mínusových bodů, že by si jí nikdo ani netroufl podniknout. V současnosti Šefčovič sází na to, že mu cesta za Zemanem pomůže získat nějaké plusové body. Možná ano, ale stejně mu zřejmě nepomůže Čaputovou porazit.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Lukáš Vašíček 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martinek 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Anonym 400,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč

Celkem za měsíc: 16 071,54 Kč
Vybráno 45.91%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 954 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...
politicon.cz
28 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.