VIRTEST
18.1.2021
Kategorie: Společnost

Slovensko: Bez testu do práce nechoď!

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonNa Slovensku se schyluje k dalšímu plošnému testování populace, které si prosadil premiér Igor Matovič. Slovensko je „zatvorené“ mnohem důsledněji než Česko.

Na webu Velvyslanectví ČR v Bratislavě se lze dočíst zcela detailně o zákazech pohybu, které nyní platí na Slovensku. Stojí za to je ocitovat všechny:

Omezení pohybu na Slovensku pro zavedené pro období 1. 1. 2021 do 24. 1. 2021:

Od pátku 1. ledna 2021 (od 5 hodin ráno) je na Slovensku tzv. lockdown. Jsou zavřené provozovny a platí omezení vycházení, a to v době od 5:00 hod. do 01:00 hod. následujícího dne. Celé znění příslušného usnesení vlády je možno stáhnout zde. Shrnujeme nejdůležitější výjimky z omezení volného pohybu:

 • cesta do a ze zaměstnání, cesta na výkon podnikatelské a obdobné činnosti a cesta zpět, pokud tuto práci nelze vykonávat formou home-office;
 • cesta do / ze školy, školky či jeslí;
 • cesta v nevyhnutelném rozsahu s cílem vyřízení nevyhnutelných životních potřeb – obstarání potravin, léků, zdravotnických prostředků, hygienického a drogistického zboží, krmiv a dalších potřeb pro zvířata – a cesta zpět;
 • cesta na poštu a na výdejní místo internetových a jiných obchodů a cesta zpět;
 • cesta do zdravotnických zařízení s cílem neodkladné zdravotní péče, cesta do lékárny či na testování na COVID-19 a cesta zpět;
 • cesta na pohřeb blízké osoby, uzavření manželství, křest a cesta zpět;
 • cesta za účelem péče o blízkou osobu nebo příbuzného, který je na takovou péči odkázaný, a cesta zpět;
 • cesta osoby se psem anebo kočkou do vzdálenosti 1000 m od bydliště, cestu za účelem péče o hospodářská zvířata a cesta zpět;
 • návrat domů z rekreace či návštěvy jiné domácnosti;
 • cesta do či ze zahraničí;
 • cesta za účelem vycestování do zahraničí a cestu zpět při návratu ze zahraničí a cesta zpět;
 • cesta za účelem účasti na bohoslužbě anebo náboženském úkonu a cesta zpět;
 • pobyt v přírodě, vč. individuálního sportu, v rámci okresu;
 • cesta dítěte a jeho doprovázející osoby za rodičem nebo osobou, která má právo styku s dítětem, a cesta zpět;

Výjimek je plno podobně jako v Česku, nicméně turistiku lze provozovat legálně v souladu s nařízením vlády pouze v rámci okresu.

Ve slovenské vládě se velkou rozbuškou stalo plošné testování obyvatel. Proběhlo již na podzim a údajně přispělo k lepšímu zvládnutí pandemie. Premiér Igor Matovič pak chtěl toto plošné testování zopakovat a pohádal se kvůli tomu nejen s opozicí, ale i ve vládě. Nakonec si ale prosadil svou a plošné testování se bude opakovat. Podle zprávy v ČT24 z dnešního rána se osoby, které se vyhnou plošnému testování, nebudou moci pohybovat v rámci výjimky č. 1 – cesta do a ze zaměstnání. Přeloženo do normálního jazyka – nemáš test, nesmíš chodit do práce. Zatímco v Česku jsou antigenní testy dobrovolné a chodili na ně lidé, kteří chtěli navštívit zejména starší příbuzné s jistotou, že je nenakazí, na Slovensku se člověk bez testu neobejde, pokud chce chodit do práce. Je to způsob nátlaku, který by mohl být uplatňován například i při očkování. Nejsi očkovaný – nesmíš mezi lidi. Ukazuje se, že slovenská vláda přistupuje pod svým premiérem k opatřením, která se nebojí tvrdě trestat neposlušnost.

Výsledkem vládní politiky, a zvláště pak premiéra Matoviče, je výrazný pokles popularity jeho hnutí OĽaNO

Hnutí OĽaNO již kleslo na třetí místo za hnutí Hlas bývalého slovenského premiéra Petra Pellegriniho a za SaS ministra hospodářství Richarda Sulíka. Právě ten se postavil Matovičovi v otázce plošného testování a nakonec se podle slovenského tisku rozhodl na kritiku Matoviče nereagovat.

Obecně lze konstatovat, že covidová doba ztížila vládám situaci prakticky ve všech demokratických státech. Jen málokterá vláda není z opozice ostřelována za chybný boj s pandemií a opozice by vše dělala samozřejmě lépe. V médiích lze občas nalézt hlasy, které kritizují českou vládní politiku v covidové době ve stylu „Babiš nás nemá rád“ . tj. ve stylu Slovák Babiš nemá rád „Čehúny“. Nicméně, jak bychom měli v této souvislosti hodnotit politiku Matoviče na Slovensku – Slovák nemá rád Slováky?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, Petr Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiří Sajbrt 1000,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Jiří Sika 200,48 Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Mojmír Prokop 1000,- Kč, Anonym 100,- Kč, Jiří Peterka 1000,- Kč, František Sous 200,- Kč, Renata Doležalová 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč

Celkem za měsíc: 13 811,48 Kč
Vybráno 39.46%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 993 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,10 out of 5)
Loading...
32 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)