13.3.2015
Kategorie: Politika

Slepá víra v demokracii – cesta k socialismu

Sdílejte článek:

MIKE 13|03|2015

Většina lidí v naší společnosti si myslí, že demokracie představuje nejlepší formu vlády, nebo alespoň tu nejméně špatnou. Slepá víra v demokracii, ale představuje poměrně nedávný fenomén. Mnoha lidem přijde překvapující, že například zakladatelé Spojených států amerických – lidé jako Benjamin Franklin, Thomas Jefferson nebo John Adams se bez výjimky stavěli proti demokracii. Stěží byli sami. Většina klasicko-liberálních myslitelů a konzervativních intelektuálů v 18. a 19. století, včetně slavných lidí jako Lord Acton, Alexis de Tocqueville, Walter Bagehot, EdmundBurke, James Fenimore Cooper, John Stuart Mill nebo Thomas Macaulay také oponovali demokracii.

  “Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat.

Benjamin Franklin

 

“Demokracie není ničím více, než vládou davu (možná přesněji lůzy), kde jedenapadesát procent lidu může zamést s právy ostatních čtyřiceti devíti.

Thomas Jefferson

 

“Pamatuj si, že demokracie nikdy netrvá příliš dlouho. Brzy začne plýtvat, podvádět a vraždit sebe sama.

John Adams

 

“Americká republika vydrží do doby, dokud kongres neobjeví, že může uplácet lid jeho vlastními penězi.

Alexis de Tocqueville

 

“Demokracie obecně monopolizuje a koncentruje moc.

Lord Acton

 

“V demokracii je schopna většina společnosti vykořisťovat menšinu.

Edmund Burke

 

DEMOCRACY

Podobné názory byly ještě do konce 19. století považovány za naprosto normální a akceptovatelné. Avšak koncem 19. a začátkem 20. století byl klasicko-liberální ideál postupně zatlačován vírou v kolektivizmus – myšlence, že jedinec je podřízen kolektivu. Liberalismus byl nahrazen různými formami kolektivismu – komunizmem, socializmem, fašizmem a demokracií. Poslední z nich je dnes považována za ideál “svobody”. Bohužel je absolutně nesprávné dávat rovnítko mezi demokracii a svobodu. Jako klasičtí liberálové v minulosti správně rozeznali – demokracie je formou socialismu. Taky mnozí socialističtí a marxističtí myslitelé správně rozpoznali, že demokratickou cestou je možné se lehce dopracovat k socialismu.

 

“Demokracie je cestou k socialismu.

Karel Marx

 

“Věříme, že socialismus a demokracie představují jednu nedělitelnou věc.

Socialistická strana USA

 

Část svobody, kterou stále ještě máme v západních společnostech, nemáme díky demokracii, ale tradici klasického liberalismu, která ještě úplně nezanikla. Klasicko-liberální tradice je ale v současnosti pod velkým tlakem. S každou novou generací, která vyrůstá s demokratickou propagandou, která je všude kolem nás, část našeho liberálního dědictví umírá. Nikdo není už nadále překvapen, pokud se zavádějí povinné kvóty pro ženy ve vedení firem, pokud stát zakazuje kouření v hospodách, nebo rozhoduje o tom, co se děti budu učit ve školách. Samozřejmě ne všichni s tímto můžou souhlasit, ale téměř všem přijde naprosto normální, že stát by měl rozhodovat o těchto věcech. V podstatě už neexistuje žádná opozice vůči faktu, že by se mělo “demokraticky” rozhodovat o tom jak máme žít. Dokud se tento způsob myšlení u lidí nezmění, západní společnost bude pokračovat v úpadku a rozsah individuálních svobod bude neustále klesat.

 

ZDROJ: Mike

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč

Celkem za měsíc: 11 594,- Kč
Vybráno 33.12%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 120 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...