13.3.2015
Kategorie: Politika

Slepá víra v demokracii – cesta k socialismu

Sdílejte článek:

MIKE 13|03|2015

Většina lidí v naší společnosti si myslí, že demokracie představuje nejlepší formu vlády, nebo alespoň tu nejméně špatnou. Slepá víra v demokracii, ale představuje poměrně nedávný fenomén. Mnoha lidem přijde překvapující, že například zakladatelé Spojených států amerických – lidé jako Benjamin Franklin, Thomas Jefferson nebo John Adams se bez výjimky stavěli proti demokracii. Stěží byli sami. Většina klasicko-liberálních myslitelů a konzervativních intelektuálů v 18. a 19. století, včetně slavných lidí jako Lord Acton, Alexis de Tocqueville, Walter Bagehot, EdmundBurke, James Fenimore Cooper, John Stuart Mill nebo Thomas Macaulay také oponovali demokracii.

  “Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat.

Benjamin Franklin

 

“Demokracie není ničím více, než vládou davu (možná přesněji lůzy), kde jedenapadesát procent lidu může zamést s právy ostatních čtyřiceti devíti.

Thomas Jefferson

 

“Pamatuj si, že demokracie nikdy netrvá příliš dlouho. Brzy začne plýtvat, podvádět a vraždit sebe sama.

John Adams

 

“Americká republika vydrží do doby, dokud kongres neobjeví, že může uplácet lid jeho vlastními penězi.

Alexis de Tocqueville

 

“Demokracie obecně monopolizuje a koncentruje moc.

Lord Acton

 

“V demokracii je schopna většina společnosti vykořisťovat menšinu.

Edmund Burke

 

DEMOCRACY

Podobné názory byly ještě do konce 19. století považovány za naprosto normální a akceptovatelné. Avšak koncem 19. a začátkem 20. století byl klasicko-liberální ideál postupně zatlačován vírou v kolektivizmus – myšlence, že jedinec je podřízen kolektivu. Liberalismus byl nahrazen různými formami kolektivismu – komunizmem, socializmem, fašizmem a demokracií. Poslední z nich je dnes považována za ideál “svobody”. Bohužel je absolutně nesprávné dávat rovnítko mezi demokracii a svobodu. Jako klasičtí liberálové v minulosti správně rozeznali – demokracie je formou socialismu. Taky mnozí socialističtí a marxističtí myslitelé správně rozpoznali, že demokratickou cestou je možné se lehce dopracovat k socialismu.

 

“Demokracie je cestou k socialismu.

Karel Marx

 

“Věříme, že socialismus a demokracie představují jednu nedělitelnou věc.

Socialistická strana USA

 

Část svobody, kterou stále ještě máme v západních společnostech, nemáme díky demokracii, ale tradici klasického liberalismu, která ještě úplně nezanikla. Klasicko-liberální tradice je ale v současnosti pod velkým tlakem. S každou novou generací, která vyrůstá s demokratickou propagandou, která je všude kolem nás, část našeho liberálního dědictví umírá. Nikdo není už nadále překvapen, pokud se zavádějí povinné kvóty pro ženy ve vedení firem, pokud stát zakazuje kouření v hospodách, nebo rozhoduje o tom, co se děti budu učit ve školách. Samozřejmě ne všichni s tímto můžou souhlasit, ale téměř všem přijde naprosto normální, že stát by měl rozhodovat o těchto věcech. V podstatě už neexistuje žádná opozice vůči faktu, že by se mělo “demokraticky” rozhodovat o tom jak máme žít. Dokud se tento způsob myšlení u lidí nezmění, západní společnost bude pokračovat v úpadku a rozsah individuálních svobod bude neustále klesat.

 

ZDROJ: Mike

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2019: *****

Dagmar Karlíková 500,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Anonymní dárce 1984,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, ing. Jan Kocura 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Dagmar Lavičková 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Švestka 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Milan Tahovský 500,- Kč, Rudolf Bláha 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Marin Vacek 500,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Petra Rohlíčková 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Ladislav Hegyi 300,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč

Celkem za měsíc: 14 428,00 Kč
Vybráno 41.22%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 17 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
20 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.