greta t
4.9.2019
Kategorie: Společnost

Slečně Gretě do památníčku

Sdílejte článek:

LUDĚK FRÝBORT

Tak si říkám, jestli by v tom Švédsku neměli nějakou desetiletou holku, aby spasila lidstvo. Ta Greta Thunberg se v tom úkolu osvědčuje dobře, o to nic, ale přece jen už je šestnáctiletá, dlouho-li a dosáhne dospělosti.

Dostane rozum, zjistí, že souvislosti tohoto jankovitého světa nejsou tak pravítkovitě přímé, jak si narýsovala, spíš že tvoří nesourodou sbírku jevů více či méně spolu souvisících, od nichž se neustále odštěpují vedlejší souvislosti a stávají se souvislostmi ústředními, než jejich význam upadne a lidskou pozornost zaujme zase něco jiného a mnohdy v rozporu s tím, co se zdálo být nepochybné nedlouho předtím. Čímž se stane pro roli burcovatelky lidstva neupotřebitelnou, jelikož říkat, co říkají víceméně všichni, nikoho zvlášť nevyburcuje. Na to se, milá mladá dámo, musí jít odjinud.

Je-li nalezena spásná pravda, ale veřejnost unavená spásnými pravdami si jí ne a nechce povšimnout, je třeba vyvolat v ní pocit zahanbení. To jde nejlépe pomocí dětí. Dětičky jsou vnímavé, někdy až příliš; snadno se nadchnou pro věc krásnou, věc spravedlivou, a dospělí mající takové sklony chodíce kolem říkají… vidíte? Děti! Děti nám ukazují příklad! Děti nás musí zahanbit! Což ostatně není nic nového.

Už počátkem století třináctého evropská veřejnost, zklamaná nezdary pokusů o vysvobození Svaté země z područí neznabožských Saracénů, došla k náhledu, že uspět v tom díle mohou jen duše nevinné, nepropadnuvší dosud hříchu. Dvěma proudy, z Francie a německého Porýní, táhly tisícihlavé dětské zástupy do středomořských přístavů, nalodily se k plavbě do Palestiny, ale nikdy tam nedopluly. Místo toho skončili dětští křižáci v egyptské Alexandrii, kde byli obratem prodáni do otroctví. Zkazka o krysaři, odloudivším z německého města Hammeln děti na věčnou neshledanou, je patrně vzpomínkou na tuto událost.

I řekl bych, že je poněkud nevkusné zapřahat dítka školou povinná do káry jakkoli ušlechtilých projektů. Všechny ty pátky pro budoucnost, školní stávky pro klima (s kteroužto cedulí se slečna Greta Thunberg dostavila do samotného švédského parlamentu) a jiná představení toho rázu ať odloží do věku, kdy si vydělají první groše prací svých rukou a mozků. Do té doby ať chodí do školy, učí se moudrými býti, ať nabývají zkušeností a snad i trochy skromnosti; neslouží k dobrému nedozrálé dušičce představa, že je soudcem povolaným k vynášení ortelů nad hříchy pobloudilého lidstva.

Co se slečny Thunberg týče … dřív nebo později klimatické panikaření vyšumí, vystřídáno zase jinými záchvaty spasitelské horlivosti, a slečna Thunberg zjistí, že vystřílela všechen svůj prach naprázdno a život jí mezitím protekl mezi prsty. Zkouším si ji představit o dvacet, třicet let později a co mi vychází, je obrázek osamělé postarší ženské otravující každého na potkání řečmi o dnech své dávno vyhaslé slávy.

To všechno jen proto, že v telecím věku šestnácti let si nedovedla a snad ani nechtěla srovnat příčiny a následky, třebaže leží na dlani. Příčinou je překotné rozmnožování obyvatelstva právě zemí, které si to mohou nejméně dovolit; následkem pak uprchlické proudy směřující z východu i z jihu do Evropy a vzrůstající nechuť domorodých Evropanů snášet všelijaké podivnůstky svých nepozvaných hostí.

Jak může vypadat — o konci bych raději nemluvil, ale pokračování toho vývoje… vycházejí mi dvě alternativy, jedna přijatelná, i když jak pro koho, a druhá apokalyptická. Přijatelná možnost jest, že příchozí — s platnými doklady ovšem a ověřitelnou identitou — hlady sice nezahynou, ale neobdrží ani půl zlámaného eura finanční podpory; lze míti za to, že by řady zájemců o fešácký život na účet sociálního úřadu znamenitě prořídly.

Apokalypticky se jeví vyhlídka, že ona výšezmíněná nechuť autochtonního obyvatelstva přeroste v zášť a dalším pokračováním v zběsilé, důvodů nehledající a ani nepotřebující oboustranné nepřátelství, státu ztrativšího kontrolu nad děním, až všechno vyústí do mazců, v nichž vezme za své evropská civilisace a civilisace ostatní nedlouho poté, jsouce na ní závislé jako pacient na hadičce s umělou výživou. Netvrdím, že to tak musí přijít, ale velmi snadno může.

Co by se mé osoby týkalo, jsemť již věkovitý kmet, takže se naznačených karambolů s nejvyšší pravděpodobností nedočkám. Slečnu Gretu však postihnou; bohdá si pak vzpomene, jak se rozčilovala nad klimatickými změnami, netušíc či spíš nechtíc tušit, že jejímu navyklému živobytí ve svobodě a hojnosti kyne mnohem bezprostředněji zánik v důsledku skutečností neuniknuvších bezpochyby jejímu vnímání, odmítala si je však připustit: lavinovitého přemnožování rozvojového lidstva a z kontroly se vymknuvší migrace.

Autor: Luděk Frýbort, NP

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Svatoš s.r.o. 1000,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 16 911,00 Kč
Vybráno 48.31%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 496 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,32 out of 5)
Loading...
politicon.cz
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.